Jak jsem chodil s Amber

(festivalový název)
  • Irsko Dating Amber (více)

Eddie (Fionn O'Shea) je gay a Amber (Lola Petticrew) zase lesba. Oba chodí do nábožensky založené školy, a i když svou orientaci tají, ostatní spolužáci si je dobírají. Aby měli od nich klid, rozhodnou se, že budou spolu předstírat heterosexuální vztah. Vše se však začne komplikovat, když v Dublinu jedné noci navštíví gay bar. (Stanislaus)

Trailer 1

YumiOkami

miluju soundtrack, reference na blur (“𝘺𝘰𝘶 𝘭𝘰𝘰𝘬 𝘭𝘪𝘬𝘦 𝘢 𝘴𝘩𝘪𝘵 𝘷𝘦𝘳𝘴𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘢𝘵 𝘨𝘶𝘺 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘣𝘭𝘶𝘳”), pribeh (komedie x drama)...dala bych tomu 5 hvezdicek, ale ten eddie me tak sral! ale amber byla uzasna - ta scena se sarah na plazi byla strasne krasna a moc jsem jim to prala. konec me rozbrecel. “𝘪𝘮 𝘨𝘢𝘺” - “𝘯𝘰 𝘴𝘩𝘪𝘵!” ()

tomeš

Film o tom, že (vnitřní) coming out může bejt kvůli tlaku okolí dost na hlavu. Trochu mě to minulo - příběhem, filmařsky, herecky. (A snad první film, kde se mi vyloženě nelíbila kamera. Ty přehnaný hloubky ostrosti byly prostě otravný. Konec hlášení :) PS: Pokud má někdo oblíbenýho Fionna O'Sheaho v coming outu, ať si dá Handsome Devil (2016). ()

Stanislaus

Dating Amber má nadmíru humorný rozjezd, jenž se v průběhu postupně mění ve vztahové a rodinné drama, které mě ale neoslovilo tak jako původní komediální rovina. Házení kamenem za účelem upoutání pozornosti mělo vážně své kouzlo a instruktážní video k sexuální výchově byl neskutečný bizár. Zaujala mě křupanská atmosféra školy, na které bylo vrcholem dokonalosti si vyprávět o svých (neu)skuteč(ně)ných milostných zážitcích. I když film nabízí vcelku silný příběh, nedostal se mi tolik pod kůži a samotný závěr mi tak nějak nesedl. Silnější tři hvězdičky! ()

silentname

"Dating Amber" je ďalšou príjemnou komédiou, ktorá však má aj silné dramatické momentky, ktoré vedia udrieť. Za rok 2020 som už videl celkom dosť filmov, ktoré sa sústredili na homosexuálov, no nemám pocit, že by to poňali týmto štýlom. Páči sa mi nápad príbehu, kde sa Amber a Eddie rozhodnú byť naoko párom. Aby obaja mohli prežiť obdobie na škole a nemuseli donekonečna počúvať sprosté reči od svojich spolužiakov. V prvom rade musím vyzdvihnúť našu ústrednú dvojicu. Fionn O´Shea a Lola Petticrew sú obaja veľmi dobrí. Pôsobia veľmi presvedčivo a vzťah, ktorý sa medzi nimi bude budovať je veľmi úprimný. Pri konci sa mi dokonca do očí dovalili aj nejaké tie slzy. Nemyslím si, že by niekto urobil nezištne niečo také ako urobí na konci pre Eddieho Amber. Je to veľmi pekný moment a všetky tie dialógy tam pôsobia skutočne. Okrem toho oceňujem na filme, že ukazuje aj niečo, čo mnohé iné filmy s gay tématikou moc neukazovali. Skutočnosť, kde má náš hlavný hrdina strach z toho sa priznať. Okrem toho keď je tu ročník 1995 a na škole majú dokonca kresťanské agitácie, ktoré ich učia, že boh sa díva a sex je správny iba jedným spôsobom. Film vie koľko humoru a koľko drámy si môže dovoliť, aby to nezačalo pôsobiť gýčovito alebo sprosto. Možno by som iba privítal, aby film pôsobil počas kompletného času tak skvele, no v poslednej tretine sa tempo trošku spomalí. Viac-menej sa budeme točiť v kruhu, no na druhú stranu sú tam tiež dobré momentky. Myslím, že títo dvaja ľudia sa v živote potrebovali. A fungovalo to dobre. Myslím si, že ak nemáte homofóbne myslenie, tak sa vám film bude páčiť. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Pri typickej kráse írskych dievčat, ktorú sme tu mali možnosť vidieť, niet divu, že na im tam na ostrovných školách rastie homosexualita. Ako zarytý heterák môžem povedať, že tí chlapci sú na míle atraktívnejší než nežnejšie pohlavie, to platí vlastne pre celé anglosaské ostrovy a Germánov. Pozitívom filmu je kurz írskej angličtiny, ktorá sa tak nežne derie do ucha až jej takmer nerozumiete. Za plusové považujem tiež herectvo Loly Petticrew, ktoré takmer identicky kopíruje Jessicu Bardem, aj vystupovaním aj vizážou. Film je v celku pozerateľný a plne chápem a rešpektujem, že v minulosti muselo byť ťažké priznať sa k svojej orientácii, no dnes to už nie je podľa mňa témou. Našťastie sa filmu podarí udržať mieru nechutností na uzde a to má pre mňa rozhodujúci vyplyv na hodnotenie. ()