Reklama

Reklama

Válka všech Francouzů

  • Francie La Guerre de tous les Français (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2018, 93 min

Režie:

Cédric Condon

Obsahy(1)

Příběhy lidí, kteří prožívali první světovou válku v zázemí... 1. světová válka neboli Velká válka významnou měrou poznamenala francouzskou společnost. Obrovské lidské ztráty, zničení průmyslového a zemědělského potencionálu severu země, významné společenské změny v životě těch, co zajišťovali válečnou produkci v zázemí. Právě těmto milionům anonymních a do určité míry zapomenutých „vojáků bez uniforem“, povětšinou žen a starých lidí v továrnách a na polích, je věnován tento francouzský dokument. Vedle obecně historických faktů film připomíná osudy konkrétních osob, jež se toto nelehké období dotklo. Ať jde o rodinu zemědělce Bougauda, který slouží jako řadový voják v armádě, nebo životní příběh starosty města Mende Emila Jolyho, válečnou kariéru poslance a vojáka Abela Ferryho či dobové postřehy Louisy Weilové, mladé dívky z lepší rodiny. Ti všichni prožívali Velkou válku po svém, ale jejich jednání mělo jednoho společného jmenovatele – touhu po ukončení tohoto konfliktu, do jehož soukolí byli oni, stejně jako další miliony Francouzů a lidí všech bojujících států, zavlečeni. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

Marze 

všechny recenze uživatele

Konečně někdo natočil kromě toho jak se vojáci nesmyslně čtyři roky mydlej v zákopech také něco o strádání civilního obyvatelstva. I když dokument diváka příliš nešetří. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dokument na úrovni Apokalypsy. Kolorizovaný i čiernobiely, ale hlavne úchvatný a informácie prinášajúci v meradle, ktoré sa len tak nevidí. Ide o súkromné nahliadnutie do života vojakov na fronte, ale aj ich žien doma, celkovo život v spoločnosti, osobné listy, výroba v továrňach. To všetko natočené takým spôsobom, že človeku sa dych zastavuje, ako vidí ľudí dávno mŕtvych a ich životy zničené vojnou, ktorú naša generácia nepozná. Ale dáva memento, že toto zažiť teda nechceme. ()

Reklama

Galerie (8)

Reklama

Reklama