Ožehavé peníze

Burning Money

Burnt Money

Akční / Drama / Thriller / Krimi

Argentina / Francie / Španělsko, 2000, 125 min

Celkem originální lupičský film o dvou zlodějích homosexuálech, který by byl spíš na 4*, kdyby nebyl často dost zdlouhavý, to především v pasáži se skrýváním (ta by chtěla zkrátit tak o 15 minut), která je ale podle mě dost autenticky natočená. Ale konec je fakt skvělý, takový trochu leonovský, osudový a hlavně silný.(9.10.2005)

Argentinská gay macho gangsterská balada. 1) Šedesátá léta minulého století. Stále živý peronismus i příchod nových osvobozujících ideí, jež symbolizuje dobová pop music. Ricardo Piglia píše svou novelu Plata Quemada v roce 1997, novelu reflektující skutečné události, které se odehrály v průběhu šesti týdnů v Buenos Aires a skončily v sobotu 6. listopadu 1965 v Montevideu._____ 2) Film ovšem není pouhá gangsterka. V druhém plánu se rozehrává fascinující vášnivý gayovský vztah, jemuž kriminální charakter filmu a mravní relativismus hrdinů tvoří jenom nutný kontrapunkt. Film není ani o gangsterech ani o homosexuálech. Je o vášni, kterou hrdinové nezvládají, se kterou si nevědí rady, kterou se nechávají zmítat. Chování všech tří hlavních postav (nejen schizofrenika Angela) je nevypočitatelné, všichni neustále lavírují na hranici života a smrti, cti a zrady, lásky a nenávisti._____ 3) Výborná hudba, zajímavý střih, výborní herci (los mellizos jsou skutečně chvílemi nerozeznatelní), výborná atmosféra snímku. Nejenom homosexuálům garantuji výborný filmový zážitek.(7.3.2009)

Latinskoamerická variace na Bonnie a Clyde s krapet pozměněnou titulní dvojicí, ze které se vzhledem k silnému námětu dalo stoprocentně vytěžit více. Příběh je sice kvalitní, ale místy neskutečně zdlouhavý a jisté úseky jsou naprosto zbytečné. Herci jsou sympatičtí, ale nešikovně si podobní, takže jsem někdy až po chvíli přišel na to, jestli jde o Angela nebo o Neneho. Zkrátka potenciál zde byl očividný, ale ve výsledku jde jen o lehce nadprůměrné krimi drama.(28.6.2011)

Maravillosa! Někoho milujete a možná právě proto ho podvádíte. Honí se za vámi policie ze dvou států a vy stále věříte, že uniknete. Slibujete si lepší život a zatím se hrabete v marastu a zjišťujete, že sůl nad zlato. Příběh zajímavě protíná vztahy hlavních postav s klasickou gangsterskou zápletkou. S latinskoamerickým temperamentem doslova vyřvává otázku o tom, co vlastně ve svém životě řešíte? Sami sebe, nebo svoje problémy, nebo obojí? A co když se to všechno prolne? Pak přijde epické finále, které vám nedává dvacet minut dýchat (jak aktérům, tak divákům). Stylové a přitom civilní drama, které ukazuje, že vztahy jsou vždycky potíž, ať jste pacifista, nebo grázl.(19.2.2013)

• Rybizek

První 3/4 filmu byly opravdu úmorné, až posledních několik minut trvající velmi akční přestřelka stojí za shlédnutí. Ale vzhledem k tomu, že je to natočeno podle skutečné události a jedná se o poněkud choulostivější téma (trochu mi to připomínalo Almodóvara :), které velmi okázale převedl na plátno, tak si to ode mě těch 39% zaslouží.(1.11.2016)