Reklama

Reklama

Skandál v Gri - Gri baru

všechny plakáty
Drama / Historický
Československo, 1978, 83 min

Režie:

Karel Steklý

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Hrají:

Zdeněk Buchvaldek, Vladimír Menšík, Miloslav Holub, Jiří Holý, Vladimír Šmeral, Petr Svojtka, Jiří Krampol, Lenka Kořínková, Josef Vinklář (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Dva mladé navrátilce z první světové války čeká obtížná budoucnost, protože nemohou sehnat práci. Jeden se nakonec uchytí jako elektrikář, druhý pronikne do sociálně demokratického tisku, kde získává šanci zblízka přihlížet, jak vedení sociální demokracie klame své členy, jak vstupuje do služeb vládnoucích vrstev. A novopečený novinář řeší problém, zda se také má přizpůsobit korupčnímu prostředí... Režisér Karel Steklý se spokojil s plakátovitým přístupem, který vyhovoval normalizačním požadavkům na politický akcent. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (12)

Big Bear odpad!

všechny recenze uživatele

Když jsem na film narazil, měl jsem radost. Mám dojem, že jsem už všechny ty normalizační jahůdky vyzobal a nejsou už žádné další. A přeci! Sem tam, ještě nějaká vykoukne. Velmi výjimečně se jedná o díla skutečně koukatelná, byť mají dobové a tendenční zabarvení. Zajímavá jsou tak spíše ze studijního hlediska či jsou tak debilní až jsou dnes nechtěně vtipná. Něco podobného jsem očekával od toho Steklého filmu. Ale to byl omyl. Hned na začátku se film celkem zhusta obuje do Sokolů a našich legionářů. Celkem se divím, že komanče z nich ještě v roce 78 pálila žáha! Pak už jen tepe do socdemáků což mi na rozdíl od Sokolů a legionářů až tak nevadilo. Jaký tedy film vlastně byl? Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuudný. Neskutečně nudný!!! Až z toho všeho na mne padla smutek se zlostí, když jsem viděl jak se slavná herecká jména patlala jak prasata v močůvce v téhle hrůze... Co mohlo vzniknout dobrých věcí s těmito herci! A oni zatím tratili roky a topili talent v těchto normalizačních hrůzách o ničem. Ten film musel být příšerný už tenkrát, pochybuji, že na něj šel někdo dobrovolně do kina ! V tomto případě budu postupovat v hodnocení dle svého klíče. Tohle nemělo spatřit světlo světa a proto - ODPAD ! ()

karlee 

všechny recenze uživatele

Sžíravá kritika poměrů v sociální demokracii po první světové válce. Místo aby její šíbři podpořili Zápotockého kladenskou rebelii, jenom pletichaří. Jedna hvězdička za scénku, kdy rádoby socialista Menšík navšíví rodinu na venkově, tam si vesele pořádá zabíjačky a vykořisťuje dělníky v dřevařském závodě, zatímco rozmazlená dcureška tančí shimmy. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Plakátový přístup je na tomto filmu trochu znát, pro leckoho mohl být ten film příliš nezáživný, příliš politický a možná i trochu tendenční. Zase jiný pohled na události, kdy se v roce 1920 štěpila sociální demokracie. Když jsem se však na film podívat v obecné rovině, připadalo mi, že se dívám na současné zkorumpované politiky - a slušní sociální demokraté mi prominou - na dnešní situaci v sociální demokracii, které díky jejich vrcholným politikům taky začíná docházet dech, když ustoupila od svých ideálů. Jako tenkrát. Skvělý Menšík v netradičně politické úloze, tradiční Buchvaldek. Nemusím ten film vidět podruhé, lepší tři hvězdičky si zaslouží. ()

Zajímavosti (2)

  • Obdobně jako v kriminálním filmu Holka na zabití (1975) i zde herec Jiří Němeček coby pekař předvádí precizní rychlou práci svých rukou s těstem, jež skutečně ovládal. (Ganglion)
  • Cena za scénář na filmovém festivalu v Hradci Králové 1978. (M.B)

Reklama

Reklama