Stříbrné brusle

• Rusko Serebrjanyje koňki (více)

Začíná 20.století. Před našima očima se vynoří pohádkový Petrohrad v bílém šatu. Řeka Něva a její přilehlé kanály jsou zamrzlé na kost. Hemží se bruslaři a trhovými stánky. Petrohrad je domovem mladého Matvěje, syna chudého lampáře. Vydělává si na živobytí jako poslíček místní pekárny. Jeho jediným pokladem je pár postříbřených bruslí. Když nespravedlivě přijde o práci, jeho nový přítel Alex, který je hlavou bandy nepolapitelných kapsářů, ho naučí nejen trikům svého řemesla, ale i některým bruslařským finesám. Pak potká Matvěj Alisu, dceru vysoce postaveného úředníka, která sní o studiu vědy, ale má se vdát za mladého, ambiciozního knížete. Cesty Matvěje a Alisy se zkříží a toto setkání se stane pro oba osudovým. (JOJ Cinema)

ghatos

Obrazomalebný (zimní Pitěr je krásný), výpravný a zcela vizuálem a postupy moderní film, který neurazí mainstreamového diváka z celého světa. Je tam i jemný náznak hlubších ruských zásadních záležitostí přicházajícího pekelného 20. století. 74%. ()

psychoJoa

Velmi příjemná, milá a dojemná podívaná, i když vyprávěna pozvolněji. S výsledným koktejlem - Rusko, brusle, zlodějina, láska... věda - jsem opravdu spokojená! Vedlejší feministická linka pak byla jen třešničkou, která celkové chuti neuškodila! ()

filipvrbik

Takový ruský pokus o Titanic. Ale to dobré, ale má to dvě vady na kráse - a) je to vyumělkované, pohádkové, celkově nerealistické (nevím, jak moc to odpovídá tehdejšímu reálnému Petrohradu, ale myslím, že moc ne), a za b) Spoiler - skončí to dobře, což je moc škoda, bylo by to mnohem zajímavější a originálnější... Každopádně herci jsou super v čelé s nádhernou Sofjí Priss a Fjodorem Fedotovem s pár bruslaři, kteří si myslí, že jim všechno projde. V podstatě je to pohádka...70% ()

nonick1

Velkolepý, téměř až pohádkově romantický spektákl, odehrávající se v zasněženém Petrohradu za panování cara Mikuláše II. Poutavě natočený snímek nabízí kromě romantické linky i odkazy na rodící se revoluční hnutí či hořce úsměvné počátky feminizmu. Samostatnou kapitolou jsou kostýmy a vizuál tohoto filmu – doslova až oči přecházejí. Jak by také ne, když za kamerou stál Igor Griňakin, který má „na svědomí“ mj. Sojuz spasenija, Výskok, či další vizuální lahůdku Viking. Poctivá čtyřka, a kdyby onen romantický příběh šel trochu více do hloubky, bylo by to i na pět hvězd. ()

Vesecký

Když vidím některé komentáře, nedá mi to napsat svůj názor. Ten film je ve své podstatě pohádkou, ale moc dobře udělanou. Rozhodně nejsou nikterak přepolitizované, ukazují ale velmi dobře třídně rozdělenou společnost a přehrady, které v ní byly (a dnes již opět jsou) a které bránily svazku chudých a utlačovaných se společenskou smetánkou. Kapitál je základní ekonomickou příručkou, kterou musí vzít v úvahu i dnešní ekonomové, kteří si nevědí rady, jak světu pomoci - a ani se o to nesnaží. Více je v tomto filmu podtržena úloha ženy a možnost uplatnění její inteligence - a to je přece to, co dnešní "genderová" společnost naopak velmi uznává. ()

Velemír

Lacině agitační, povrchově uhlazená, lidsky toporná a s blížícím se závěrem až trapně nabubřelá rádoby mezitřídní variace na Titanic. Včetně korábu. Bez nadčasovosti a chemie. ()

Bozvav

Roztomilá, výpravná romantická pohádka pro větší děti a dospělé. Jistě, je to naivní, idealizované, nicméně ne hloupé a především atmosféra carského Ruska na sklonku své éry je ztvárněna dokonale. Za mne spokojenost a dávám 80%. ()

yvona

Mně to nedá... oceňuji Rusy, kterak se vypořádali s povinnou kvótou obsazování pigmentově bohatších spoluobčanů. Černoch se mihne v samém začátku,kde si ho málokdo povšimne a povinnosti je učiněno za dost. Smekám:)))) S Netflixem vyjebali slušně i s přihlédnutím na to, že se nevyskytlo žádné ze 72 prosazovaných pohlaví. Ba co víc,ani gayové. Velmi krásná pohádka, nádherné záběry. Kamera,herci, scénář,tempo,hudba..... skvělé. ()

bearmeedek

Kostýmní retro ze starého Ruska, které čerpá ze všech zavedených a vyzkoušených tahů u podobných filmů. Kráska z bohaté rodiny, chudý zlodějíček, zákeřný nápadník a všechno to zázemí z dvou rozdílných světů. A samozřejmě láska jako trám. Natočeno stylem současných dobrodružných filmů a divoké honičky jsou přizpůsobeny době i lokalitě (zimní Petrohrad) a tudíž probíhají na bruslích. Všechno už tu bylo, je to příjemně namixováno dohromady a mě to bavilo. ()

Maximilianus

Nakoniec celkom fajn ruská historická love story s jednou pôsobivou akčnou scénou na korčuliach a samozrejme aj presahom k dôležitým netflixovským prioritám,  tentokrát rovnoprávnosť žien. 7,2/10. ()

clara.bow

Romantika z carského Ruska, zamrzlé plochy vod, rychlost na bruslích, pochopitelně třídní rozdíly, klan šikovných zlodějů na bruslích, zakázaná, nerovná láska. Krásné interiéry a exteriéry, co víc si přát .....film na mě působí velice dobře a myslím si, že tak, jako vždy je třeba s Ruskou kinematografií počítat za mě za 5* ()

ER

Neskutečná atmosféra dané doby, výborní herci a volnomyšlenkářství v příběhu nejen o lásce. ()

mosem

Pohádkově oddechový, vizuálně hezký příběh o tom, jak chudý chlapec ke štěstí přišel. Taková Ruská Pilčerka. Podívaná, od které jsem ani neočekával hlubší umělecký dojem, ale přesto záběry Petrohradu a  zamrzlých kanálů byly moc hezké. Honičky na kanálech na mne trošku působily atmosférou Harryho Pottera, ale v tomto případě mně to nevadilo. Předvánoční Petrohrad a jeho trhy působily velkolepě ... a netuším, jak moc tenhle film odpovídal realitě. Prostě hezký film bez větších ambicí na opakované shlédnutí. ()

Romulaa

Příjemná, milá, pěkná a romantická podívaná, hezky odvyprávěna, k tomu ještě dost dobře natočená s krásnými záběry na architekturu Ruska. Musím říct, že z těch scén z loupeže na zmrzlé řece jsem byla fakt unešená. Jakože hodně. ()

pafka

Kdyz uz koukate pres hodinu na skvele obrazove natoceny klip, tzn. same kratke sceny, dojde vam trpelivost a hledate ovladac. Vysvobodite se, ale po par dnech se vratite, abyste dokoukali. Treti hvezdu tvurci dostali za to, ze ten prolhany a hnusny zapad (Francie), umoznil vystudovat univerzitu zene. To bych od nich ani moc necekal. A kdyz zacali aristokratum a bohatym brat s tim, ze oni vykoristuji chude, zacala se mi v kapse kudla otvirat. Nakonec jsem byl ale spokojeny, protoze tyhle poradky se snazili napravit zlodeji, coz je opet sebereflexe, jako hrom. Nebo je to jen nahoda? Rozhodne vizualne uzasne, jen se zapomnelo taky na pribeh, ktery je zde neskutecne hubeny a rovna se tisici pribehum z pohadek. ()

Elio

K Silver Skates jsem zpočátku přistupovala  s notnou dávkou nedůvěry. Tvářilo se to jako velkolepá kostýmově bohatá pohádka, která nakonec zklame hereckými výkony, přeslazeným příběhem a cringe scénami. No, byla jsem nakonec moc mile překvapená. Zaprvé k záporům. Chápu, že v Rusku v čele s Dostojevskim se tíhne k dlouhým, ale opravdu dlouhým dílům a Silver Skates tohle pravidlo veskrze potvrzuje. 130 (!) minut dlouhý film ale nutně neznamená kvalitu. Několikrát jsem se přistihla, že ztrácím pozornost, protože na první pohled akční a zajímavé scény byly protaženy do neskutečné délky (např. instruktáž gangu, jak okrádat bohaté) a přitom je to taková škoda. Mohlo jít o úderné linky, které se ale v dlouhé stopáži tak trochu rozplizly do prázdna. Taky jsem si nebyla úplně jistá střihem. Někdy byly scény až neskutečně dlouhé, ale v další chvíli byly zvláštně zkratkovitě prostříhané, takže působily spíše jako trailer k filmu. Tady ale moje kritika vlastně končí. Kostýmy byly nádherné, radost pohledět. Příběh byl naivní, pohádkový, ale protkaný i smutnými momenty. Hlavní pár si k sobě sice našel cestu poměrně náhle, ale to vlastně tolik nevadilo. No a nakonec zlodějský gang v čele s Alexem se mi vryl do paměti ze všeho nejvíc. Kdo četl Šest vran nebo Prohnilé město, možná v Alexovi uvidí kus z Kaze Brekkera, kdo ne, věřím, že ho tahle dost charizmatická vedlejší postava zaujme i tak. Pro mě byl vlastně hlavním důvodem, proč jsem této trochu zapomenuté ruské pohádce dala 4 hvězdy. ()