Bez okolků

Point Blank

Krimi / Thriller

USA, 1967, 92 min

• Bat55

Oldschoolová kriminálka, ktorá totálne nudí. Nekompromisný Walker, stvárnený Lee Marvinom je pre mňa nezaujímavá postava, nudná a samotného herca taktiež nemusím. Až na pár dobrých nápadov, tomuto filmu chýba nejaký lepší charakter (stvárnený lepším hercom), lepší scenár a lepšia akcia, ktorej je tak málo, že keď nejaká príde, človek by mal mať radosť. Namiesto toho akcii chýba napätie (ako celému filmu) a nejaká invencia. Jediné, čo môžem pochváliť, je zopár scén a výborný vizuál. /30%/(8.8.2011)

Stejně napovídající jako titul filmu je i název jeho knižní předlohy. Děj románu Richarda Starka Lovec (The Hunter) vypráví o gangsterovi, podvedeném svými partnery, který pátrá po ukradených penězích. Hudba - Johnny Mandel. Kamera - Philip H. Lathrop. Kriminální thriller Bez okolků je považován za první skutečně neonoirový film 60. let. Viděno znova - CITÁT - Musí být fajn, být mrtvý........... Černý zpěvák v baru Movie House okolo 30 minuty byl naprosto úžasnej. Ten jeho řev je fascinující. Hlavní hrdina Walker je zrazen přítelem i manželkou a z kamennou tváří se vydává na ponurou cestu k pomstě. Jeho křestní jméno není ani jednou vysloveno. Je to prostě Walker. Výtečný příběh, na ten se určitě ještě podívám.(7.8.2011)

Drsný režisér, drsnejší herec = najdrsnejší film. Rok 1967, je veľmi filmovo plodnou dobou, ktorá vytvorila fantasticky progresívne snímky, námatkovo zo žánru ma napadá, nemenej pôsobivejší Bonnie a Clyde, čo je svojim spracovaním, o čosi brutálnejším snímkom, ako Point Blank. To vôbec nevadí, pretože taktiež i Lee Marvin sa cíti vo svojej role, ako ryba vo vode, je neuveriteľné charizmatický, a vôbec celý snímok, je strašne zaujímavo spracovaný, už scenár je zahalený tajomstvom, ako sa to vlastne v skutočnosti má... ? Hlavná postava Walker išiel na AKCIU ALCATRAZ, ktorá sa vymkla spod kontroly. Nebol tam ale sám, podrazili ho, aby teraz myslel iba na to, ako sa dopracovať ku svojmu právoplatnému podielu, vo výške 93 000 $. Pes je zakopaný v jednom sakramentskom skonštatovaní, že v tomto legendárnom väzení, schytal čosi, čo mu brutálne skomplikovalo samotnú existenciu... I napriek tomu sa pozviecha, a dostáva sa ku Organizácii, v ktorej prekvitajú finanční mafiáni, alebo aj pomocou svojej šarmantnej švagrinej, dostáva nebezpečného lotra, ktorý ho okradol, do zveráka, ale nikoho priamo nezabije, to sa zariadi iným spôsobom... Zbytočne viac komentovať, je to vynikajúci film, ktorého doménou, je jednoznačne herec v hlavnej úlohe, L. Marvin !(11.8.2017)

Tento snímok ide bez okolkov rovno k veci. Z môjho pohľadu sa jedná o jeden z najdrsnejších thrillerov rokov 60. a aj keď sa predsa len tou krvou a násilím trochu šetrí, v rámci svojej dekády to bolo terno. Pozitíva som vychytal. Ale aj napriek tomu ( a pre mňa oslnivému vizuálnemu prístupu k látke ), ide o nudný a paradoxne vzhľadom k minutáži aj rozvláčny snímok, ktorý som neveril, že ma bude viac nudiť, ako priťahovať.(3.10.2018)

Mám rád takéto temné kriminálky s drsným týpkom v hlavnej úlohe, keď navyše drsnú a temnú atmosféru odľahčia občas scénky, ako brutálna pecka do gulí v psychedelickom klube, ktorý sám o sebe je spolu s černošským kvartetom dosť psycho, alebo Walker v akcii so žltým ďalekohladom. Alebo sa mi to zdá a takéto chujoviny si všímam iba ja?!(8.2.2015)

• - Film byl v roce 1968 promítán na Cinelandia, které se nachází v centru Brazilského města Rio de Janeiro, jako protest proti smrti 18 letého studenta ze střední školy Edson Luís de Lima Souto. Student byl zabit vojenskou policií. Protestovalo se proti diktatuře a demonstranti používali transparenty s filmovými dekoracemi a hesly. (Terva)

• - Jedná se o první film, jenž se zčásti odehrává ve věznici na ostrově Alcatraz, uzavřené v roce 1963. (Javert)

• - Webové stánky Rotten Tomatoes tvrdí, že podle součastného hodnocení má film 95% kladného ohlasu. (Terva)