Bez okolků

Odplata

Point Blank

Krimi / Thriller

USA, 1967, 92 min

"You threaten a financial structure like this for $93,000? No, Walker, I don't believe you." Hrdina až téměř kavkovského rozměru (snaží se získat zpět peníze, které mu zřejmě nikdo nechce dát a každý se radši nechá zabít), mírně suréálná/psychidelická atmosféra, dokonalá režie, zvuk a střih (klapaní Walkerových podpadků a následné zjevení v době jeho ex-manželky), spousta asociačních feedbacků a velmi strohý Lee Marvin. Po shlédnutí POINT BLANK mi v hlavě uvízlo spoustu obrazů, kterých se asi jen tak nezbavím. Předloha Richarda Starka se dočkala dalšího z pracování ve filmu PAYBACK, ta je o něco zábavnější, ale rozhodně se s POINT BLANK nemůže srovnávat co se formy týče - ta je zde úplně dokonalá.(9.2.2010)

Originál k Odplate s Melom Gibsonom je veľmi drsnou ukážkou poctivého akčného thrilleru starej školy. Lee Marvin je oveľa presvedčivejší ako Gibson a predvádza tu jednu zo svojich najlepších úloh. Akcia je nakrútená veľmi zručne a bez okolkov a v kontraste s flegmatickou charizmou hlavného predstaviteľa dotvára pôsobivý celok.(9.8.2005)

Znáte naléhavější zvuk, než zrychlující se klapot podpatků Lee Marvina? Díky některým indiciím jsem si vybral možný výklad "předsmrtelné blouznění s upnutím na pomstu", ale právě ta halucinogenní forma, flashbacky a celková roztěkanost mi nějak nesedly do noty, stejně jako strojené drsňáctví gangstera Walkera bez křestního jména, co chce něco zpět a nejsem si moc jist, jestli jsou to zrovna peníze..(8.8.2011)

• Martin741

Za najlepsi film rezisera Johna Boormana povazujem kultovy strasidelny hixploitation Deliverance, ale holt, kazdy nejako zacina. Tuna sa reziser dohodol s Lee Marvinom /Man Who shoot Liberty Valance/ aby natocili nesurodu a zmysel velmi nedavajucu dramu, o ktorej divak nevie, co si ma mysliet. Pribeh tu aj nejaky je, ale Marvin sam film nestaci utiahnut. Tempo divaka nudi, dialogy blbe, len miestami dobre, celkovo nemam rad tento film a jeho popularitu na tejto databaze som doteraz nepochopil. 30 %(10.3.2015)

Obě verze Odplaty sice jsou mému oku sympatičtější než tento jejich starší bratr, ale vzhledem k datu výroby se jedná o velmi podařený kousek. Rád bych tímto poděkoval uživateli Foma za jeho komentář, který pokřivil mé triviálně přímočaré vnímání světa natolik, že mi začaly dávat smysl i scény, při jejichž sledování jsem si málem nechápavě ukroutil hlavu.(15.9.2011)

• - Jedná se o první film, jenž se zčásti odehrává ve věznici na ostrově Alcatraz, uzavřené v roce 1963. (Javert)

• - Podle románu Richarda Starka "Lovec" (The Hunter) (Terva)

• - Film byl v roce 1968 promítán na Cinelandia, které se nachází v centru Brazilského města Rio de Janeiro, jako protest proti smrti 18 letého studenta ze střední školy Edson Luís de Lima Souto. Student byl zabit vojenskou policií. Protestovalo se proti diktatuře a demonstranti používali transparenty s filmovými dekoracemi a hesly. (Terva)