The Seventh Victim

The 7th Victim

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1943, 71 min

Velmi podařený film s tíživou atmosférou, která se plynule táhne od začátku až do konce a je průběžně umocňována vynikajícími, někdy skoro až lynchovskými scénami (sprcha, muž v zrcadle, sestra ve dveřích). Na rozdíl od mnoha svých současníků těží Sedmá oběť i v dnešní době z uvážlivé práce s hudbou a vyvarování se idiotsky vtipných scén. Klasická milostná linka se tu sice objevuje, ale jen velmi střídmě a neruší a za tu na svou dobu neobvyklou práci s kamerou (zcela laický názor – přece nenapíšu, že se mi ty záběry prostě líbily) se dá odpustit ledasco. Zajímavé téma doplňuje vydařený závěr. Co víc si přát? Skoro 5.(18.8.2014)

Film je velice záhadný a pomalu plynoucí, atmosféra je tajemná, ale není tak temná jako třeba u I Walked With a Zombie. Možná právě o to drtivěji na vás dopadne ten závěr. Je až neuvěřitelný, co zmůže jeden zvuk. _____ SPOILER: Vůbec jsem nepochopil tu pasáž, kdy Jacqueline utíkala před tím chlapíkem s nožem. Tak nějak netuším, co to mělo znamenat.(26.9.2009)

Další ze série hororů producenta Vala Lewtona. Náznaky zla jsou tady ovšem tak umně skryty, že jsem žádné neobjevil, atmosféra si protentokrát dala dovolenou. I po vizuální stránce je Sedmá oběť zklamání (ve srovnání např. s I Walked With A Zombie). Dojem vylepší jen závěr.(30.10.2007)

Krásná ukázka toho, že atmosférické horory už se natáčely v době, kdy většina z nás měla ještě daleko k tomu, aby chodila na houby. Skvělý film právě s hlediska své atmosféry, výborná ukázka hry se světlou a tmavou, ale hlavně i s příběhem. Tohle už se také tolik v současné době nevidí. Vlastně skoro vůbec.(16.9.2014)

Film o tom, že keď sa zapletiete s nesprávnymi ľuďmi vďaka vlastnej naivite, nemusí existovať cesta späť, alebo film o dospievaní jednej mladej školáčky vďaka hrôzostrašným udalostiam v ženu. Určite nie horor, skôr detektívka bez polície s niektorými skvelými sekvenciami a pri konci dusnou atmosférou. Robson používa prvky filmu noir, ale jedná sa o dobový klasický žánrový mystery kúsok, ktorý myslím si funguje aj dnes. K tej diskutovanej pointe len toľko, že je síce predvídateľná, ale je pôsobivo natočená. To v tomto prípade znamená, že nič nevidíme, všetko je v náznakoch, vo zvukoch a v myšlienkach, čiže ako celý film. Som rád, že sa Robson v prípade filmu o satanistickom kulte vydal takýmto smerom. Toto pravidlo (menej je častokrát viac) rovnako platí dodnes.(30.6.2013)

• - Kim Hunter v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Erford Gage, který ve filmu ztvárnil básníka Jasona Hoaga, se v srpnu 1943, kdy byl film uveden v kinech, zapsal do americké armády. V březnu 1945 pak zemřel při bojové akci na Filipínách. (Zdroj: ČSFD.cz)