Blackbeard, the Pirate

Dobrodružný

USA, 1952, 99 min

,,BEZ ČOHO EŠTE DOKÁŽE PLÁVAŤ?“ ,,BEZ VODY.“ __ Vo svojej knižnici mám knihu o pirátoch a hneď na jednej z jej prvých strán je fotka z tohto filmu (spolu s krátkym a trocha nezmyselným textom, zapríčineným možno chybou prekladu) s vyobrazením famózne vyzerajúceho pirátskeho kapitána a práve vďaka nej som bol naň už dlho toľko zvedavý. Robert Newton v úlohe neotesaného hromotĺka Černofúza by mohol spadávať do istej komickosti, čomu sa (takmer) s prehľadom vyhýba, dokonca mu dáva až mysticky temný ráz, v iných dobách by som si vedel v tejto postave predstaviť Olivera Reeda a zo súčasného hereckého ansámblu by som len ťažko vedel nájsť vhodného kandidáta. Spolu s Lindou Darnell sú najväčšími ťahúňmi filmu a Keith Andes, napriek všetkým predpokladom byť ideálnym romantickým hrdinom, je len nevýrazný kladným elementom, ktorý sa od niekoľkých iných postáv líši len tým, že jeho prítomnosť je (z diváckeho hľadiska) prirodzene nutná. Film môžem hodnotiť len pozitívne, má dobre napredujúci dej, vizuálne pôsobí stále sviežim dojmom a zastaranie badať len v niektorých naivných pasážach (Maynarda bičujú, sypú mu do otvorených rán soľ, no on statočne drží a na druhý deň nie div, že môže skákať saltá a znovu baliť Edwinu). Už počas sledovania sa mi v hlave zrodila myšlienka na poriadne opulentný hollywoodsky remake, s veľkorysou výpravou, hereckými elitami a najmä so snahou naturalistického vyznenia a vernejšieho držania sa skutočnosti ako ideálnou (a možno povedať aj očakávanou) alternatívou k premršteným krkolomným patáliám iného v súčasnosti vychyteného pirátskeho kapitána z karibských vôd. No a niektoré zábery Černofúzovej plachetnice o pár rokov neskôr poslúžili v ,,Siedmej Sindibádovej plavbe“, čím som si po rokoch zodpovedal otázku, čím to, že loď tohto kapitána toľko krát počas filmu zmení svoj tvar. (5. hodnotenie, 2. komentár k filmu)(25.4.2014)

Nemecky nazov: Kampf um den Piratenschatz(2.11.2008)