Spoutej mě!

Spútaj ma!

Tie Me Up! Tie Me Down!

Drama / Krimi / Romantický / Komedie

Španělsko, 1989, 111 min

Celkem úlet, ale psychologicky velmi poutavý. Oběť se zamiluje do svého věznitele, i když jsem věřila tomu, že svou náklonnost projevuje ze zištných důvodů - aby se zachránila. Ale asi nejde se nezamilovat do Banderase. Tady mu to slušelo, dokonala ozdoba dámských ložnic. S V. Abril se dobře doplňovali.(22.4.2013)

Asi jsem na jinej styl humoru, zápletek a vykládání příběhu. Tady jsem měl chvílemi pocit, že si z nás diváků dělá řežisér nemalou srandu, v zápětí se ale snímek začal tvářit vážně. Takhle to probíhalo téměř celý film. Když to končilo, říkal jsem si, že se vlastně v průběhu nic moc nestalo, děj byl velice plochý, takový nemastný neslaný. Ale abych jenom nekritizoval, je potřeba vyzdvihnout herecké umění A. Banderase, kterému byste nějakou tu psychickou poruchu ve Spoutej mě! uvěřili. On je jeden z největších plusů spolu se španělštinou, která byla příjemným zpestřením.(6.2.2010)

• Ajantis

"Spoutej mě!" vypadá v Almodóvarově podání spíš ještě jako hraní si s filmem. Jednotlivé scény jsou slušné, herci dobří, kamera chvílemi nápaditá, ale celé je to o ničem. Děj je střelený příliš na to, aby šlo o věrohodnou podívanou, ale málo na to, aby ona střelenost bavila (jako u Žen na pokraji nervového zhroucení). Ani žádného zamyšlení-hodného motivu jako v pozdějších režisérových filmech se jeden nedočká; je to stále jen (vcelku fádní) hra s jediným zapamatováníhodným momenten (TV reklama). Osobně mám též problém s vynucováním si čehokoliv (včetně citů) násilím, takže mi byli oba hlavní hrdinové mimořádně nesympatičtí, což k mému požitku z filmu rovněž nepřispělo.(20.10.2008)

Ve Spoutej mě! nám Pedro Almodóvar podává španělskou telenovelu. Ale i tak může vzniknout krásný film. Almodóvar ví přesně co chce. Jede na svůj příběh i scénář a vůbec si nenechá sahat do režie. Vskutku jde o jeho typické autorské dílo plné romance, vztahů, poetiky a z menší části i kriminality, která zde, ale vůbec nehraje hlavní roli. A samozřejmě s naprosto iracionálními postavami, jejichž činy nedokáže obyčejný divák jen tak pochopit, avšak to Almodóvarova nezajímá - vlastně díkybohu. Spoutej mě! má skvělý příběh. Scénář je originální, prostý a jeví se jako předboj španělských televizních telenovel 90. let, ovšem s Almodóvarem za kamerou, který si to užívá, a hlavně Antoniem Banderasem před kamerou, na jehož skvostném výkonu film stojí. Jeho Ricky je skvěle napsaný, ukázkově narušený jedinec a stejně jako jeho "prosté" myšlení, coby: "Budu dobrým otcem tvých dětí. Zamiluješ se do mě!," vyvolávající smích, tak stejně jako on uvažuje za kamerou i samotný Almodóvar, protože snímek se tímhle rychlým a jasným myšlením posouvá dopředu, ale ne vždy formuluje některá fakta úplně přesvědčivě. Viz. finále či postava Marininy sestry, která se v tom příběhu, zejména v druhé půlce, až příliš dětinsky vyjadřuje a působí dost rušivě:-(. První scény jsou zajímavé, ale jinak má první půlka prostě slabší baterky. Zatímco druhá, která začíná scénou usínání a ukázkou vzájemné důvěry mezi hlavními dvěma aktéry, jede naplno a plně z ní vyzařuje režisérova poetika, cit pro romanci, zvraty a zábava - např. sledovat, když Marina spatří zničeného Rickyho po rvačce a začne ho náhle ošetřovat, a podobnými body obratu Almodóvar zcela záměrně a prostým způsobem navazuje na zvraty následující. Scénář sám je chytrý. Victoria Abril vévodí v roli Mariny a krásně s (mladým klukem) Banderasem ladí. Ostatní španělské hvězdy též sedí. Vizuálně nic moc. Je to prostě španělská telenovela:-). Za to Morriconeho hudba skvěle ladí a navazuje krásnou poetickou atmosféru a s příběhem a obrazy perfektně funguje. Almodóvar provokuje, jak nekonečnými postelovými sekvencemi, tak vyvíjením vztahů a černým humorem Rickyho postavy, či jedinečným nápadem s vodním potápěčem, za který divák přihodí pár procent na víc. Dramatické sekvence střídá s humornými jako je mapa Rickyho života, a vše uzavírá příjemnou, avšak běžným člověk "nepochopenou" romancí. Finále je opravdu španělsky sladké zakončení. Spoutej mě! je velice zvláštní snímek, ale zvláštnost a genialita si meze nekladou a Pedro Almodóvar mi dokázal, že opravdu umí. Je to specifický tvůrce a velký vypravěč. 70% a krásné čtyři hvězdičky. Nejlepší scéna je asi mapa Rickyho života a ošetřování po rvačce.(11.2.2019)

Pedrosito opět v mých barvách lásky a vášně, kde převládá jak jinak než rudá, kterou je Átame prosycen od začátku až do konce, na místech možných i nemožných jako je záchodová mísa, tranďák a nebo i ubrousky na stole.....zkrátka všude. Lásku může člověk poznat na nejrůznějších místech, při nejrůznějších situacích, ale když si to vezme do ruky Pedro, tak mi věřte, že tak absurdní situaci a následné splynutí dvou duší jste určitě ještě neviděli, natož zažili. Victoria s Antoniem se toho ujali zcela bezchybně o čemž svědčí i jejich vášnivá chvilka, která byla dokonalá, já jim jí totiž do písmene věřila. Hudební podkres Ennia a ten závěrečný puntík na konci v autě způsobily, že mám úsměv na rtech ještě při psaní tohoto komentáře....díky Pedro ! - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(4.4.2015)

• - Erotická scéna mezi Rickym (Antonio Banderas) a Marinou Osorio (Victoria Abril) zabrala 9 hodin natáčení. (Listeroman)