Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický děj filmu, natočeného podle románu Karla Matěje Čapka-Choda "Kašpar Lén mstitel", se odehrává v Praze před první světovou válkou. Mladý zedník Kašpar se po třech letech vojny vrací do civilu. Chce se ubytovat u přítele Kryštofa, sklepní byt je ale prázdný. Přítel je po smrti a z jeho dcery Márynky, na niž Kašpar celou vojnu myslel, se stala lehká holka. Lén zjistí, že příčinou všeho zla je bohatý kupec Konopík. Po dlouhém a marném hledání spravedlnosti se mladý muž rozhodne vzít zákon do vlastních rukou...

Silnou stránkou poměrně neznámého snímku, který v roce 1959 natočil Karel Steklý, jsou výborné herecké výkony představitelů hlavních postav. V titulní roli zazářil Radoslav Brzobohatý: role Kašpara Léna byla jeho filmovým debutem. V roli kupce Konopíka uvidíme skvělého Jana Pivce a nešťastnou Kašparovu lásku Márynku hrála Ivanka Devátá. K přesnému a sugestivnímu vylíčení doby a prostředí přispěla i výborná kamera Jana Stallicha. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

„Víte, co je to čest? Nedat si nic líbit a radši zahynout, než odpustit křivdu...“ Malé velké drama z posledních let monarchie má v sobě slušnou gradaci a perfektně vybudovanou atmosférou, Steklému se s kameramanem povedlo nabídnout přímo temný exkurs do oné doby. Po několika letech, co jsem Mstitele viděl, jsem si ho zapamatoval jako celkem zdařilý film, s rovněž zdařilým Brzobohatého výkonem v jeho první filmové roli, nicméně kromě Pivcovy postavy jsem si jenom matně vybavoval cokoliv dalšího. Obávám se, že možná ani tentokrát na to už o pár týdnů nebudu lépe. Přes všechny klady vč. hereckých výkonů mi do pevného nadprůměru cosi schází, očekával bych působivější (resp. méně urychlené) zpracování závěrečného zvratu a zejména hlavní záporní postava, tak skvostně zahraná Janem Pivcem, mohla mít více prostoru. V rámci československého dramatu ze sklonku 50. let se za mě jedná spíše o lepší průměr. Největším překvapením pro mě zůstala hudba, která na svou dobu překvapivě opustila škatulku zaměnitelných monumentálních tónů (typických pro valnou část filmové produkce 40./50. let a to nejen domácí...) a vhodně v souladu s atmosférou vyloudila také zajímavou komorní hru na klavír či housle. 65% ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Málo známý ale docela zajímavý silně sugestivní příběh o jedné lidské tragédii a mstě, podle známé románové předlohy, nejspíš v době svého vzniku hodně okleštěné. Za výborného, na druhou stranu ale vyloženě hnusného Pivce, se kterého by si dnešní kaputalista mohl vzít příklad, dávám nakonec o jednu hvězdičku navíc, než původně. Zlý kapitalista a dělník-proletář. Aneb, jak nemáš peníze, nemáš naprosto žádného dovolání. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Co se týče filmových adaptací českého naturalismu, dopadl Čapkův-Chodův "Kašpar Lén,mstitel" určitě lépe než Šlejharovo "Kuře melancholik", rozhodně pokud jde o věrnost předloze. Tento snímek stojí především na hereckých výkonech R. Brzobohatého, I. Deváté a Jana Pivce, jehož Konopík je vydřidušská kreatura k pohledání. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Mít srdce na správném místě je dobrá věc, ale musíš mít i rozum v hrsti...". Skoro až fanatické přesvědčení o nutnosti nápravy obrovské křivdy, spáchané navíc na někom jiném, se stává životním posláním jednoho morálně zdatného armádního vysloužilce. Podobně jako ve Švejkovi i zde si režisér dal velmi záležet na dobových detailech a jelikož se jedná o silné drámo, atmosféra je skutečně výjimečně reálná. Zvláště exkurze do rakousko-uherských nevěstinců v Praze je skoro až nepříjemná, pro diváka samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Nefalšovaný otrokářský holding s bílým masem je velkou součástí celého vyprávění, které se v závěru docela uspěchá a film tím dost ztratí vypjatou atmosféru. Herecky je excelentní. I když, v mých očích, zde není Radoslav Brzobohatý ještě na podobnou roli dost vyzrálý a mám-li porovnat všechny ostatní hlavní, ale i vedlejší postavy (Hlavatý výborný), tak jeho výkon k nejlepším zařadit nemohu, celkově je ovšem ztvárnění různých charakterů skoro bezchybné. To, co zde předvádí Jan Pivec, je přímo fantastické. Hororová Márynčina vzpomínka na kupce Konopíka bere dech. Film je ještě podpořen skvěle sedící hudbou a nadprůměrně kvalitní kamerou, která celou tuto potemnělou tragickou romanci drží vysoko v nadprůměru. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Atmosféra a dianie hampejzov z filmu dnes už, žiaľ neexistuje. Kde asi by sa dnes stretol v jednom obslužnom pánskom stredisku generál s prostým murárom? Perverzné párty plné prasačín fungujú ďalej. No formy sa zmenili. Dnes ide o firemné párty pre zazobaných členov manažmentu a ctihodných klientov. Alebo privátne kluby na pozvánky pre overených hostí. Je tam, podobne ako vo filme, k dispozícii živá hudba, spev, úctyhodné jednanie obsluhy, kvalitný catering a sex služby. Výlučná atmosféra uzavretej spoločnosti dodáva však swingers párty nobilít veľmi odlišný charakter. S minimálnym rizikom sociálneho konfliktu. Pobúrení môžu byť prizvaní umelci, ale tým zalepí ústa honorár s povinnosťou mlčať. Skvelý príbeh s atmosférou. Jasne ukazuje na nadradenosť mocných, často spupných lakomcov. Na nespravodlivosť oficiálnej moci, vydieranie prostitútiek. Všetko zaštítené políciou, ktorá má bordely v správe. Ostáva svojpomocné vyjednanie poriadku, bez súdu, no s o to hrozivejšími dôsledkami. Zdanlivý happy end ním nemusí byť. Spoiler: Hoci na konci Márynka drží v hrsti pár desiatok zlatých, čím sa asi bude živiť počas rokov, čakajúc na väzneného milého záchrancu? ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

  • Film Mstitel je podle románové předlohy Kašpar Lén mstitel, spisovatele - naturalisty Karla Matěje Čapka-Choda (1860-1927). Dále byla zfilmována tato díla Čapka-Choda: novela Humoreska (1939) - režie Otakar Vávra, román Turbína (1941) - režie Otakar Vávra, romaneto Experiment (1943) - režie Martin Frič, podle románu Jírovec a jeho patron byl natočen film Florián (1961) - režie Josef Mach a podle jedné povídky K. Matěje Čapka-Choda byl natočen TV film Chvojka (1970) - režie Jaroslav Mach. (Kulihrášek)
  • Filmový debut Radoslava Brzobohatého. (M.B)

Reklama

Reklama