Ie naki ko (TV seriál)

Japonsko, 1977, 51x24 min

Osamu Dezaki

Předloha:

Hector Malot (kniha)

Na tento již přes 30 let starý Anime seriál vyrobený studiem TMS (Tokyo Movie Shinsha) jsem natrefil teprve nedávno. A ačkoliv se ke mně dostal v jazyce, který neovládám, velice mě zaujal a během jednoho týdne jsem shlédl všech 51 epizod. Seriál vznikl na motivy slavného románu Hectora Malota "Bez domova" a proto je v Evropě známější spíše pod francouzským názvem "Rémi sans famille". Autoři seriálu se (až na pár drobných odlišností, které navíc nijak neovlivňují vývoj děje poctivě drželi knižní předlohy a zůstali ji mnohem věrnější, než jakékoliv později natočené verze, ať už hrané či animované. Tak vznikl poutavý, napínavý a dojemný příběh s pěknou (na svou dobu velmi povedenou) animací. Navrch krásná melodická hudba od Takeo Watanabe (tentýž autor jako v případě Candy Candy). Třebaže zpočátku může seriál působit poněkud nudně a nezáživně, po prvních pár dílech se děj zajímavě rozvine, mnohdy až do dramatických situací. Ze seriálů, které se na CZ/SK obrazovky nikdy nedostaly (kniha u nás vyšla v r. 1960) je Remi jednoznačně můj nejoblíbenější. 100% Francouzská znělka: Rémi sans famille(9.1.2009)