poster

Tam, kde hnízdí čápi

Drama

Československo, 1975, 126 min

Režie:

Karel Steklý

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Hrají:

Jiří Krampol, Milena Svobodová, Adolf Filip, Zdeněk Kryzánek, Gustav Opočenský, Jan Skopeček, Miloš Willig, Josef Vinklář, Antonín Hardt, Jiří Holý, Vlasta Fialová, Jiří Němeček, Karel Šebesta, Václav Sloup, Václav Trégl, Jan Schánilec, Vladimír Bičík, Karel Dellapina, Oldřich Velen, Josef Haukvic st., Jiří Havel, Břetislav Slováček, Petr Svoboda, Radan Rusev, Jan Kraus, Milena Steinmasslová, Ivo Niederle, Roman Čada, Milena Šajdková, Hana Pastejříková, Eduard Dubský, Luděk Nešleha, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Vychodilová, Daniela Šrajerová, Oldřich Vlach, Jiřina Bílá, Radka Fidlerová, Milan Gargula, Uršula Kluková, Petr Křiváček, Alexandra Mrázová, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Věra Tichánková, Lenka Veselá, Zdeněk Vondráček, Jan Kuželka, Miroslav Abrahám, Bohumil Koška, Jan Krafka, Petr Pospíchal, Vladimír Pospíšil, Jan Řeřicha, Kateřina Frýbová, Zita Kabátová, Věra Laňková, Magda Maděrová, Jiřina Zemanová, Helena Kalná, Leoš Kaltofen, Marie Kautská, Ladislav Kazda, František Havlíček, Jaroslav Kašpar, Jiří Kosek, Jaroslava Červenková, Václav Mareš, Jiří Reichert, Pavel Kučera, Alexej Gsöllhofer, Alena Hesounová, Cvetana Igova, Mirko Musil, Ludmila Zábršová-Molínová, Olga Michálková, Karel Engel, Miroslav Jíra, Jaroslav Klenot, Antonín Kramerius, Jiří Sládek, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Vladimír Tišer, Ludvík Wolf, Jaroslav Materna, Rudolf Veselý, Karel Hlušička
(další profese)
 • ViktorD
  ****

  Zřejmě divácky "nejpřívětivější" ze Steklého volné normalizační trilogie (Hroch, Za volantem nepřítel), přesto i zde jsou místa, která působila "pohádkově" už ve své době: za všechny uvěďme situaci, kdy jde příslušník SNB v 50. letech zatknout kulaka, ale ten právě obědvá, a tak strážník počká téměř s prominutím před domem, až dotyčný dojí, a pak ho teprve sebere. Herecké výkony nejsou špatné, jako fraška ucházející.(9.7.2012)

 • charles3
  **

  Jiří Krampol na začátku 50.let zakládá zemědělské družstvo a po 15 letech - v "krizovém" roce 1968 - musí jakožto předseda nejlepšího JZD v okrese čelit útokům pravicových sil. Jeden z angažovaných normalizačních filmů, které se dnes jaksi vzpírají objektivnímu hodnocení. Nicméně Krampol tam hraje o poznání lépe než v porevolučních filmech.(8.11.2002)

 • Horak
  odpad!

  Nejdelší a tudíž nejnáročnější ze "Steklé trilogie". Naposledy se setkáme se Skopečkem, Willigem, Velenem a dalšími a jejich tlustou čárou za obrodným procesem. Nejdříve sice musíme ves kapku rozkulačit, což zařídí herec-neherec Jirka Krampol, ještě jako sklář učedník, ale už nejlepší předseda na okresu, ale pak se přesuneme do jistých vod reformně reakčních. Steklý tu už ovšem vaří třetího turka ze stejnýho lógru, takže už tomu kapku chybí šťáva.(16.6.2008)

 • Big Bear
  odpad!

  Tak tuhle normalizační sračku nedržel pohromadě ani boj s kulaky po válce a ani boj s novými kádry let šedesátých... Dvě hodiny a šet minut muk, kdy ve spojených epizodách Jirka Krampol nejprve zakládá družstvo a stává se jeho předsedou, aby v šedesátých létech jej hájil před rozvraceči při demkratizaci KSČ... Musím uznat, že i zde když žvatlal o plánu, rozorávání mezí a žních, Krampol tu celkem dobře hrál (na své poměry). Film je doslova nabitý normalizačními herci (Adolf Filip, Miloš Wilig ad..).... Pokud máte problémy se spaním, pusťte si místo počítání oveček tento snímek, který by se spíše měl jmenovat - Starosti předsedy JZD... Garantuji vám, že do deseti minut spíte jak dudci... Tohle je prostě regulérní odpad v němž mne zaujal jen ten bílý Jeep. - odpad !(8.5.2012)

 • sportovec
  *

  Stalinistická klišé tehdy postupně vyznívající extrémní normalizace POUČENÍ, jejíž možnosti ohlupovat v době natáčení filmu postupně ochromoval nastupující první ropný šok, v tomto filmu, kolchoznické častušce na plátně svého druhu, dává tématu i námětu co proto. Chybí ještě několik maličkostí: Pavlík Morozov, Timur a jeho parta, případně Neználek se Všeználkem. Steklý, poznamený mj. postupujícím věkem a sílící láskou k frázi, se ze všech sil změnit očividnou virtuální realitu na přesvědčující skutečnost. Výsledky ovšem překonávají i ta nejhorší očekávání. Ta, jež jsou i dnes více než dostečnou "odměnou" za tu směs naivity a krutosti, jež tak ostře charakterizovala jak padesátá, tak sedmdesátá léta minulého století. Nezapomínat znamená nepřijímat a nesdílet.(12.9.2007)

 • - Film měl původně režírovat herec a tehdejší ředitel Divadla E.F. Buriana Josef Mixa. (Xell)

 • - Předseda družstva (Jiří Krampol) se v jedné ze scén zastává sovětských kombajnů a říká, že nejsou tak špatné a že na ně potřebuje pouze náhradní díly. Ty poté sežene, ale na pole vyjíždí kombajny Fortschritt, jak je patrno téměř v samém závěru snímku, které se vyráběly ve své době v bývalé NDR. (ViktorD)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace