• Marthos
  ***

  Spisovatel Jan Morávek vnímal krásu rodného posázavského kraje s velkou intenzitou a ve svých románech nejčastěji zobrazoval existenční zápas obyčejných lidí jako byli kameníci, voraři, drobní živnostníci nebo pytláci. V Průlomu je pranýřována korupce, pletichy a pokoutní vyjednávání obecních radních, tedy vlastnosti nepříliš vzdálené současným poměrům. Režie se po několika zkušebních epizodách ujal Karel Steklý, který se v následujícím období stal oddaným sluhou komunistického režimu a tvůrcem té nejhorší šmíry. Mimořádné sestavě nejvýznamnějších person českého divadla a filmu tentokrát dominují vynikající herecké kreace Jindřicha Plachty, Jaroslava Marvana a Jiřího Plachého.(10.2.2010)

 • mchnk
  ***

  Dosti bídné herectví, takové nejisté...nejen např. Marvan byl vskutku velmi podivný. Stejně je laděn i celý příběh, zobrazující až příliš okatě nabubřelou rozmařilost i přirozenou hloupost obecních zastupitelů a zároveň nuzný život tvrdě pracujících havířů se srdcem a svědomím na pravém místě. Nesmí chybět nucený sňatek, i když srdce již dala jinému, hrdinné zadostiučinění a nakonec zasloužené potrestání všech zlých. Téma, které se v československé kinematografii objevuje vícekrát, je pro mě v tomto případě zpracováno průměrně.(6.1.2017)

 • PatoP
  ****

  Spočiatku som k tomuto filmu pristupoval s obavami, no ostal som milo prekvapený. Na tú dobu veľmi zaujímavý a miestami aj zábavný scenár, kedy na niektorých sekvenciách som sa skutočne dobre pobavil. Príkladne scéna deložovania Jindřicha Plachtu je humorná a vskutku vydarená. Film, ktorý je zabudnutý, no určite ho môžem iba odporučiť.(10.3.2010)

 • sator
  ***

  Hmm...(9.1.2017)

 • Karlos80
  ****

  Pro všechny zbídačené Havíře povinnost, filmové téma i po více jak 60 letech stále aktuální (především v jednání a smýšlení pánů radních), pouze s tím rozdílem, že ve filmu si ti obyčejní lidé u vrchnosti alespoň něco vymohli (měli trochu zastání), něčeho dosáhli a dokázali, kdežto dnešní horník (nebo prostě jakýkoliv čistě obyčejný člověk) je obětí daleko větší a nebezpečnější byrokracie, s daleko většími existenčními problémy, viz třeba případ okolo dolu Páně Bakalova dolu Paskov. Jak by bylo krásně lidem bez úřadu říkám to pořád a platí to stále! Dobře vyrobený a natočený film, sociálně citlivý, skvělé obsazený, se silným morálním poselstvím a sílícím levicovým myšlením (názory). Škoda že film příliš často nereprisují, přitom jak už sem psal nahoře, je to stále aktuální téma, jako naposledy v případě budovatelského filmu (rovněž s hornickou tématikou) Zocelení. Opět nezapomenutelný Plachta, Strejka s Benešem tentokráte v negativních rolích. Nejvtipnější scéna; Jednoznačně ta se stěhováním (exekucí) ševce Domažlíka (Plachta), nádherné herectví (divadlo) ten to měl kulišák ale pěkně v paži co? Aby ne:-)(13.11.2013)

 • - Scénář k filmu byl připraven ještě za okupace. (Karlos80)

 • - Předprodukce filmu byla hotova ještě za německé okupace, natočen byl však až po roce 1946. Všeobecně je považován za první film zestátněné filmové výroby. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace