• GIK
  ***

  Pěkný film, divím se, že ho vůbec nevysílaj. Brzobohatý (zedník) hraje výborně. Pivec (kupec) není zas takový démon. Má krásný krámek... Výprava se opravdu předvedla. Vše autentické, spousta krásných dobových věcí. Zedník kupce nenávidí, chce se mu za každou cenu pomstít, je tím přímo posedlý a rafinovaně se u něj nechá zaměstnat. Divák se ale nedoví, co přesně Márince kupec provedl. Jestli jí jenom řekl, že je lahodná? Či jí láskyplně pohladil po vláskách? Nebo jí chlívák poplácal po zadečku? Zedník tak vymyslí trochu krkolomný způsob, jak ho zlikvidovat. Chce po ňom hodit olovnici. Nakonec to ale dopadne úplně jinak.(27.2.2016)

 • Karlos80
  ***

  Málo známý ale docela zajímavý silně sugestivní příběh o jedné lidské tragédii a mstě, podle známé románové předlohy, nejspíš v době svého vzniku hodně okleštěné. Za výborného, na druhou stranu ale vyloženě hnusného Pivce, se kterého by si dnešní kaputalista mohl vzít příklad, dávám nakonec o jednu hvězdičku navíc, než původně. Zlý kapitalista a dělník-proletář. Aneb, jak nemáš peníze, nemáš naprosto žádného dovolání.(7.11.2010)

 • Crocuta
  ****

  Co se týče filmových adaptací českého naturalismu, dopadl Čapkův-Chodův "Kašpar Lén,mstitel" určitě lépe než Šlejharovo "Kuře melancholik", rozhodně pokud jde o věrnost předloze. Tento snímek stojí především na hereckých výkonech R. Brzobohatého, I. Deváté a Jana Pivce, jehož Konopík je vydřidušská kreatura k pohledání.(28.6.2007)

 • Schlierkamp
  ****

  Povedená adaptace románu Kašpar Lén Mstitel od K. M. Čapka - Choda, v níž se poprvé na filmovém plátně objevil legendární R. Brzobohatý a velmi přesvědčivě takto započal svou bohatou hereckou kariéru. Brzobohatý hraje navrátivšího se vojáka toužícího založit rodinu s Márynkou, kterou miloval před svým odchodem. Zjistí, že skutečnosti se po letech poněkud změnily, neboť jeho milovaná (pohledná I. Devátá) se z nouze stala nevěstkou a její otec, Lénův zednický kolega je mrtev. Rozhodne se pomstít jejich nedobrovolnou změnu osudu a usmrtit vykořisťujícího kupce Konopíka (skvělý J. Pivec), jehož bezcharakternost stála za těmito nepříznivými událostmi. S neobyčejně vyvinutým smyslem pro spravedlnost a etiku však uvědomělý Lén neohroženě trestá bezpráví i v jiných, ne tak tragických případech. Brzobohatého role odhodlaného mstitele nepravostí a styl jeho herectví daly základ i jeho mnoha pozdějším slavným hereckým hrdinům. Snímek se kromě vynikajícího rodáka z Vrůtek vyznačuje bezútěšnou atmosférou a kontrastu mezi pocitem bezmoci obyčejného člověka a bezpáteřností bohatých a celé vládnoucí vrstvy. Dále stojí za zmínku vizuální stránka snímku, na níž má největší podíl kameraman J. Stallich. Nadprůměrná kvalita Steklého snímku tak ostře kontrastuje s jeho pozdějšími počiny jako Hroch či Za volantem nepřítel.(22.9.2013)

 • radektejkal
  ***

  Dal bych pět hvězd, bez mrknutí oka, kdyby... kdyby Čapek-Chod nepřišel tak zkrátka, kdyby Steklý řádně vedenému naturalistickému příběhu nevnutil romantický (možná i budovatelský) konec, kdyby vynecháním celé dlouhé pasáže soudního přelíčení proti Kašparu Lénovi, nenechal otázku jeho (Lénovy) podstaty ve fázi karikatury (spravedlivost je vykoná - i když někým jiným -, jeho obsedantní představa práva je uspokojena; teď si jen odsedí pár let a život s Márinkou je na dohled). Proč byl tak úzkostně citlivý, proč tak mesiášský zatvrzelý a bohorovně spravedlivý, můžeme sotva tušit. Možná diagnóza: z vojny si přivezl TBC, která díky jeho vzrušivé povaze, nadměrnému pití, neuspořádanému životu a nervovému vypětí při procesu explodovala smrtelným záchvatem chrlením krve. Jaký vliv mívala tubera na psychiku viz třeba Wolkerovu Baladu z nemocnice... A co si tedy počít s tímto torzem? Kdo může, ať se s ním nějak vyrovná! Film je to dobrý (dobrá je trojka).(1.5.2016)

 • - Filmový debut Radoslava Brzobohatého. (M.B)

 • - Film Mstitel je podle románové předlohy Kašpar Lén mstitel, spisovatele - naturalisty Karla Matěje Čapka-Choda (1860-1927). Dále byla zfilmována tato díla Čapka-Choda: novela Humoreska (1939) - režie Otakar Vávra, román Turbína (1941) - režie Otakar Vávra, romaneto Experiment (1943) - režie Martin Frič, podle románu Jírovec a jeho patron byl natočen film Florián (1961) - režie Josef Mach a podle jedné povídky K. Matěje Čapka-Choda byl natočen TV film Chvojka (1970) - režie Jaroslav Mach. (Kulihrášek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace