• Schlierkamp
  ****

  Povedená adaptace románu Kašpar Lén Mstitel od K. M. Čapka - Choda, v níž se poprvé na filmovém plátně objevil legendární R. Brzobohatý a velmi přesvědčivě takto započal svou bohatou hereckou kariéru. Brzobohatý hraje navrátivšího se vojáka toužícího založit rodinu s Márynkou, kterou miloval před svým odchodem. Zjistí, že skutečnosti se po letech poněkud změnily, neboť jeho milovaná (pohledná I. Devátá) se z nouze stala nevěstkou a její otec, Lénův zednický kolega je mrtev. Rozhodne se pomstít jejich nedobrovolnou změnu osudu a usmrtit vykořisťujícího kupce Konopíka (skvělý J. Pivec), jehož bezcharakternost stála za těmito nepříznivými událostmi. S neobyčejně vyvinutým smyslem pro spravedlnost a etiku však uvědomělý Lén neohroženě trestá bezpráví i v jiných, ne tak tragických případech. Brzobohatého role odhodlaného mstitele nepravostí a styl jeho herectví daly základ i jeho mnoha pozdějším slavným hereckým hrdinům. Snímek se kromě vynikajícího rodáka z Vrůtek vyznačuje bezútěšnou atmosférou a kontrastu mezi pocitem bezmoci obyčejného člověka a bezpáteřností bohatých a celé vládnoucí vrstvy. Dále stojí za zmínku vizuální stránka snímku, na níž má největší podíl kameraman J. Stallich. Nadprůměrná kvalita Steklého snímku tak ostře kontrastuje s jeho pozdějšími počiny jako Hroch či Za volantem nepřítel.(22.9.2013)

 • Martin79
  ***

  Poctivě natočena premiéra, skvěle hrajícího Radka Brzobohatého na filmovém plátně. Děj je celkem jednoduchý, což bych viděl jako plus na odpočinkový film. Je zde spousta známých herců ve vedlejších rolích (Filipovský, Růžek, Pivec, Skopeček...), kteří hrají také velmi dobře. Jediné co bych vytkl, je trochu "temnost" celého snímku. I když konec v podstatě vyznívá jako malý happy end. Jak jsem napsal, poctivá filmařina. U mně 70%.(7.11.2010)

 • lucascus
  ***

  Četl jsem knižní předlohu, a ta je perfektní. První polovina románu se odehrává v rámci přípravy na vraždu kupce Konopníka, druhá půlka pak vypovídá o soudu, který následuje po vykonané vraždě. Filmová podoba je značně stručná, nepřesná a ne tak dobrá jako kniha samotná. Napětí zde negraduje, hlavní představitelé jsou sice parádní, ale ne už tolik celkové pojetí filmu. Ovšem musím uznat, že scény z bordelu jsou grandiózní, tam se to filmařům opravdu povedlo. A jako debut Brzobohatého to vcelku taky ušlo, mohl začít podstatně hůře, jeho neméně slavní kolegové by mohli povídat...(25.12.2013)

 • mchnk
  ****

  "Mít srdce na správném místě je dobrá věc, ale musíš mít i rozum v hrsti...". Skoro až fanatické přesvědčení o nutnosti nápravy obrovské křivdy, spáchané navíc na někom jiném, se stává životním posláním jednoho morálně zdatného armádního vysloužilce. Podobně jako ve Švejkovi i zde si režisér dal velmi záležet na dobových detailech a jelikož se jedná o silné drámo, atmosféra je skutečně výjimečně reálná. Zvláště exkurze do rakousko-uherských nevěstinců v Praze je skoro až nepříjemná, pro diváka samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Nefalšovaný otrokářský holding s bílým masem je velkou součástí celého vyprávění, které se v závěru docela uspěchá a film tím dost ztratí vypjatou atmosféru. Herecky je excelentní. I když, v mých očích, zde není Radoslav Brzobohatý ještě na podobnou roli dost vyzrálý a mám-li porovnat všechny ostatní hlavní, ale i vedlejší postavy (Hlavatý výborný), tak jeho výkon k nejlepším zařadit nemohu, celkově je ovšem ztvárnění různých charakterů skoro bezchybné. To, co zde předvádí Jan Pivec, je přímo fantastické. Hororová Márynčina vzpomínka na kupce Konopíka bere dech. Film je ještě podpořen skvěle sedící hudbou a nadprůměrně kvalitní kamerou, která celou tuto potemnělou tragickou romanci drží vysoko v nadprůměru.(27.1.2016)

 • Crocuta
  ****

  Co se týče filmových adaptací českého naturalismu, dopadl Čapkův-Chodův "Kašpar Lén,mstitel" určitě lépe než Šlejharovo "Kuře melancholik", rozhodně pokud jde o věrnost předloze. Tento snímek stojí především na hereckých výkonech R. Brzobohatého, I. Deváté a Jana Pivce, jehož Konopík je vydřidušská kreatura k pohledání.(28.6.2007)

 • - Filmový debut Radoslava Brzobohatého. (M.B)

 • - Film Mstitel je podle románové předlohy Kašpar Lén mstitel, spisovatele - naturalisty Karla Matěje Čapka-Choda (1860-1927). Dále byla zfilmována tato díla Čapka-Choda: novela Humoreska (1939) - režie Otakar Vávra, román Turbína (1941) - režie Otakar Vávra, romaneto Experiment (1943) - režie Martin Frič, podle románu Jírovec a jeho patron byl natočen film Florián (1961) - režie Josef Mach a podle jedné povídky K. Matěje Čapka-Choda byl natočen TV film Chvojka (1970) - režie Jaroslav Mach. (Kulihrášek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace