Tam, kde hnízdí čápi

Československo, 1975, 126 min

Karel Steklý

Karel Steklý

Jan Seidel

Jiří Krampol, Milena Svobodová, Adolf Filip, Zdeněk Kryzánek, Gustav Opočenský, Jan Skopeček, Miloš Willig, Josef Vinklář, Antonín Hardt, Jiří Holý, Vlasta Fialová, Jiří Němeček, Karel Šebesta, Václav Sloup, Václav Trégl, Jan Schánilec, Vladimír Bičík, Karel Dellapina, Oldřich Velen, Josef Haukvic st., Jiří Havel, Břetislav Slováček, Petr Svoboda, Radan Rusev, Jan Kraus, Milena Steinmasslová, Ivo Niederle, Roman Čada, Milena Šajdková, Hana Pastejříková, Eduard Dubský, Luděk Nešleha, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Vychodilová, Daniela Šrajerová, Oldřich Vlach, Jiřina Bílá, Radka Fidlerová, Milan Gargula, Uršula Kluková, Petr Křiváček, Alexandra Mrázová, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Věra Tichánková, Lenka Veselá, Zdeněk Vondráček, Jan Kuželka, Miroslav Abrahám, Bohumil Koška, Jan Krafka, Petr Pospíchal, Vladimír Pospíšil, Jan Řeřicha, Kateřina Frýbová, Zita Kabátová, Věra Laňková, Magda Maděrová, Jiřina Zemanová, Helena Kalná, Leoš Kaltofen, Marie Kautská, Ladislav Kazda, František Havlíček, Jaroslav Kašpar, Jiří Kosek, Jaroslava Červenková, Václav Mareš, Jiří Reichert, Pavel Kučera, Alexej Gsöllhofer, Alena Hesounová, Cvetana Igova, Mirko Musil, Ludmila Zábršová-Molínová, Olga Michálková, Karel Engel, Miroslav Jíra, Jaroslav Klenot, Antonín Kramerius, Jiří Sládek, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Vladimír Tišer, Ludvík Wolf, Jaroslav Materna, Rudolf Veselý, Karel Hlušička
  • charles3

Jiří Krampol na začátku 50.let zakládá zemědělské družstvo a po 15 letech - v "krizovém" roce 1968 - musí jakožto předseda nejlepšího JZD v okrese čelit útokům pravicových sil. Jeden z angažovaných normalizačních filmů, které se dnes jaksi vzpírají objektivnímu hodnocení. Nicméně Krampol tam hraje o poznání lépe než v porevolučních filmech.(8.11.2002)

• sportovec

Stalinistická klišé tehdy postupně vyznívající extrémní normalizace POUČENÍ, jejíž možnosti ohlupovat v době natáčení filmu postupně ochromoval nastupující první ropný šok, v tomto filmu, kolchoznické častušce na plátně svého druhu, dává tématu i námětu co proto. Chybí ještě několik maličkostí: Pavlík Morozov, Timur a jeho parta, případně Neználek se Všeználkem. Steklý, poznamený mj. postupujícím věkem a sílící láskou k frázi, se ze všech sil změnit očividnou virtuální realitu na přesvědčující skutečnost. Výsledky ovšem překonávají i ta nejhorší očekávání. Ta, jež jsou i dnes více než dostečnou "odměnou" za tu směs naivity a krutosti, jež tak ostře charakterizovala jak padesátá, tak sedmdesátá léta minulého století. Nezapomínat znamená nepřijímat a nesdílet.(12.9.2007)

• slunicko2

Čekal jsem, co bude. A ono nic. 1) Dostalo se mi v první hodině utahané verze 2.0. budovatelského filmu o združstevňování z padesátých let a ve druhé hodině klasické normalizační absurdity, nicméně celé to dopadlo lépe, než jsem čekal. 2) Jako obvykle v podobných filmech sledujeme, jak jsou poctiví úspěšní komunisté nejdříve nepochopeni (50. léta) a později skandalizováni (1968). 3) Zaregistroval jsem pěkného 13letého Romana Čadu v dobových přiléhavých trenýrkách (předsedův syn).(30.4.2019)

• Big Bear

Tak tuhle normalizační sračku nedržel pohromadě ani boj s kulaky po válce a ani boj s novými kádry let šedesátých... Dvě hodiny a šet minut muk, kdy ve spojených epizodách Jirka Krampol nejprve zakládá družstvo a stává se jeho předsedou, aby v šedesátých létech jej hájil před rozvraceči při demkratizaci KSČ... Musím uznat, že i zde když žvatlal o plánu, rozorávání mezí a žních, Krampol tu celkem dobře hrál (na své poměry). Film je doslova nabitý normalizačními herci (Adolf Filip, Miloš Wilig ad..).... Pokud máte problémy se spaním, pusťte si místo počítání oveček tento snímek, který by se spíše měl jmenovat - Starosti předsedy JZD... Garantuji vám, že do deseti minut spíte jak dudci... Tohle je prostě regulérní odpad v němž mne zaujal jen ten bílý Jeep. - odpad !(8.5.2012)

• troufalka

Jak je mým zvykem posledních let, nevynechávám nic z československé kinamatografie, byť jde o filmy na které bych se jinak nedívala nebo je vypnula po pár minutách. Karel Steklý je opravdu zvlášní postava českoslovesnké kinamatografie, má za sebou řadu skvělých filmů, které jsou v divácké oblibě a jsou často k vidění. Aletaké má na kontě pár filmů pochybně agitačních. Zatímco šedesátá léta umožnila řadě tvůrcům natočit nezapomenutelné kousky, Karla Steklého jakoby v tomto období postihla tvůrčí krize. V sedmdesátých letech točí spíše film průměrné. V Čápech je víc než patrné, za jakým účelem by film natočený. Přestože se najsou ve filmu i dobré okamžiky, vísledek nijak zvlášť neupoutá.(3.4.2019)

• - Předseda družstva (Jiří Krampol) se v jedné ze scén zastává sovětských kombajnů a říká, že nejsou tak špatné a že na ně potřebuje pouze náhradní díly. Ty poté sežene, ale na pole vyjíždí kombajny Fortschritt, jak je patrno téměř v samém závěru snímku, které se vyráběly ve své době v bývalé NDR. (ViktorD)

• - Film měl původně režírovat herec a tehdejší ředitel Divadla E.F. Buriana Josef Mixa. (Xell)