poster

Tam, kde hnízdí čápi

Drama

Československo, 1975, 126 min

Režie:

Karel Steklý

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Hrají:

Jiří Krampol, Milena Svobodová, Adolf Filip, Zdeněk Kryzánek, Gustav Opočenský, Jan Skopeček, Miloš Willig, Josef Vinklář, Antonín Hardt, Jiří Holý, Vlasta Fialová, Jiří Němeček, Karel Šebesta, Václav Sloup, Václav Trégl, Jan Schánilec, Vladimír Bičík, Karel Dellapina, Oldřich Velen, Josef Haukvic st., Jiří Havel, Břetislav Slováček, Petr Svoboda, Radan Rusev, Jan Kraus, Milena Steinmasslová, Ivo Niederle, Roman Čada, Milena Šajdková, Hana Pastejříková, Eduard Dubský, Luděk Nešleha, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Vychodilová, Daniela Šrajerová, Oldřich Vlach, Jiřina Bílá, Radka Fidlerová, Milan Gargula, Uršula Kluková, Petr Křiváček, Alexandra Mrázová, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Věra Tichánková, Lenka Veselá, Zdeněk Vondráček, Jan Kuželka, Miroslav Abrahám, Bohumil Koška, Jan Krafka, Petr Pospíchal, Vladimír Pospíšil, Jan Řeřicha, Kateřina Frýbová, Zita Kabátová, Věra Laňková, Magda Maděrová, Jiřina Zemanová, Helena Kalná, Leoš Kaltofen, Marie Kautská, Ladislav Kazda, František Havlíček, Jaroslav Kašpar, Jiří Kosek, Jaroslava Červenková, Václav Mareš, Jiří Reichert, Pavel Kučera, Alexej Gsöllhofer, Alena Hesounová, Cvetana Igova, Mirko Musil, Ludmila Zábršová-Molínová, Olga Michálková, Karel Engel, Miroslav Jíra, Jaroslav Klenot, Antonín Kramerius, Jiří Sládek, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Vladimír Tišer, Ludvík Wolf, Jaroslav Materna, Rudolf Veselý, Karel Hlušička
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (12)

 • Brouk
  **

  Kolchozník Jirka Krampol byl tedy impozantní...(12.4.2005)

 • sportovec
  *

  Stalinistická klišé tehdy postupně vyznívající extrémní normalizace POUČENÍ, jejíž možnosti ohlupovat v době natáčení filmu postupně ochromoval nastupující první ropný šok, v tomto filmu, kolchoznické častušce na plátně svého druhu, dává tématu i námětu co proto. Chybí ještě několik maličkostí: Pavlík Morozov, Timur a jeho parta, případně Neználek se Všeználkem. Steklý, poznamený mj. postupujícím věkem a sílící láskou k frázi, se ze všech sil změnit očividnou virtuální realitu na přesvědčující skutečnost. Výsledky ovšem překonávají i ta nejhorší očekávání. Ta, jež jsou i dnes více než dostečnou "odměnou" za tu směs naivity a krutosti, jež tak ostře charakterizovala jak padesátá, tak sedmdesátá léta minulého století. Nezapomínat znamená nepřijímat a nesdílet.(12.9.2007)

 • Big Bear
  odpad!

  Tak tuhle normalizační sračku nedržel pohromadě ani boj s kulaky po válce a ani boj s novými kádry let šedesátých... Dvě hodiny a šet minut muk, kdy ve spojených epizodách Jirka Krampol nejprve zakládá družstvo a stává se jeho předsedou, aby v šedesátých létech jej hájil před rozvraceči při demkratizaci KSČ... Musím uznat, že i zde když žvatlal o plánu, rozorávání mezí a žních, Krampol tu celkem dobře hrál (na své poměry). Film je doslova nabitý normalizačními herci (Adolf Filip, Miloš Wilig ad..).... Pokud máte problémy se spaním, pusťte si místo počítání oveček tento snímek, který by se spíše měl jmenovat - Starosti předsedy JZD... Garantuji vám, že do deseti minut spíte jak dudci... Tohle je prostě regulérní odpad v němž mne zaujal jen ten bílý Jeep. - odpad !(8.5.2012)

 • Slavníkovec
  odpad!

  Lenka, družstvo a úřad - Krampol stihne vše.(28.7.2008)

 • PatoP
  ****

  Kto si myslí, že toto je zlý film, nech si pozrie Hrocha od tohto istého tvorcu.(21.12.2008)

 • ghatos
  **

  Obrácený pohled podle zdravého rozumu na ty hodné a zlé (propagandistická občas legrační malá domů komančů). Jirka Krampol je paličák a srdcař. Politika, prachy ani úskoky jeho okolí ho nemohou zastavit. Prostě to hrne a věří, že to od těch padesátek dělá, jak má. 37%.(28.10.2017)

 • ViktorD
  ****

  Zřejmě divácky "nejpřívětivější" ze Steklého volné normalizační trilogie (Hroch, Za volantem nepřítel), přesto i zde jsou místa, která působila "pohádkově" už ve své době: za všechny uvěďme situaci, kdy jde příslušník SNB v 50. letech zatknout kulaka, ale ten právě obědvá, a tak strážník počká téměř s prominutím před domem, až dotyčný dojí, a pak ho teprve sebere. Herecké výkony nejsou špatné, jako fraška ucházející.(9.7.2012)

 • Gekacuk
  *

  Karel Steklý má tak rozporuplnou filmografii, že by určitě bylo zajímavé přečíst si jeho memoáry. Možná bychom zjistili, co ho vedlo k takovému "saltu mortale" od úchvatné Sirény přes výborného Švejka, tvůrčí hledání šedesátých let až po vyložené paskvily let sedmdesátých. "Tam, kde hnízdí čápi" je především tendenční a propagandistický film, který má dokázat správnost poúnorového (1948) a posrpnového (1968) vývoje až do současnosti - poloviny let sedmdesátých. Hraje v něm sice několik vynikajících herců (například Fialová, Vinklář), ale především jsou to herci průměrní až podprůměrní, kteří našli své výrazné uplatnění až po změně společenských poměrů počátkem sedmdesátých let (Filip, Willig, Hardt, Šebesta). V sedmdesátých a osmdesátých letech byl tento film často uváděn v televizi. V současnosti je docela umění se k němu dostat. Pro lepší poznání kontinuity dějin doporučuji se s ním seznámit.(22.6.2014)

 • Horak
  odpad!

  Nejdelší a tudíž nejnáročnější ze "Steklé trilogie". Naposledy se setkáme se Skopečkem, Willigem, Velenem a dalšími a jejich tlustou čárou za obrodným procesem. Nejdříve sice musíme ves kapku rozkulačit, což zařídí herec-neherec Jirka Krampol, ještě jako sklář učedník, ale už nejlepší předseda na okresu, ale pak se přesuneme do jistých vod reformně reakčních. Steklý tu už ovšem vaří třetího turka ze stejnýho lógru, takže už tomu kapku chybí šťáva.(16.6.2008)

 • Drom
  *

  Vážené soudružky, vážení soudruzi, straničtí delegáti. Je jisté, že kdo se, soudruzi, neangažuje, ten nemá mezi námi místo. Avšak nic se nesmí přehánět! Příkladně soudruh Steklý. Ano, pracuje poctivě, snaží se. Poslouchá, co mu strana radí. A strana radí dobře. Ale přes veškerou angažovanost, dlouhé schůzování ve výborech a politická školení pak promešká v televizi většinu dílů seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, který si, a podotýkám jako stranický úkol, vzal k přepracování. Naštěstí viděl i několik dílů se soudruhem majorem Zemanem, takže svůj závazek nakonec splnil. Ale ani na režii neměl, pro veškerou angažovanost, příliš času a proto strana musí zhodnotit jeho práci celkově jako nedostatečnou. Je možné, že soudruh Steklý může tyto výtky vnímat negativně, ale konstuktivní kritika, a to především z našich vlastních řad, soudruzi, je nutná. Nejen v zájmu budování rozvinuté socialistické společnosti, ale i kultury a posílení světového míru! Abychom však soudruha jen nekritizovali, v intelektuální rovině svoji práci zvládl výborně a dramata zásadních otázek, zda se bude mlátit či zda budou náhradní díly na kombajny, jistě zaujmou každého diváka a udržují napětí okolo další existence družstva do samého závěru. Konec konců i podlé reakcionáře zvládl obstojně. Ale znovu musím zdůraznit a podtrhnout, že pouhá angažovanost nestačí. Toto jsou tedy závěry a usnesení, která přijal náš výbor pro lidovou osvětu a doporučujeme všem stranickým orgánům vyvodit odpovídající závěry. Čest práci.(28.2.2014)

 • JohnTheOne
  odpad!

  Chudák Krampol, měl takovou starost o JZD a ti zlí rozvraceči mu furt dělali naschvály.(12.7.2009)

 • charles3
  **

  Jiří Krampol na začátku 50.let zakládá zemědělské družstvo a po 15 letech - v "krizovém" roce 1968 - musí jakožto předseda nejlepšího JZD v okrese čelit útokům pravicových sil. Jeden z angažovaných normalizačních filmů, které se dnes jaksi vzpírají objektivnímu hodnocení. Nicméně Krampol tam hraje o poznání lépe než v porevolučních filmech.(8.11.2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace