Co se týče filmových adaptací českého naturalismu, dopadl Čapkův-Chodův "Kašpar Lén,mstitel" určitě lépe než Šlejharovo "Kuře melancholik", rozhodně pokud jde o věrnost předloze. Tento snímek stojí především na hereckých výkonech R. Brzobohatého, I. Deváté a Jana Pivce, jehož Konopík je vydřidušská kreatura k pohledání.(28.6.2007)

Málo známý ale docela zajímavý silně sugestivní příběh o jedné lidské tragédii a mstě, podle známé románové předlohy, nejspíš v době svého vzniku hodně okleštěné. Za výborného, na druhou stranu ale vyloženě hnusného Pivce, se kterého by si dnešní kaputalista mohl vzít příklad, dávám nakonec o jednu hvězdičku navíc, než původně. Zlý kapitalista a dělník-proletář. Aneb, jak nemáš peníze, nemáš naprosto žádného dovolání.(7.11.2010)

Pěkný film, divím se, že ho vůbec nevysílaj. Brzobohatý (zedník) hraje výborně. Pivec (kupec) není zas takový démon. Má krásný krámek... Výprava se opravdu předvedla. Vše autentické, spousta krásných dobových věcí. Zedník kupce nenávidí, chce se mu za každou cenu pomstít, je tím přímo posedlý a rafinovaně se u něj nechá zaměstnat. Divák se ale nedoví, co přesně Márince kupec provedl. Jestli jí jenom řekl, že je lahodná? Či jí láskyplně pohladil po vláskách? Nebo jí chlívák poplácal po zadečku? Zedník tak vymyslí trochu krkolomný způsob, jak ho zlikvidovat. Chce po ňom hodit olovnici. Nakonec to ale dopadne úplně jinak.(27.2.2016)

Četl jsem knižní předlohu, a ta je perfektní. První polovina románu se odehrává v rámci přípravy na vraždu kupce Konopníka, druhá půlka pak vypovídá o soudu, který následuje po vykonané vraždě. Filmová podoba je značně stručná, nepřesná a ne tak dobrá jako kniha samotná. Napětí zde negraduje, hlavní představitelé jsou sice parádní, ale ne už tolik celkové pojetí filmu. Ovšem musím uznat, že scény z bordelu jsou grandiózní, tam se to filmařům opravdu povedlo. A jako debut Brzobohatého to vcelku taky ušlo, mohl začít podstatně hůře, jeho neméně slavní kolegové by mohli povídat...(25.12.2013)

Poctivě natočena premiéra, skvěle hrajícího Radka Brzobohatého na filmovém plátně. Děj je celkem jednoduchý, což bych viděl jako plus na odpočinkový film. Je zde spousta známých herců ve vedlejších rolích (Filipovský, Růžek, Pivec, Skopeček...), kteří hrají také velmi dobře. Jediné co bych vytkl, je trochu "temnost" celého snímku. I když konec v podstatě vyznívá jako malý happy end. Jak jsem napsal, poctivá filmařina. U mně 70%.(7.11.2010)

• - Film Mstitel je podle románové předlohy Kašpar Lén mstitel, spisovatele - naturalisty Karla Matěje Čapka-Choda (1860-1927). Dále byla zfilmována tato díla Čapka-Choda: novela Humoreska (1939) - režie Otakar Vávra, román Turbína (1941) - režie Otakar Vávra, romaneto Experiment (1943) - režie Martin Frič, podle románu Jírovec a jeho patron byl natočen film Florián (1961) - režie Josef Mach a podle jedné povídky K. Matěje Čapka-Choda byl natočen TV film Chvojka (1970) - režie Jaroslav Mach. (Kulihrášek)

• - Filmový debut Radoslava Brzobohatého. (M.B)