Svatby pana Voka

Komedie / Historický

Československo, 1970, 100 min

Karel Steklý

Luboš Fišer

Miloš Kopecký, Pavel Landovský, Vladimír Brabec, Otakar Brousek st., Marie Drahokoupilová, Darina Chlebová, Jan Schánilec, Václav Sloup, Alois Müller, Jaroslav Moučka, Stanislava Bartošová, Julie Jenšíková, Helena Lišková, Daniela Pokorná, Eva Lorenzová, Petra Nohová, Jiřina Pechová, Marcela Pešinová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Taťána Unkurovová, Jana Posseltová, Hana Vítková, Waldemar Matuška, Otto Šimánek, Eduard Dubský, Josef Hlinomaz, Míla Myslíková, Miloslav Holub, Oldřich Velen, Václav Kotva, Eugen Jegorov, Zdeněk Jánský, Jaroslav Štercl, Jiří Štěpnička, Miloš Nesvadba, Miloš Vavruška, Karel Augusta, Miloslav Homola, Vlastimil Bedrna, Václav Štekl, Lubomír Bryg, Oldřich Hoblík, Josef Bulík, Zdeněk Šavrda, Karel Engel, Karel Fořt, Ladislav Gzela, Ilona Jirotková, Rudolf Chromek, Jindřich Janda, Jana Bittlová, Zdeněk Jarolímek, Jaroslava Schallerová, František Kokejl, Josef Kotapiš, Jan Krafka, Václav Břichnáč, Karel Hanzlík, Karel Kmoch, Vladimír Šebesta, Gabriela Třešňáková, Blažena Kramešová, Jiří Krampol, Bohuslav Kupšovský, Jiří Lír, Lucie Žulová, Jarmila Májová, Willy Kuk-Znamínko, Zdeněk Najman, Antonín Soukup, Vladimír Hrabánek, Josef Kubíček, Aleš Morávek, Jiří Býček, Josef Šebek, Karel Bělohradský, Marta Záhorová, Vladimír Zoubek, Tomáš Zemek, Daniela Kolářová

Jan Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Masky:

Jiří Šimon

Svatby pana Voka aneb Co nám ve škole zamlčeli; "plebejská" historická veselohra, jíž dominuje Miloš Kopecký v roli rudolfínského bonvivána Petra Voka z Rožmberku, zdatně sekunduje Pavel Landovský jakožto císař Rudolf II., jenž to nejdůležitější prosr... ehmm... však vy víte co, a u níž nejednomu bigotnímu puritánovi spadne čelist, jakým že to zhýralým obdobím středověk byl. Vcelku poklidných sto minut, neurazilo, avšak ani neobohatilo, čtvrtá nejspíš za to, že je jaro a já mám dobrou náladu. 70%(30.4.2014)

Celkem zajímavá komedie, ale dle mého názoru Miloši Kopeckému příliš role nesedla. Umí zahrát geniálně choleriky (myslím, že takový prostě v životě byl a hrál tedy sám sebe), což mu v této roli nebylo umožněno. Světlými okamžiky byly scény s Pavlem Landovským alias Rudolfem II., který hrál mnohem přirozeněji. Taktéž chvilka Josefa Hlinomaze ukázala, že to byl pan herec. Zbavování se farucimoru a konec filmu jsou výborné.(3.7.2010)

Bezvadný Miloš Kopecký, výprava prvotřídní, kamera malebná a skvěle historicko-filmová... Jen ten děj mi nepřišel jako nic světoborného. Chtěl jsem se zasmát, ale kromě Pavla Landovského a napovídajícího Vladimíra Brabce mi k tomu Svatby pana Voka moc příležitostí nedaly. Nebo mi to tak alespoň připadalo. Škoda, škoda.(20.5.2012)

Petr Vok, kterého úžasně zahrál Miloš Kopecký, žil rozmařilým životem. Vydržoval si fraucimor (asi 12 žen), ale i tak nenechal jedinou ženskou sukni na pokoji. To ho málem zničilo. Nakonec i jeho zasáhl Amorův šíp. Zamiloval se do mladičké Kateřiny, která souhlasila se svatbou pouze pod podmínkou, že se zbaví svého fraucimoru. Zbavil se ho skutečně originálním způsobem, provdal je. Miloš Kopecký filmu vévodil. Jeho Petr Vok byl elegantní a vtipný.(5.10.2009)

Pro mne skvělá pohodová komedie s vtipným Kopeckým ( jako vždy), této role se zhostil velice skvěle a nesmím zapomenout i na další jako je třeba Landovskýho zatrpklý, neurotický Rudolf II., nebo role Brabce jako jeho poskoka,bylo my jedno jestli je film historicky nepřesný, za to jsem se neustále bavil.(24.9.2008)

• - Neherečce Darině Chlebové propůjčila svůj hlas Daniela Kolářová. (sator)

• - Autorem scénáře k filmu byl známý spisovatel Jan Procházka. Jeho jméno však nebylo z politických důvodů uváděno. [Zdroj: Slovník českých spisovatelů od roku 1945] (Dzonysek)

• - Růžové šaty, které má na sobě Kateřina z Ludanic v závěru filmu, byly ještě použity na plese ve filmu Tři oříšky pro Popelku pro jednu z tanečnic. (Jezinka)