Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malé české město v šedesátých letech 19. století. Měšťané kdysi zbohatli z výnosu zlatých dolů, které jsou nyní zatopeny. Do jejich odvodnění nechtějí ale investovat, neboť jsou přesvědčeni, že se to nevyplatí. Zastavení těžby však uvrhlo do bídy havířské rodiny. Horníci se po marných žádostech o pomoc ve městě i na místodržitelství rozhodnou k vlastnímu činu... Drama (u kterého byl známý režisér Martin Frič uměleckým vedoucím) mělo pracovní názvem "Zlaté město". Film byl připravován ještě za německé okupace, ale dokončen byl až po válce - jedná se o historicky první film zestátněné československé filmové výrobny. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Spisovatel Jan Morávek vnímal krásu rodného posázavského kraje s velkou intenzitou a ve svých románech nejčastěji zobrazoval existenční zápas obyčejných lidí jako byli kameníci, voraři, drobní živnostníci nebo pytláci. V Průlomu je pranýřována korupce, pletichy a pokoutní vyjednávání obecních radních, tedy vlastnosti nepříliš vzdálené současným poměrům. Režie se po několika zkušebních epizodách ujal Karel Steklý, který se v následujícím období stal oddaným sluhou komunistického režimu a tvůrcem té nejhorší šmíry. Mimořádné sestavě nejvýznamnějších person českého divadla a filmu tentokrát dominují vynikající herecké kreace Jindřicha Plachty, Jaroslava Marvana a Jiřího Plachého. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Pro všechny zbídačené Havíře povinnost, filmové téma i po více jak 60 letech stále aktuální (především v jednání a smýšlení pánů radních), pouze s tím rozdílem, že ve filmu si ti obyčejní lidé u vrchnosti alespoň něco vymohli (měli trochu zastání), něčeho dosáhli a dokázali, kdežto dnešní horník (nebo prostě jakýkoliv čistě obyčejný člověk) je obětí daleko větší a nebezpečnější byrokracie, s daleko většími existenčními problémy, viz třeba případ okolo dolu Páně Bakalova dolu Paskov. Jak by bylo krásně lidem bez úřadu říkám to pořád a platí to stále! Dobře vyrobený a natočený film, sociálně citlivý, skvělé obsazený, se silným morálním poselstvím a sílícím levicovým myšlením (názory). Škoda že film příliš často nereprisují, přitom jak už sem psal nahoře, je to stále aktuální téma, jako naposledy v případě budovatelského filmu (rovněž s hornickou tématikou) Zocelení. Opět nezapomenutelný Plachta, Strejka s Benešem tentokráte v negativních rolích. Nejvtipnější scéna; Jednoznačně ta se stěhováním (exekucí) ševce Domažlíka (Plachta), nádherné herectví (divadlo) ten to měl kulišák ale pěkně v paži co? Aby ne:-) ()

Reklama

GIK 

všechny recenze uživatele

Naprosto excelentní výkony Plachty (především) a Marvana. Plachta se překonává svým laskavým lidským, zároveň nesmlouvavým a urputným přístupem. Marvan je jako předák horníků neuvěřitelně autentický. Všechny pohyby, gesta, vyjadřování, mimika – takhle přesně musel vypadat všemi uznávaný hornický předák v 19. století. Ve své tradiční úloze nepříjemného až zlého chalupníka-furianta-radního Hilmar. Z ženských představitelek bych rád vyzdvihl půvabnou Janu Romanovou v úloze dcery radního Hilmara (a zároveň nastávající snachu ševce Plachty. Švec a radní se přitom kvůli staré historii nemohou vystát.) a tradičně vtipem sršící Elu Nollovou v roli manželky ševce. I když se jedná o velice vážné téma boje horníků o zachování jejich obživy, není zde nouze o humor. Pod uměleckým vedením Friče a v režii Steklého vznikl výborný film. Když bych sečet výkony všech herců, jedná se o jeden z nejlepších českých filmů. Jediný, kdo ke konci trochu vadne, je Beneš – v roli šviháka se cítí výtečně. Jako defraudant je to horší. Rouhání: zkorumpovaný purkmistr je na plakátě zobrazen jako ukřižovaný Ježíš Kristus (jediný bez hříchu) mezi dvěma zloději (viz Marek 15:27). ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Dosti bídné herectví, takové nejisté...nejen např. Marvan byl vskutku velmi podivný. Stejně je laděn i celý příběh, zobrazující až příliš okatě nabubřelou rozmařilost i přirozenou hloupost obecních zastupitelů a zároveň nuzný život tvrdě pracujících havířů se srdcem a svědomím na pravém místě. Nesmí chybět nucený sňatek, i když srdce již dala jinému, hrdinné zadostiučinění a nakonec zasloužené potrestání všech zlých. Téma, které se v československé kinematografii objevuje vícekrát, je pro mě v tomto případě zpracováno průměrně. ()

PatoP 

všechny recenze uživatele

Spočiatku som k tomuto filmu pristupoval s obavami, no ostal som milo prekvapený. Na tú dobu veľmi zaujímavý a miestami aj zábavný scenár, kedy na niektorých sekvenciách som sa skutočne dobre pobavil. Príkladne scéna deložovania Jindřicha Plachtu je humorná a vskutku vydarená. Film, ktorý je zabudnutý, no určite ho môžem iba odporučiť. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Scénář k filmu byl připraven ještě za okupace. (Karlos80)
  • Předprodukce filmu byla hotova ještě za německé okupace, natočen byl však až po roce 1946. Všeobecně je považován za první film zestátněné filmové výroby. (Karlos80)

Reklama

Reklama