Slasti Otce vlasti

Historický / Komedie

Československo, 1969, 101 min

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Oldřich Velen, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, Miloš Kopecký, Lubomír Kostelka, Milena Zahrynowská, Bohumil Bezouška, Vladimír Menšík, Jana Kasanová, Josef Gruss, Jiří Štěpnička, Josef Elsner, Karel Beníško, Jaroslav Cmíral, Jan Schánilec, Jan Pohan, Miloš Vavruška, Bohumil Švarc st., Nina Popelíková, Karel Gott, Kamil Bešťák, Josef Bartůněk, Bohuslav Čáp, Vlastimil Bedrna, Kamil Blahovec, Lubomír Bryg, Štěpán Bulejko, Stanislava Bartošová, Ludmila Engelová, Ladislav Gzela, Vladimír Hrubý, Vladimír Navrátil, Pavel Robin, František Suk, Vladimír Hlavatý, František Marek, Karel Hovorka st., Vladimír Hrabánek, Karel Hábl, František Hruška, Stanislav Juna, Blažena Kramešová, František Jákl, Petr Jákl st., Jiří Sládek, Karel Vítek st., Jan Kouba, Jan Přeučil, František Kubíček, Zdeněk Najman, Zdeněk Kutil, František Havlíček, Jiří Lír, Josef Kotapiš, Kajetán Maudr, Adolf Minský, Mirko Musil, František Hanzlík, Pavel Sedláček, Jiřina Součková, Antonín Soukup, Jiří Hein, Miloš Nesvadba, František Svačina, Karel Svoboda, Marie Štrampachová, Richard Záhorský, Miluše Zoubková, Rudolf Kalina, Jindra Ovčárová, Vlastimila Vlková, Michal Dohányos, František Horek, Jaroslav Sus, Magdalena Čechová, Jana Homolová, Eva Polášková, Eva Zakouřilová, Pavel Ruta, Jiří Trojan, Karel Anderle, Zdeněk Houška, Ivan Chrz, Petr Lebeda, František Plecháček, Miloslav Průša, Robert Ritschel, Zbyšek Šrůta, Petr Vinař, Milan Jonáš

Skutecne netradicne pojaty pribeh ze zivota Karka IV. - vyborny Hanzlik, jeste lepsi Kolarova, spousta legrace - proste pohodovej film.(25.7.2002)

Středověk nepochybně nebyl jen samý vláčilovský marast, bergmanovská tíživost či tarkovského závažnost, i legrace se zažít dala. Tu vážně, tu vesele žije mladý kralevic Karel se svou nastávající Blankou z Valois a pomalu dospívá v muže. Nutno říci, že Slasti Otce vlasti si nijak nehrají na absolutní historickou věrnost a nejvíc je to vidět na postavách, které v sobě nemají pranic z upjaté důstojnosti, kterou bychom si u nejvyšší šlechty asi představovali. Přesto se nedá říct, že by byla historie nějak překrucována - skutečné události však postrádají něco ze své (čekané) podstaty, bitvy nejsou kruté, šlechta není upjatě důstojná, církev je přehlíživá a postavy se k sobě chovají, jak kdyby vypadly z naší doby. Snad právě proto působí tak přirozeně - horkokrevné málemtrdlo Karel, hygienou posedlá zamilovaná Blanka a především chlapácký bohém Jan Lucemburský, kterého zahrál Kopecký opravdu skvěle. Svojí dobu glosují s vtipem, šarmem a někdy i hloubkou. No řekněte, znáte geniálnější humorné odsouzení války s vyjadřením její nesmyslnosti a zvůle mocných než dialog: "Proč se tu válčí, pane?" s odpovědí: "Pro svatou věc. Tomu ty nerozumíš." ? Slabé ****.(26.2.2009)

Romantická komedie o mládí Karla IV. způsobila, že z Hanzlíka a Kolářové se stala nerozlučná dvojice typu Laurel-Hardy nebo Frýdek-Místek. Zvláštní spojení "problémového" scénáristy Jana Procházky a "poslušného" režiséra Karla Steklého nedopadlo tak dobře jako v následujících Svatbách pana Voka, i když podle kritiky je to naopak. Ale jednu kvalitu mají oba filmy společnou: mimořádný výkon Miloše Kopeckého. Jeho Jan Lucemburský se nepodobá ničemu, co kdy ve filmu hrál. Tentokrát žádný noblesní švihák, ale zarostlý a rozježený "hrana chlap" á la Žižka. 60%(19.9.2006)

"Lepší jeden Lucemburk za horama, než jeden půl Přemyslovec doma." S tím by jistě česká šlechta souhlasila, neboť markrabí Karel se s jejich rozkrádáním majetku ve feudálním vlastnictví vypořádává příliš svědomitě. Já jsem si tedy slasti budoucího Otce vlasti celkem užil, popichující potvůrka Blanka z Valois mě hodně bavila, bohémský Jan Lucemburský si taky zahlásil svoje, jen mě poněkud nebavily ty neustálé proměny komedie v drama či zábavy v nudu.(30.12.2015)

"Milý Enrico, dohody se píšou v míru, víš? Já vím, je to padoušství, ale ty nám to odpustíš, je to pro svatou věc." Tenhle film mám rád už od mala. Docela dobrodružný, romantický, veselý i chytrý. Hanzlík i Kolářová jsou ve svých rolích přesvědčiví, výkon Miloše Kopeckého je pak třešničkou na dortu. S ostatními se ptám, proč se podobné věci nedají natočit i dnes.(3.6.2008)

• gudaulin

Z doby před cirka 20 lety, kdy jsem film viděl naposledy, jsem si pamatoval, že jde o pěknou komedii ve středověkých kulisách. Nyní jsem byl konfrontován s realitou a musím konstatovat, že na snímku se zub času podepsal skutečně výrazně. Kladem je jednoznačně přítomnost Kopeckého v roli krále Jana. Kopecký té postavě propůjčil fanfarónství hodné velké postavy legendárního válečníka, rytíře a dobrodruha své éry. Pozitivní je i to, že se zde poprvé sešla dvojice Hanzlík+Kolářová, mezi níž se vytvořila bezvadně fungující vztahová chemie. V 70. a 80. letech si vzájemnou spolupráci zopakovali v mnoha dalších snímcích a televizních inscenacích. Pak už mi ke chvále zbývá jen pár dobrých, ale pohříchu skutečně nemnohých vtípků, které jsou ostatně zopakovány v některých uživatelských komentářích. Mezi nimi je ale dost hlušiny. Steklého režie je diplomaticky řečeno mdlá, vážně to nebylo žádné režisérské eso a na svém kontě má spoustu průměrných dobových snímků. Film má líné tempo, filmové písničky působí vyloženě jako vycpávky, některé vedlejší role jsou obsazené šťastně a zahrané odbytě. Na řadě scén je znát omezený rozpočet, s jakým musel filmový štáb pracovat. Ve srovnání s žánrovou špičkou v žádném případě Slasti otce vlasti neobstojí, zkuste si je porovnat např. s Manželi z roku 2 a poznáte obrovský kvalitativní rozdíl. Neobstojí ale ani s podobnými kousky domácí výroby, jako je Noc na Karlštejně. Ta baví mnohem líp a taky se k ní televize vrací o poznání častěji. Konečně v rámci tzv. historických komedií historickou hodnověrnost neřeším, ale při některých replikách filmových hrdinů mě to dost tahalo za uši a musím konstatovat, že Procházka si tedy vybral slabší moment své tvorby. Celkový dojem: 45 %.(14.1.2013)

Rozverná komedie z mládí jednoho z největších Čechů všech dob se sice hlásí ke Kupkovým VIGÍLIÍM, ale v mnoha ohledech čerpá z Karlovy autobiografie VITA CAROLI. Souznění další proslulé dvojice naší národní kinematografie Hanzlík-Kolářová je samozřejmě úchvatné stejně jako Kopeckého uchopení postavy nedoceňovaného krále cizince Jana Lucemburského. Stranou by však nemělo zůstávat ani výborné postižení francouzského prostředí Paříže pozdních Kapetovců (Karel IV. Sličný) i neméně zajímavého prostředí zenitu italských městských republik té doby. Skvělý film by byl ještě lepší, kdyby přece jen v poslední pětině neztrácel tak trochu na tempu a zvoleném přístupu. Zcela stranou zůstává i Karlova zbožnost, která byla i současníky považována za neobvykle vřelou. Buďjakbuď, film si zaslouží zařazení do zlatého fondu naší kinematografie.(27.1.2008)

"Ňák se ti zapalujou lejtka!". Velmi milé překvapení. Většinu filmu jsem výborně bavil, ať už při úsměvných momentech, vyloženě trefných glosách či "historických informacích". Hanzlík je pro tuto roli jako stvořený, "Goťák" v roli trobadúra příjemné zpestření, ale hlavní hvězdou snímku je samozřejmě Kopecký, který trousí hlášku za hláškou. Určitě by mohla být stopáž ještě delší, stejně tak humoru mohlo být ještě mnohem více, ale solidní 4* si tato historická komedie každopádně zaslouží. "My Češi máme krásné a příkladné dějiny. Naši předkové nebyli povaleči, ale hrdinové! Český král Jan se synem Karlem vedli mnoho válek. V některých zvítězili, o zbývajících se nedochovaly zprávy..."(15.9.2012)

Divím se, že film má "pouhých" 74%, protože tohle je přímo parádní historická komedie (zdejším uživatelům domácí historické komedie asi moc nevoní, protože stejně parádní "Svatby pana Voka" mají ještě nižší hodnocení). Sám osobně si nevzpomínám na žádnou komedii, která se odehrává v období temného středověku, co (až na malé drobnosti) nepopírá historii, nijak neidealizuje středověký život (pravda, romantizuje, ale neidealizuje) a zároveň je zábavná a vtipná. Jaromíru Hanzlíkovi, padla role jako ulitá, stejně tak Daniele Kolářové (nikde nebyla krásnější), tuším v jejich prvním společném filmu. Miloš Kopecký je na dlouhé povídání. Svému Janu Lucemburskému dal obrovské charisma a majestátnost. Jakoby ho ani nehrál, prostě se jím stal. Příjemné cameo má i Karel Gott, coby trubadúr. "Slasti Otce vlasti" jsou jedním z pokladů naší kinematografie. Jenomže ten poklad by měl někdo vylejskat a vystavit do vitríny. A takových pokladů je bohužel celkem dost.(2.8.2005)

Dobrý film z nepočetné řady historického vyprávění, které slyší na to, že i jména z učebnic byli svého času mladí lidé. V druhém plánu je to přírozená protovariace na Léto s kovbojem aneb Hanzlík/Kolářová v ideální souhře a neskutečně roztomilí. Výpovědní hodnota kritického zastavení nad reáliemi 14. století by asi byla sporná, ale buďme rádi za ty dary. Příště ještě znovu udělal Miloš u Steklého příjemného Voka, ale pak už se nám Steklý pomalu, ale definitivně zbláznil.(4.3.2009)

I ten slavný vaječný stavitel a čechomil Karlík si rád zakalil, hvízdnul a zapletichařil. A táta ho sral stejně, jako nás ti naši fotříci. Vynikající výkony všech výborně obsazených herců, smysluplný scénář, vtip a civilnější pohled na historii...snad proto je tento film neprávem opomíjen, zatímco můžeme během rozličných svátků sledovat ve vysílání televizních stanic (a v kanálu Nova) pořád dokola všemožné Troškovo kraviny, nebo tisící reprízu banánových zombiček.(5.5.2012)

Na Slasti otce vlasti se sice příjemně dívá, jenže jen po nějakou dobu a je to hlavně zásluhou herců a Klempířovy hudby. Co se týče děje, zdálo se mi, že film vlastně žádný pořádný ani nemá a že pánům Procházkovi a Steklému zkrátka jen tak náhodou vyšel při skládání různých scén za sebe. Stominutová stopáž je takřka vražedná.(31.1.2015)

Jaromír Hanzlík s Danielou Kolářovou ukazují, že vzájemná spolupráce jim bude dokonale sedět i v budoucnu. Miloš Kopecký nemá v roli Jana Lucemburského chybu a pochválit musím perfektní hudbu.(29.7.2015)

Paráda, bez výhrad - skvělí herci (půvabná Kolářová), nádherná hudba, děj a scénář naládovaný skvělými hláškami jak válečný kanón ("Doufejme, že Francie není tak rozkradená jako Čechy" => jak nadčasové :-D). A navrch laskavý humor. A skoro mám dojem, že jsem viděl dost možná nejlepšího Jana Lucemburského v podání suveréního Kopeckého.(14.1.2012)

Väčšina pánov režisérov má stredovek zafixovaný ako čosi obludné (áno, povojnový dnešok je oproti tomu jedna veľká záhrada rozkoše), preto je veľmi sympatické, že tvorcovia tohto filmu ho nevnímajú ako dobu šialených útrap. Určitý civilný prístup mal určite podiel na vzniku scenára k rozprávke Tri oriešky pre Popolušku. Názov filmu je trochu zavádzajúci, "Strasti Otce vlasti" by boli priliehavejšie. Hanzlík a Kolářová sú skutočne mladí a krásni a preto je len škoda, že pán kameraman nepoužil close-up, preto jedna kráľovská hviezdička dole.(24.11.2018)

I ve středověku pomáhalo lidem na jakýkoliv problém víno a láska... Nevím, jestli tohle bylo hlavní poselství filmu, každopádně spolu s Podskalského Nocí na Karlštejně, se Steklému podařilo odvávrovštit období 'temného' středověku a udělat ho docela lidským. Díky mu za to.(15.9.2011)

• WANDRWALL

Tak tohle je velká nevydařenina. Jakýpak otec vlasti? Vlast a péče o ni, to je práce, a zase práce.(27.10.2010)

,, Tady to zazdím, tady to vybourám a sem dám dveře'' :-). ---- Je zajímavé, že Steklý točil celkem zajímavé věci, než sklouzl k prokomančovské tvorbě a svůj otisk v československé kinematografii zazdil Hrochem (1973) což je asi nepřekonatelné dílko... Středověk nebyl žádná sranda, ale tohle netradiční pojetí našeho krále Karla IV. je prostě pohodová věc. Tvůrci na látku nahlédli hodně z vysoka a vznikla z toho velmi milá komedie. Jak zde padlo skvělý byl nejen Hanzlík a Kolářová, ale i Jan Lucemburský - Miloš Kopecký. Velmi potěšila i výprava, která ladila s dobou. Nikde nic nepřekáželo a některé exteriérové průhledy krajinou na jedoucí rytíře byly jak z Vláčila. Śkoda jen, že se kamsi vytratila ta velká Karlova víra v Boha... I když v mládí coby rytíř a šlechtic dělal nejednu skopičinu, pořád byl velice zbožný člověk. Já tedy dávám za 4 pletací jehlice. * * * *(29.12.2014)

Tolik anachronismu pohromadě se dá vidět snad jenom v pohádkách. Popravdě řečeno, připadá mi téměř jako hřích točit s touto výpravou komedii, která používá minulost jenom jako zástěrku k (ne vždy povedenému) humoru. Připadá mi to stejně nepatřičné, jako rockový koncert v Rudolfinu nebo diskotéka v kostele. Samozřejmě, že není nutné se při "vytváření srandy" striktně držet historických fakt. Problém je však to, že podobné historické veselohry opravdu výrazně formují představy diváků o významných postavách naší minulosti. Jsme ovlivněni Werichovým podáním Rudolfa II z filmů "Císařův pekař" a "Pekařův císař" úplně stejně, jako Janem Žižkou z "Husitské trilogie". Nelze říci, že tamto je závazný a toto nezávazný obraz minulosti. Formuje nás obojí... Mimochodem, ten Werichův Rudolf II sice naprosto neodpovídá "tělesnými proporcemi" neboť skutečný Rudolf byl hubený, drobný muž, ale velmi přesně odpovídá povahově, takže je to celé ještě o chlup složitější... ;o) Jistě bych odpustil filmu nějakou tu faktickou nepřesnost, ale když se ve středověkých kulisách odehrává příběh v němž postavy jednají a mluví zcela nestředověce, pak je zřejmě někde něco špatně. A to i v rámci komediálního žánru... Nač ty pracně budované kulisy, když je pak herci na kousky rozbijí jediným slovem? Celá iluze středověku se zcela hroutí při větách typu: "Doma jsou stejně rádi, že se tě zbavili. Nevezmu si nikoho, kdo má takovej nos. Jakej nos? Jako strýc Fridrich. No dovol, ty mě chceš přirovnávat k tomu korutanskýmu vopilci? Víš jakej má nos? Příšernej! No! Jako ty. Já lituji, ale budeš mít děti jenom s takovým nosem.. " Abych však jenom nehaněl... Film má dosti povedenou kameru, což vynikne zvláště při sledování v původní, širokoúhlé verzi. Z hereckých osobností je rozhodně třeba připomenout excelentního Miloše Kopeckého. Také některé fóry jsou vskutku povedené. Problematická je však režie. Steklý nebyl nikterak oslnivý režisér a na filmu je to na mnoha místech opravdu hodně znát... Za to, že film neskončil v šedém průměru vděčí (podobně jako steklého Švejk) kvalitní literární předloze, respektive dobře napsanému scénáři. Jo, a pokud jde o ty stesky, že už se dneska netočí podobné filmy... Samozřejmě, že to celé je o penězích. Víte jak je takový historický film drahý? Vždyť i Slasti byly přes zdánlivě opulentní výpravu velmi omezeny rozpočtem. Je to jasně vidět v bojových scénách. Ani chytrý tah s vojáky původně koupajícími se a tudíž bez zbroje nezapřel, že v době natáčení filmu nebylo v Barrandovském fundusu víc než nějakých deset kusů brnění a to je na podobný film setsakra málo... Celkový dojem: 60% Zajímavé komentáře: Oskar(8.10.2006)

Spočiatku niečo ako od Monthy Pytonovcov, alebo Mela Brooksa, ale väčšinou taký normálny historický film s úsmevnými momentami. Popravde by som si radšej pozrel buď regulérnu historickú záležitosť, alebo bláznivú komédiu. Keď je zase v nejakom filme ožratý Čech a robí blbosti, za nijako zvlášť vtipné to nepovažujem. Chyba je aj na mojej strane, pretože históriu tohto chlapíka zrovna v malíčku nemám, film by som si určite užil viac ako znalec histórie. Či už prekrývaním jednotlivých udalostí so skutočnosťou, alebo zabávaním sa na ich modifikáciách.(18.5.2016)

Hodně divný film. Jako kamera, výprava (exteriéry i interiéry), herecké výkony, vše skvělé. Jenže jednu chvíli je to milostná romance, pak crazy (skutečně crazy, jinak se bitva u řeky nazvat nedá) komedie, poté dojde na intriky, psychologii, a poté na jakýsi klon Fanfána Tulipána. ... Zkrátka nedrží to pohromadě. V podstatě jde o nesouvislý a často nesouvisející sled scének, kdy těsně před koncem ten předěl z lapky a Itálií je snad největší perda mezi oči. Je zde hodně vtipných replik, nachmelení se Karla ve sklepích také nepostrádá jistý půvab, ale skutečně tomu chybí nějaký stabilnější xicht, nějaká jednolitost alespoň v žánru.(25.11.2018)

Pokud se jednou potkám s Karlem IV., zeptám sem ho, co na toto ztvárnění své postavy říkal :-) Milý a pohodový výlet do historie s nezapomenutelnými hláškami. Jan Lucemburský k lékaři, ohledně jeho roztoku na opruzenou kralevicovu prdel: "To je totéž, co dáváš mě na oči... mě se zdá, že tě přece jen nechám popravit !". A samozřejmě i ta k synovi: "Nějak se ti zapalujou lejtka... škoda že jsem se tvé výchově nemohl věnovat aspoň namátkově !"(27.8.2013)

Příjemné nahlédnutí do historie z malinko jiného pohledu/nadhledu. Celkem mě překvapilo, že hlášky z tohoto snímku nezlidověly. Jsou totiž vynikající. Humor zde obstarával Jan Lucemburský a musím se přiznat, že jsem se smál skoro každé jeho větě. Bohužel zde zastával pouze minoritní roličku. Naopak mi příliš nesedl Jarda Hanzlík v roli 2. největší Karla v českých dějinách. Tím prvním je božský Kája, který se zde shodou okolností střihl krátký pěvecký výstup. Příjemný prostředek, kterak si osvěžit znalosti z naší historie nabyté na základní škole. Malinko mě mrzí, že snímek nepůsobí dojmem 14. století, nýbrž dojmem doby vzniku. Lze to spatřit zejména v interakci postav. Netvrdím, že je to zle. Na diváky tak působí mnohem přirozeněji, než by tomu bylo jinak. Nicméně mi to malinko překáželo. Lepší tři! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel kulyk.(23.2.2017)

"To jsou všechny cesty v Čechách takhle vlídné ??" ;) Slasti Otce vlasti rozhodně platí za velmi rozdílně vnímaný kus, nicméně přinejmenším ty parádní herecké výkony v čele s Milošem Kopeckým mu nikdo neodpáře.. Některé věci se prostě nezměnily, což se nám i často ve svých snímcích pohrávajících si s historií režisér Steklý snaží říct, ať už té naší kotlině vládne kdokoliv, a nikdy nezmění, snad vyjma samotného nahlížení na osobu a tvorbu Karla Steklého.. Ale to se vlastně, co se týká toho typicky česky korouhvičkového nahlížení na cokoliv a kohokoliv právě v duchu dané doby a módy, taky nezměnilo, že ??(27.12.2014)

mám radši tuhle syrovější verzi karla IV než jak se předvádí v Noci na Karlštějně. HROZNÁ SMRT MÍT PLNÉ HRDLO VODY.(18.10.2007)

Kdysi, dávno tomu, jsem to viděla, tedy bylo na čase repete. Dospívání a mládí Karla IV. je tu servírováno poměrně dost netradičním způsobem, občas se mi kroutil palec u nohy, přiznávám dobrovolně. Na druhou stranu musím jedním dechem dodat, že jsem se bavila, Hanzlíkovo ucho působí přirozeně, Kolářová půvabná kočena a Kopecký v roli podivného tatí i krále famózní. Tedy ano, na konec u mě dobrý, dost dobrý.(27.6.2019)

Příjemná historická komedie s řadou roztomilých scén a výrazným výkonem Miloše Kopeckého v roli Jana Lucemburského. Kopecký, byť nehrál hlavní roli, všechny ostatní zastínil. Jeho role a dialogy byly také nejlépe napsány. Takříkajíc na tělo.(15.5.2008)

Ze všech možných československých historických komedií nebo komedií obecně patří tato k těm slabším. Místy se tam najde vtipné místo, ale jako celek nuda. Za vyzdvihnutí stojí hlavně Miloš Kopecký coby Král-Cizinec.(27.4.2013)

"Toho bůhdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Film je pojatý pořádně uvolněně, pravděpodobně to t nevlečeak vůbec nebylo, ale je to neskutečná sranda a pohoda, Hanzlík i Kolářová jsou skvělý, příběh se nevleče a vůbec je to celkově moc pekně natočený...(26.7.2008)

Tuhle dvojku mám hrozně ráda ve všech filmech, kde hrají. Hanzlík a Kolářová jsou jako pár ve filmech vždycky bezvadní - jejich vtípky a škádlení nemá prostě chybu. Tady máme další pozoruhodnou komedii opět z doby Karla IV. z trochu jiného pohledu alias když byl otec vlasti ještě mladý a nevybouřený. Dneska v noci tě unesu. - Vážně? A kam? - Tajemství. - A budeš se chovat slušně? - Tebe to bude bavit, když se budu chovat slušně?(30.10.2012)

Kolářová s Hanzlíkem tvořili roztomilou dvojici v mnoha filmech a vždy jim to klapalo. Zde je vše umocněno Kopeckým, který jako Jan Lucemburský exceluje.(22.5.2014)

Ten středověk je tady jen v kostýmech, jinak psychologie a jednání postav je zcela moderní, ale zde je to právě jeden z pramenů komiky. Miloš Kopecký ale v rámci žánru vdechl svému králi Janovi i docela dost majestátu ( a samozřejmě i vtipu a sarkasmu). Několik pěkných hlášek - "Jak máme zvítězit, když nám házejí klacky pod nohy ". Je zde patrný i vlastenecký podtón, jako v jiných posrpnových filmech. Opravdu nechápu jak mohl režisér poté natočit jednu z nejhnusnějších normalizačních sraček-Hrocha. No, možná jedna hvězdička je z nostalgie.(12.12.2010)

Historická komedie z doby začínajícího vládnutí Karla IV. a jeho první svatby s francouzskou princeznou Blankou z Valois. Bezvadně ladící dvojice Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová, která se potom osvědčila i v dalších filmech. Vyprávění je humorně odlehčené a ne úplně historicky věrohodné, ale takový byl záměr režiséra Karla Steklého a scénáristy Jana Procházky a filmu to vůbec neškodí. Právě naopak. Za zmínku určitě stojí i role Jana Lucemburského, bohémsky ztvárněná Milošem Kopeckým. Nádherná žena byla i Jana Kasanová v roli Diny, Marsilliovy (Vláďa Menšík) ženy. Moc se mě líbila i hudba Jaromíra Klempíře, zejména historická loutna krásně dokreslovala atmosféru tohoto filmu, o jehož obrazové zvýraznění se postaral i širokoúhlý kinoformát. Škoda jen, že Karel Steklý netočil více takových filmů a natáčel pak spíše komunistické propagandy a bláboly. Slasti otce vlasti, Svatby pana Voka, Pan Vok odchází, Siréna, Mstitel a hlavně dvojice filmů o Švejkovi s Rudlem Hrušínským jsou tak nejlepšími díly z jeho tvorby.(24.11.2018)

Příjemná, netradiční romanticko-historická freska v čele s nádhernou Kolářovou a výborným Hanzlíkem. Nejlíp sledovat s drahou polovičkou po boku. 90%(29.3.2016)

moja zaujímavosť: Filmovanie prebiehalo na hrade Křivoklát, Lipenskej priehrade a na Třeboňsku. (dyfur)(27.9.2014)

Tak trochu prequel "Noci na Karlštejně", jenom s méně písničkami a s utahanější druhou polovinou. Kolářové to s dlouhými vlasy moc slušelo :).(31.1.2019)

Opět naši výborní herci Hanzlík, Kopecký a do třetice k nim půvabná Kolářová. Ano nikdy nebyla krásnější. Delší střih vlasů ji sluší mnohem, ale mnohem více. Film působí malinko povídkově, a neplyne, tak jak bych si představoval. To je ovšem jediná výtka, kterou si mohu dovolit. Naproti tomu svěží a lehký humor, vznášející se po celý historický příběh, byl k nezaplacení.(27.12.2014)

Historická témata vždycky vítám, tady se ale setkáváme spíš s takovou komediální freskou. Příběh je sice místy dotčený historickými souvislostmi, ale snaží se především tvářit jako veselá taškařice, což je myslím dost na škodu. Miloš Kopecký je sám o sobě dost dobrý komik, že ze sebe kvůli legraci nemusí dělat úplného blba, jako v tomto filmu. Úvod se vysloveně nepovedl, nicméně je tu i řada vydařených scén. Je mi jen líto, že se tématu nepřistoupilo trošinku zodpovědněji, mohl to být pěkný film o mládí Otce vlasti. Takto je to jen průměrná blbinka. 65%(13.12.2015)

Tak a tuna patrim k tym uzivatelom, ktori zdielaju nadsenie s miestnymi mentalmi ohladom tohoto ceskoslovenskeho filmu s Hanzlikom /Romance pro Kridlovku/ a Mensikom /Happy End/. 85 %(18.9.2014)

Film, který je v tv často reprízován a mne při každém shlédnutí potěší - hlavně jeho první cca polovina odehrávající se před příjezdem do Čech - Hanzlíkovi a Kolářové partnerství sluší téměř jako vždycky, Kopecký si svého Jana Lucemburského vysloveně užívá, muzika je výrazná a zajímavá - takovýhle filmů není nikdy dost(4.5.2019)

Jsou tam zachyceny i historické postavy... a je to takové malé vsunutí dějepisu naší země... Jinak oba dva hl. herci si to určitě pěkně užili, jelikož film vznikl báječný.(16.6.2008)

Opravdu hezké nadsázkové komediální, skvěle zahrané atd. O otci vlasti asi nelze natočit hezčí film a i historicky to docela sedí, viděl jsem to 5x ale vadu na tom nenašel.(31.12.2008)

• tuntavala

Busek z Velhartic je dobre vino.(29.4.2015)

Úsměvné a dokonce je z toho cítit i ten středověk, což mě příjemně překvapilo. Hanzlík s Kolářovou jsou tu v podobné situaci jako v Noci na Karlštejně, což je velmi sympatické.(27.1.2009)

"LEPŠÍ JEDEN LUCEMBURK ZA HORAMA, NEŽ JEDEN PŮL PŘEMYSLOVEC DOMA"(18.5.2016)

Je to historická freska, která sama sebe nebere tím nejvážnějším způsobem. Humorný nadhled, napětí dobrodružství i romantický půvab rozkoší působí většinou svým prvotním plánovaným určením. Tedy baví s aristokratickou lehkostí i s bujarou rozpustilostí. Osoba Karla IV. bývala vždy brána pozitivně ve spojitosti s českou historií, s ní se Češi mohou vlastenecky ztotožnit a nechat se unášet prchavou českou velikostí odváté již minulosti. A hudební doprovod je příhodný. Hlavní postavou je samozřejmě kralevic Karel (dobrý Jaromír Hanzlík) a jeho pozvolný a nesmazatelný vstup do historie. Krůčky v politice, na bojišti i v lásce. Se vzletnou vznešeností a neústupností ze své dědičné s přirozené pozice. Kdo by nezatoužil po všech těch možnostech, které se před ním stále otevírají s falešnou i vřelou náručí všeho možného. Důležitou postavou je Karlův otec Jan Lucemburský (skvělý Miloš Kopecký), který si tak rád nabírá plnou hrstí ze všech rozkoší světa. Otec a syn, nejbližší spojenci i věční sokové na výsluní slávy, bohatství a lásky. A také je zde Karlova sestřenice a první z řad manželek Blanka z Valois (šarmantní Daniela Kolářová), věrná opora budoucího evropského vladaře. Z dalších rolí: Karlův oddaný společník Bušek z Velhartic (Oldřich Velen), intrikánský našeptávač a vyslanec města Luccy Pistorius (Lubomír Kostelka), pokrytecky poslušný pán Luccy Beppo Rossi (Bohumil Bezouška), jeho žárlivý bratr Marsillio Rossi (Vladimír Menšík), Marsilliova k mocným mužům vřelá a otevřená žena Dina (vnadná Jana Kasanová), poživačný vladař Milána Azzo Visconti (zajímavý Josef Gruss), Karlova mocenská opora v Čechách biskup Jan z Dražic (Karel Beníško), či nejhouževnatější čeští odpůrci mladého Karla pán z Potštejna (Josef Elsner) a pán z Rabštejna (Jaroslav Cmíral). Na poli válečné slávy lze uspět i díky nevšední improvizaci. Touha po moci a bohatství jsou jedineční pomocníci při trvalé ostražitosti před přicházející lstí a úkladem. Nakonec jen náruč půvabné ženy je jednou z mála útěch a zasloužených odpočinků při každodenním napětí. A víno a hostiny, když adrenalinu hrdinství je všude kolem v nadbytku.(7.7.2016)

Tenhle film jakoby neměl duši. Oproti Noci na Karlštejně má sice v ruce mnohem větší trumfy, ale téměř až bezradně míchá groteskní gagy s těžkými filozofickými moudry. Divák to pozná, ne že ne. Ovšem nebýt Miloše Kopeckého, bylo by to o mnoho hvězdiček horší hodnocení...(13.2.2017)

76% hlavně za lehkost a nenucenost příjemného nadčasového humoru, výtečné herecké výkony ústřední dvojice (a hlavně ten Jan Nepomucký v podání Miloše Kopeckého je výstavní feudál) a za indie předchůdce Noci na Karlštejně.(17.1.2013)

Noc na Karlštejně je mi bližší....(3.7.2013)

Tak klasika to asi není, ale líbí se mi to více jak Noc na Karlštejně. Hodně správných a výstižných postřehů zde bylo řečeno. K tomu lze dodat, že nejvíce mi tam vadí ta populisticky plytká parodie středověké církve, prozrazující urputnou levicovou orientaci režiséra, třebaže doba vzniku snímku by mohla popřát méně angažovanému pohledu. Nepochybně je zde odezva na o tři roky starší Brancaleonovu armádu, která však je oproti tomuhle vynikajícím a nezapomenutelným filmem.(26.10.2016)

Hodnotiti historickou hodnotu tohoto dila nebudu.Vlastne posledni veta JANA Lucemburskeho(Milose Kopeckeho) "Toho, bohda nebude........utikal!" ve filmu pronesena nekde v cechach misto v bitve u Krescaku vse rika za mne.Jinak velice dobry M.Kopecky.Musim se zeptat proc slo toto natocit za komunistu a proc to nejde dnes? Ze uz by jsme nemeli herce, nebo fimovych tvurcu, ze by se nam nedostavalo, nebo snad penez?(20.5.2006)

Historický film, ktorý má svoj humor. Mňa dosť zaujali vtedy mladučkí Hanzlík a Kolářová. Neskôr si spolu ešte zahrali mockrát. Tomuto filmu dávam 65%.(23.9.2010)

Zcela jistě jedna z nejvtipnějších (historických) komedií, která u nás kdy vznikla. Veselá, jiskřivá, duchaplná. Člověk se skoro občas až diví, jak je možné, že takový scénář někdo nedokáže napsat i dnes... Dvojice Kolářová - Hanzlík je už dnes málem certifikát kvality, Kopecký exceloval a nic jiného by se od něj ani nedalo čekat. Ale stranou nezůstávají ani prohnaní Italové v podání Menšíka a Kostelky a scénky z válečnického kupčení v roztříštěné středověké Itálii nemohou nepobavit (a přitom možná odpovídají historické skutečnosti:). Snad jedinou vadou na kráse jinak dokonalého filmu je to prkno Gott, který, snad z dobové povinnosti, musel projít s písní na rtech i tímhle opusem, ale přes to se člověk přenese.(20.11.2009)

Ona ta parodie místy působí i jako nechtěná parodie díky směšným reáliím (komický souboje, patetický gesta aj.), ale kupodivu na českej historickej film, což bývá obvykle utrpení, se na to dalo dívat. Hanzlika jsem nikdy moc nemusel, ale tady mě ani moc nesral a hlavně to spravil Kopecký, který předvádí životní formu.(21.9.2012)

Sladke. Kolarova i Hanzlik jsou bravurni. Vtipne s nadsazkou. Roztomilost sama a skvela hudba.(27.5.2014)

Česká história z dávnej doby trochu inak, trochu osobnejšie a s humorom. Nie je to ale také zábavné, ako sa mi na začiatku zdalo. Pár vtipných momentov a dobrých myšlienok to vytiahlo na priemer, ale vyššie ani náhodou. Výborný bol Kopecký a tiež ústrednej dvojici to sadlo viac, ako keď sa hrali na kovbojov. –––– Kolikrát tě mám žádat, synu, aby ses přestal stýkat s doktory a všelijakými rozumáŕi. O tom, co bylo, rozhoduje cirkev svatá.(3.5.2015)

Neobvykle humorný pohled na historické události, vtipný v detailech, hezký v celku, s respekt budícím Milošem Kopeckým. O pár let později si královský pár střihl roli páru v historickém muzikálu o tomtéž panovníkovi.(15.5.2016)

Idealizovaný pohled na mládí Karla IV. Neberme tento film jako faktografické historické dílo a pobavme se výbornými výkony Hanzlíka, Koláře, Kopeckého, Velena a mnohých dalších českých herců... z filmu je cítit atmosféra uvolněných 60. let...(31.10.2007)

Pár Hanzlík a Kolářová je tak dokonalý, že je až nemožné, že jde ve všech filmech jen o herecký um... Kopecký jakožto Jan Lucemburský neměl chyb, škoda jen,že místy vypadal jak Žižka. Ale co, zase ukázka zlatého fondu let šedesátých...(12.7.2010)

Rozverná, ale celkově bohužel nepříliš vtipná historická komedie. První polovina je ještě celkem solidní, zejména díky výbornému Kopeckému, najde se i pár povedených hlášek. V druhé polovině jsem se už ale vzhledem k absenci humoru a nějakého chytlavějšího děje vyloženě nudil a ani určité oživení v závěru to už moc nezachránilo. Takže ve výsledku velmi slabé tři hvězdy, a z toho minimálně jedna výhradně za Kopeckého.(30.12.2014)

Košík zdravě blahé rozkoše, k panovníkově potěše.(17.5.2016)

Jen víc takových historických filmů - a pouštět teenagerům v hodinách dějepisu! Humorem svěže odlehčený film a přitom jsem si nevšimla žádných "kiksů" a historických nepřesností... Jeden z mých oblíbených filmů.(31.8.2008)

Pro mě důkaz toho, že český film dokáže stvárnit historickou látku nadčasově a přitom bez velkých gest. V tomto případě je to i velká zábava.(1.11.2006)

Hanzlík s Kolářovou je prostě ideální dvojice pro historickou romantiku.(6.6.2010)

Tohle opravdu netradičně pojatý život Karla IV pozdějšího krále českého a cisaře řimského ale skvělý výkon Jaromíra Hanzlíka a Daniely Kolařové tak to je záruka skvělé zábavy a spousty legrace prostě nádherný film.(28.9.2011)

Nemám tomu až na pár míst v podstatě co vytknout, ale prostě mi to nějak nesedlo. Jaromír Hanzlík hraje skvěle, Daniele Kolářové to neskutečně sluší a Miloš Kopecký vystřihl Jana Lucemburského přesně tak, jak si ho všichni představujeme. Příběhu nechybí vtip ani napětí, ale asi jsem od toho čekal trošku něco jiného. Zajímavé komentáře: Šandík, MariusDee.(13.8.2012)

Jedna z mých srdcovek. Tak rád bych, kdyby se podobně stavělo k naší historii a zemi i teď...(15.2.2015)

• zdeny99

Natočit historický film jako veselohru je podle mě fatální hloupost. Obzvláště z doby našeho nejvýznamnějšího panovníka. Mě prostě takové zpracování historické látky vůbec nezaujalo. V interiérech hrají herci jako by byli na jeviště v divadle, scény natáčené venku se mi nelíbily, bitvy byli točeny jen tak na oko, vždyť ti rytíři jen tak se sebe dotýkali meči. Samotný scénář je hrůza, no prostě hodný veselohry. A obrovskou škodou je i to, že film je ještě černobílý. O to více si važme toho, jak za pár let se povedl muzikál NOC NA KARLŠTEJNĚ. [3009. hodnocení, 103. komentář, 72%](7.5.2019)

Tak jsem se dozvěli, jaký byl mladý Karel IV.Měl opravdu povedeného otce , ještě že se nepotatil...(20.1.2003)

• Biopler

Steklého filmy boli zväčša nezáživne točené a tento kúsok mi tiež dáva za pravdu. V obsadení role Karla IV. hral ten najhorší možný herec Hanzlík. V roli Jána Luxemburského zasa skvelý výkon Kopeckého. Nie vierohodné reálie, slabý scenár, na historický film slabá výprava, takže veľmi slabé 2*.(4.4.2016)

Protagonistům ústřední dvojice to spolu vždy slušelo, Karel IV. byl osvícený panovník, na něhož můžeme být právem hrdí, a tenhle film je více než historií komedií.(15.4.2018)

Mladý Hanzlík mi nečekaně připomínal mladého McDowella. Welly, welly, well... Ovšem Kopecký jako slepnoucí drsňák Jan Lucemburský je skutečně king. Gotťákovo cameo je pak taková bizarní gottická třešňička na dortu. 70 %(14.8.2019)

• Louie

Já se přiznávám - po dvaceti minutách jsem se toho filmu bál...(30.6.2008)

Karel IV. jak jsme ho dosud neznali. Ztřeštěný, zábavný a lidový. Ale stále i vznešený a mocný panovník. Oceňuji tento zdařilý „dokumentární pořad“, který přispěl k lepšímu povědomí národa českého o Karlu IV. víc, než leckterá učitelka dějepisu!(25.1.2014)

Tři hvězdy za Jaromíra Hanzlíka. Zase jsem si potvrdil, že historické filmy (i když zde je to podáno podstatně volně a s nadhledem) nejsou moje gusto.(6.1.2015)

Kdysi mi to připadalo poněkud nudné, ale tentokrát jsem film viděl asi trošku jinýma očima. Jde o takové milé hrátky dospívajícího kralevice Václava, budoucího Karla IV., a jeho poněkud rozhodnější snoubenkou a manželkou Blankou z Valois, s jemným humorem. Nejde vůbec o celkový děj a už vůbec ani ne o historickou přesnost, spíš jde možná o spojení pověstí, které Václav Beneš-Třebízský popsal ve svých Karlštejnských vigíliích. Samozřejmě, fgilm stojí a padá na výkonech Hanzlíka, Kolářové a Kopeckého, snad si čtyři hvězdičky zaslouží.(6.3.2018)

Skvělá sranda.(28.5.2018)

Tenhle film mám hrozně rád. Všechno krásně odsejpá, humor je vždy tam, kde má být, není ho ani málo, ani moc, ve zkratce pojednané italské tažení Karla IV. je kouzelné a každému, kdo historii nesleduje, v kostce podává, jak to tehdá ještě Václav na Apeninském poloostrově prováděl... Škoda jen toho trochu roztříštěného závěru.(22.3.2010)

• karlee

Je to sled nějakých historek poskládaných do filmu jen kvůli komickým situacím a hláškám, které ovšem moc vtipné nejsou. Jediným světlým momentem je Miloš Kopecký, u jeho výstupů jsem se možná pousmál, k smíchu však bylo daleko. A atmosférou nebo historickou věrností se film chlubit rozhodně nemůže, snad jen netradičně představuje Káju jako válečníka, o čemž se v učebnicích moc nemluví.(5.10.2011)

Karel IV. tak, ako ho nepoznáte. Ján Luxemburský tiež vydarený, božský Kája ako trubadúr čerešničkou na torte. Paródia to nie je, komédia však vydarená, dozviete sa čo to o každodenných starostiach každého panovníka.(2.4.2019)

Česká historická komédia o Otcovi českého národa, kráľovi Karlovi IV. a jeho mladosti, je z roku 1969 a režíroval ju Karel Steklý. Mladý kráľovic Karel (Jaromír Hanzlík), v tieni svojho otca, kráľa Jána Luxemburského (Miloš Kopecký), bojuje o svoje miesto medzi českými šľachticmi a na bojiskách v Taliansku. Spolu so svojím ochrancom Buškom z Velhartic (Oldřich Velen) zažíva prvé dobrodružstvá, ťažké začiatky v českom kráľovstve, nezhody s otcom, ale aj krásu prvých lások a prvé manželstvo s francúzskou princeznou Blankou z Valois (Daniela Kolářová) a narodenie dieťaťa. Film s uvoľnenou atmosférou vykresľuje mladé roky kráľovica, vo filme sa mihne plejáda českých hercov (Vladimír Menšík, Vilém Besser, Bohumil Bezouška, Jiří Štepnička, Jan Přeučil, Bohumil Švarc, Jan Schánilec, Karel Gott).(11.4.2012)

Slušně pojatý film, příjemné podívání, škoda že ale tak odtrženo od reality.(10.7.2012)

Dle mého nejlepší historický film pana Steklého, který je brán s nadhledem a není křečovitý. Princ Václav, co se ve Francii nechal zovat Karel po svém vzoru je sympaťák Možná bych řekl i takový antyihrdina. Hanzlíkovi to stejně sluší s Kolářovou jako v pozdějším filmu Noc na Karlštejně. Co je však geniální, je otec Karla IV, král Jan Lucemburský v podání Miloše Kopeckého. Král, co padl v bitvě u Křeščaku je krásně slizký padouch. No, to by bylo, aby král z boje utíkal. Jinak se můžete těšit na Itala v podání Menšíka a malou roli trubadůra, koho jiného, si střihl zlatý slavík.(10.1.2016)

Docela jsem se u tohoto filmu nudila. Ale nejvtipnější mě přišel ten závěr, ve kterém stálo: A to ještě netušil, že ho po tomto šťastném manželství, čekaly ještě další čtyři věrné manželky. :D(15.4.2017)

Nu, rozhodně lepší než ta nová slátanina „Hlas pro římského krále“. Sem tam je tu i špetka humoru. Bohatá výprava, skvělí herci. Není co dodat.(20.6.2019)

Vynikající Miloš Kopecký a skvěle fungující dvojka Kolářová / Hanzlík. Tenhle film funguje i dneska.(15.7.2009)

• Queendom

...a neměla bych se u komedie smat...?(25.11.2012)

Slasti otce vlasti, pohodovka na nedělní odpoledne Karla Steklého o mládi Karla IV s Jaromírem Hanzlíkem, Danielou Kolářovou a hlavně výborným jako vždy Milošem Kopeckým.(13.1.2013)

Nečekaně dobré i nečekaně výpravné. I když jako komedie spíše klouže po povrchu, neztrácí to na historické atraktivitě. I Karlova moderní mluva mi tam krásně sedla.(9.1.2015)

Na tento film se vždycky ráda podívám. Líbí se mi zde hlavně humor a ten nadhled, který je zde vnořen. A Miloš Kopecký je zde prostě vynikající.(3.5.2015)

Hanzlík + Kolářová=VHV, tedy výborný herecký výkon. Pěkný český kousek, tedy čtverka!(20.11.2002)

• Danulinda

Čekal jsem od tohoto filmu mnohem více, a právě proto jsem byl nejspíše velmi zklamán. Vydržet sledovat jej až do konce bylo možné jen díky výbornému Hanzlíkovi a Kopejdovi, avšak scénář byl velmi nudný a téměř bez děje. Dva body za přírodu, hudbu a herecké výkony, více si tento film určitě nezaslouží.(17.2.2011)

Jeden z mých oblíbených filmů, na které se můžu dívat pořád dokola. Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová jsou perfektní sehraná dvojice. Dokázali vytvořit jedinečný druh humoru - potěší, je roztomilý, ale nevnucuje se. Otec vlasti, mladý Karel IV., je tu zcela někdo jiný, než osoba z dějepisných učebnic. Jaroslav Hanzlík jako nekonvenční mladík, po kterém je najednou požadováno, aby dospěl a byl zodpovědný, dokáže pobavit. Život často není fér, ale proto nad ním nemusíme lámat hůl. Slasti otce vlasti se nesnaží o přesné zobrazení doby, ale o nadsázku (odlehčení, ale ne parodie). Někomu by nemuselo vyhovovat trochu pomalejší tempo, já si odpočinu a nálada se mi zvedne o několik stupňů.(13.11.2012)

Ty dva jsou kouzelní, zvlášť spolu. Atmosféra opravdová, děj pochopitelný i někomu, kdo nemá rád dějepis. Je to veselé. Ale musím i něco vytknout. Hlavní příběh je o nich dvou nebo hlavní myšlenka je řešení vztahů s otcem? Takže bych přidala pár záběrů Karla a Blanky o jejich vztahu, o jejich životě a bylo by to dokonalé!(1.3.2013)

"Nebyl by to první hrad, kterej bych prožral!" To bych taky chtěla jednou říct :) Jinak je to film plný úžasně lehkého humoru a snad i jediný film co znám, ve kterém Karel IV. je prostě jen normální člověk, kterej má sedřenej zadek z úmorných hodin jízdy na koni :)(7.12.2015)

• MorraEddie

Ve zkratce: špatný film ve špatnou dobu. Slasti otce vlasti se u mě zcela minuly účinkem a já se přes hodinu a půl vesměs nudil.(2.1.2016)

Autor scénáře Jan Procházka byl se Steklého realizací dost nespokojen, protože humor v některých scénách filmu byl podle něho už na hranici dobrého vkusu. Později, ve svých normalizačních filmech, Steklý tuhle hranici běžně a trapně překračoval.(9.10.2016)

Výborně a s humorem zpracované vyprávění o našem největším státníkovi , které s lehkostí , vtipem a nadhledem zobrazuje možné historické událost pomocí skvělých herců, s Jaromírem Hanzlíkem a Danielou Kolářovou v čele a dalšími výbornými představiteli!! Tento film pobaví a potěší a vyloudí i po náročném dni na tváři úsměv!!!(24.8.2017)

Herecké výkony to je opravdu lahoda..ale co film jako takový?Jako lehká taškařice s historickým námětem je to výborné,ale historický film to rozhodně není,spíše pěkná mystifikace...no, je třeba se nad to povznést:)(5.5.2009)

Oproti "Hlasu pro římského krále" skvost! Bravo!(28.1.2018)

Jaromír Hanzlík je zde víc Karlem IV. než Kryštof Hádek a na rozdíl od jeho Hlasu pro římského krále si tento film na nic nehraje. Je smutné, že tehdejší filmová tvorba zvládla natočit dobrodružný a vtipný příběh o Karlu IV. lépe než tvorba současná snažící se natočit kvalitní a smysluplné drama. Od filmu jsem nic velkého nečekal a těšil se na pěknou frašku... a vlastně jsem ji i dostal, ale v tom nejlepším slova smyslu. Po stránce charakterů vede film na plné čáře a po stránce rozličných gagů se překonává. Ve výpravě často vítězí i nad mnohou současnou českou tvorbou, takže ani nevadí, že českoslovenští režiséři točili scény z Itálie na nějakých Moravských vinohradech. Protože to jen podporuje dokonale provedený minimalismus a výborně využitou jednoduchost, díky kterým je film v konečném důsledku daleko větší.(16.9.2018)

Otec vlasti v podani Hanzlička byla pro mě dobra volba.Mladí Karla IV,bylo prý velmi bujare,ale taktéž zbožné.A to film Slasti otce vlasti přesně vypráví.(13.12.2009)

Krásný, starý film, plný vtipných hlášek. Sama jsem koukala, jak moc jsem se u něj nasmála! A nejkrásnější je pojetí Karla, jako mladého floutka, který není zvyklý na dlouhé jízdy na koni.(4.10.2012)

• Indominus

Trapná a blbá píčovina.(14.5.2016)

Veselohra Slasti Otce vlasti ukazuje celkem trefně, v jakém stavu bylo království České, když do něj Karel vstoupil. Zhruba v takovém jako dnes, akorát s tím rozdílem, že dnes se platí bankovkama a ne zlaťáky. Každopádně celkově mě snímek příliš nezaujal. Na to, že je titulován jako komedie jsem se příliš nezasmál. Na druhé straně bylo celkem zajímavé vidět krále a císaře Karla pod parou. Dalším zajímavým jevem je neobvyklá mluva. Tak jako tak jsme mohli sledovat skvělé herce jako J. Hanzlíka, který se své role zhostil vcelku dobře, či Miloše Kopeckého. Film je přesně ten typ, který můžeme charakterizovat jako neurazí, ale ani nenadchne.(18.11.2016)

Otec vlasti v trochu humornějším podání. Výborné výkony Hanzlíka a Kopeckého...70%(26.11.2018)

Příjemná historická hříčka se vyznačuje skvělou kamerou Jiřího Tarantíka a svěžými hereckými výkony. Nicméně filmu by prospěla umělečtější hudba (přímo se nabízí jméno Jiřího Srnky), Gott se mi do středověku moc nehodil. Mezi komediemi přelomu 60. a 70. let má snímek silnou konkurenci, v jejímž kontextu je přece jen místy zdlouhavý.(4.5.2019)