Spoutej mě!

Spútaj ma!

Tie Me Up! Tie Me Down!

Drama / Krimi / Romantický / Komedie

Španělsko, 1989, 111 min

Typický Almodóvar. Barvité a bizarní postavy, originální příběh a skvělé zpracování. Zábava i dojetí a Antonio Banderas v jedné ze svých nejlepších rolí.(7.6.2003)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(27.4.2006)

Pedro s Antoniem v totální životní formě. Film mě tak hezky postupně pojídal až mě úplně požral. Zábavné chvilky umě střídaly ty dojemné, aby to společně dotáhly k jednomu z nejkrásnějších filmových konců co jsem viděl. V určitých momentech jsem v Rickym viděl svoje životní chvilky a o to silněji pak na mě celý příběh působil. Zážitek z filmu podtrhuje naprosto trefná a dokonalá hudba mistra Morriconeho a závěrečná píseň to je už je jen taková třešinka na výborným španělským dortíčku.(10.2.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,087,361Tržby Celosvetovo $9,800,000(7.4.2010)

Ricky opouští psychiatrický ústav, protože soudce rozhodl, že se může zařadit do společnosti. Ovšem paní ředitelka se ho vzdává jen velmi nerada (ani se jí nedivím, kdo z nás by nechtěl mít pod zámkem a pod kontrolou mladinkého Banderase). . „ Co hodláš dělat?- Pracovat a založit rodinu. Jako normální člověk. – Ale ty nejsi normální člověk.“ Aby se mohl začlenit vydává se za Marinou, bývalou pornoherečkou, kterou před rokem potkal v baru. A kterou se rozhodl spoutat si svazkem manželským a ze začátku, alespoň pouty. „Pokoušel jsem si s tebou promluvit, ale nenechala jsi mě. Tak jsem tě musel přinutit, abys mě mohla lépe poznat. Jsem si jistý, že se do mě zamiluješ. Tak jako já do tebe. Je mi 23 let a mám 50 000 peset. A jsem sám na světě. Pokusím se ti být dobrým manželem. A dobrým otcem tvých dětí.“ Opět velmi netradiční film. Pro zasmání, ale i zamyšlení.Taková trochu praštěná, trochu smutná, skoro parodie na svátost manželskou. Takže pryč s konvencemi. Vždyť i naši prapředci získávali ženu podobně, chytit si a uvěznit dívku svého srdce není vlastně nic nového. A to vzájemné pouto??? To už se nějak dostaví ..... možná. „Jak dlouho to bude trvat než se do mě zamiluješ? Kolik času potřebuješ než pochopíš, že tě nikdo nebude milovat tak, jako já.“(26.6.2006)

Líbilo se mi, že to nebyl takovej ten trpitelskej film, ale bylo to vlastně pozitivní. A má to geniální scénu, když Banderas dělá že spí a chrápe s otevřenejma očima upřenejma na tu holku zády k němu.(5.3.2012)

,,JSEM SI JISTÝ, ŽE SE DO MĚ ZAMILUJEŠ. TAK JAKO JÁ DO TEBE. POKUSÍM SE TI BÝT DOBRÝM MANŽELEM. A DOBRÝM OTCEM TVÝCH DĚTÍ.“...... /// Je mu 23 let, má 50 tisíc peset, je na světě sám a je zamilovanej. Navíc NEBEZPEČNĚ! … Film o vztahu plným provazů a náplasti, kterej zestárnul. Chápu totiž, že příběh je dost zajímavej, je zde sex, násilí (trochu), ale kromě toho ,,Stockholmskýho syndromu“ (ty vole, to je LÁSKA!), mě to nemá čím voddělat. Asi to chápe i Pedrouš, páč proč by jinak dřel Kůži. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Všichni se ptají, kam asi zmizela Iveta Bartošová? 2.) Jsem na starý. Filmy (a bejvalý pornoherečky). 3.) Thx za titule ,,Mela“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(19.2.2013)

We will always have Stockholm.(25.5.2016)

Pedrosito opět v mých barvách lásky a vášně, kde převládá jak jinak než rudá, kterou je Átame prosycen od začátku až do konce, na místech možných i nemožných jako je záchodová mísa, tranďák a nebo i ubrousky na stole.....zkrátka všude. Lásku může člověk poznat na nejrůznějších místech, při nejrůznějších situacích, ale když si to vezme do ruky Pedro, tak mi věřte, že tak absurdní situaci a následné splynutí dvou duší jste určitě ještě neviděli, natož zažili. Victoria s Antoniem se toho ujali zcela bezchybně o čemž svědčí i jejich vášnivá chvilka, která byla dokonalá, já jim jí totiž do písmene věřila. Hudební podkres Ennia a ten závěrečný puntík na konci v autě způsobily, že mám úsměv na rtech ještě při psaní tohoto komentáře....díky Pedro ! - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(4.4.2015)

Neuvěřitelné a nesdělitelné se v tomto díle stává i uvěřitelným, i sdělitelným. To ovšem neznamená, že obsah i zaměření ibersky divokého Almodorova filmu vyvolává jednosměrné nadšení. Na druhé straně nelze pominout bravuru, s jakou se nesnadné látky zmocnily jak filmový štáb, tak představitelky a představitelé klíčových postav vlastně komorního díla i scénaristické dotažení díla do obecnějších sociálních kontextů. Sbližování mezi oběťmi a jejich trýzniteli je známo i z teroristických vyděračských akcí a funguje i ve větších lidských množstvích. Pozoruhodná je skutečnost, že v podstatě zločinecký krok je motivován vlastně ušlechtilým záměrem a že podmínečný zdar má na hlavní mužskou postavu pozitivní psychoterapeutický vliv. Nepravděpodobné není nemožné: herecké kreace a temperament krále komiků (ale i neméně zdatného charakterního herce a operního i operetního zpěváka) Vlasty Buriana je druhým možným příkladem těchto neobvyklých postupů a změn. SPOUTANÁ stojí v každém případě nejen za zhlédnutí, ale i hluboké zamyšlení.(4.4.2016)

80% - Tož chlapi! Vybrali jste si dívku svých snů, ale nejste si úplně jistí, zda-li jsou vaše city opětovány? Žádný problém! Potřebujete pouze správnou sílu v ruce, dlouhé lano a izolepu, případně trochu zámečnického umění a prášky na bolest… Ano. Tento film je o tom, že se čas od času vyplatí někoho unést a počkat si, až se ze vzdorující rukojmí vyklube milující snoubenka. Divný? Úchylný? Ilegální? Misogynní? No jo… Ale je to zajímavej Almodóvar, hraje tam mladej Banderas (zatím jeho nejlepší role, co jsem kdy viděl), a ještě k tomu Morricone napsal skvělou hudbu. Podivný a naivní film, jenž je ale s trochou tolerance vůči násilí velmi zábavný a velmi sexy…(15.7.2007)

Typická Pedrova kompozícia akú mám od neho najradšej. Celý snímok stojí na dokonalom spojení umeleckej režisérskej nezávislosti, farebnej vizuálnej expozícii, emočne silnom príbehu, elementárnom vtipe a nadhľade, záverečnej katarzii, pri ktorej je úplne jedno či je happyendom alebo jeho pravým opakom. Átame je výborný ako celok a suverénne najväčšou hviezdou je 30 ročný Banderas, od tých čias nezahral lepšie.(4.1.2010)

Originální film, ze kterého se až po nějaké době vyklube mimořádný zážitek. Bizarní postavy jakkoliv pokroucených osobností přesto jednají logicky a přitom nevypočitatelně, při sledování vývoje vztahu mezi vězněnou a věznitelem člověk prožívá, strach, napětí, občas závan úsměvu... konec je odměnou.(7.3.2014)

• Ajantis

"Spoutej mě!" vypadá v Almodóvarově podání spíš ještě jako hraní si s filmem. Jednotlivé scény jsou slušné, herci dobří, kamera chvílemi nápaditá, ale celé je to o ničem. Děj je střelený příliš na to, aby šlo o věrohodnou podívanou, ale málo na to, aby ona střelenost bavila (jako u Žen na pokraji nervového zhroucení). Ani žádného zamyšlení-hodného motivu jako v pozdějších režisérových filmech se jeden nedočká; je to stále jen (vcelku fádní) hra s jediným zapamatováníhodným momenten (TV reklama). Osobně mám též problém s vynucováním si čehokoliv (včetně citů) násilím, takže mi byli oba hlavní hrdinové mimořádně nesympatičtí, což k mému požitku z filmu rovněž nepřispělo.(20.10.2008)

Napriek tomu, že ani jeden z predchádzajúcich piatich Almodóvarových filmov u mňa nepreliezol cez tri hviezdičky neodmietam pozrieť si ďalšie, veď čo keby? Nemám ambície označiť tento film za jeden z jeho lepších, či horších. Pre mňa je podstatné, že bol pre mňa stráviteľnejší napriek použitému záveru. Nemusel som premýšľať, či tento variant Štokholmského syndrómu je uveriteľný alebo nie. Len som sa pozeral na môjho nie príliš obľúbeného herca, ktorý sa narodil v deň mojich 24. narodenín, počúval hudbu môjho najobľúbenejšieho skladateľa filmovej hudby a s údivom sledoval záľubu režiséra v zobrazovaní žien používajúcich WC.(9.2.2014)

• mat.ilda

Když mně film věhlasného tvůrce nenabídne žádný prožitek, zábavu, ba ani nějaký ten kulturní šok a jen si ho "odkroutím", tak je něco špatně na našem souznění, což se bohužel netýká jen tohoto Pedrova snímku a nic na tom nezmění celkem slušný Banderas ani Morriconeho fidli fidli... Za mě by se mohl raději živit navrhováním interiérů pro registrované páry. 40% a basta fidli!(14.2.2014)

Klasický Almodovar jak ho známe. Barevný film plný zajímavých a neobvyklých postav, inteligentní a jemně perverzní dialogy, slušné zpracování a dobrý scénař.(12.5.2012)

4,5*/5 Pedro, ty starý úchyl, ako to robíš? Najväčšia sranda je v tom, že tá zdanlivá inakosť a možno pre niekoho zvrátenosť, je svojim spôsobom absolútne prirodzená a snáď nikto nevie ľudské vášne zobraziť tak dokonale a zanietene ako Almodóvar. Ako je už zvykom, herci boli výborní (ústredná dvojica fantastická), farby len tak hýrili, príbeh opäť pútavý a opäť živočíšne ľudský, výborná hudba (Ennio Morricone), množstvo podstatných pekných detailov, sex a nahota mali svoje absolútne opodstatnenie... Keby sa ma niekto opýtal, o čom bol film Átame, tak jednoducho poviem, že (zas) o Láske. Vo všetkých jej podobách krutých aj radostných, ktoré sa nevyhnutne doplňujú. Oceňujem originalitu príbehu a jeho podanie, aj keď to už je u tohto skvelého španiela tak trochu samozrejmosť a zároveň trademark. Laťka je vysoko (Hovor s ňou, Všetko o mojej matke, Zlá Výchova) a preto plný počet tentokrát nedám. Ale aj tak je to vlastne jedno, lebo Almodóvar hrá úplne inú ligu, mimo nejakých zbytočných porovnaní a hodnotení...Jeho filmy sa musia jednoducho prežiť. Tí čo to prežiť vedia, rozumejú predpokladám aj tomu čo hovorím:)(5.1.2010)

Pre Pedrove filmy ja mám asi nejakú slabosť či čo. Začne muzika, začne sa rozprávať po španielsky a je mi zrazu fajn Tušila som, že tie boľavé zuby budú problém, ale netušila som, že tomu dá Pedro taký romantický koniec. Antoniovi španielčina veľmi svedčí, nemal sa nikdy sťahovať do Ameriky. A kráska de Palma bola očarujúca.(5.10.2018)

Typický Pedro zhruba v polovině své tvorby. Jeho dvorní herec Banderas stále ještě jako mladý ucho, o Victorii Abril platí v podstatě to samé. Tentokrát homosexualita jen ve dvou náznacích (holky chystají šou na dotočnou, zneužitý Banderas na ulici) a kromě trochu bondage a klasické porce erotiky nic extrémního. Almodóvar se na začátku 90´s už zklidňoval. Hudba od Ennia mě trochu zklamala, čekal jsem víc. Jako související film lze Sběratele označit jen tím únosem, protože jinak je to atmosférou, motivací i koncem něco úplně jiného.(31.7.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5