Flego

Dobrodružný pirátsky snímok, ktorý koketuje s komédiou a to predovšetkým odľahčenou ústrednou postavou piráta Černobradáča. ()

curunir

,,BEZ ČOHO EŠTE DOKÁŽE PLÁVAŤ?“ ,,BEZ VODY.“ __ Vo svojej knižnici mám knihu o pirátoch a hneď na jednej z jej prvých strán je fotka z tohto filmu (spolu s krátkym a trocha nezmyselným textom, zapríčineným možno chybou prekladu) s vyobrazením famózne vyzerajúceho pirátskeho kapitána a práve vďaka nej som bol naň už dlho toľko zvedavý. Robert Newton v úlohe neotesaného hromotĺka Černofúza by mohol spadávať do istej komickosti, čomu sa (takmer) s prehľadom vyhýba, dokonca mu dáva až mysticky temný ráz, v iných dobách by som si vedel v tejto postave predstaviť Olivera Reeda a zo súčasného hereckého ansámblu by som len ťažko vedel nájsť vhodného kandidáta. Spolu s Lindou Darnell sú najväčšími ťahúňmi filmu a Keith Andes, napriek všetkým predpokladom byť ideálnym romantickým hrdinom, je len nevýrazný kladným elementom, ktorý sa od niekoľkých iných postáv líši len tým, že jeho prítomnosť je (z diváckeho hľadiska) prirodzene nutná. Film môžem hodnotiť len pozitívne, má dobre napredujúci dej, vizuálne pôsobí stále sviežim dojmom a zastaranie badať len v niektorých naivných pasážach (Maynarda bičujú, sypú mu do otvorených rán soľ, no on statočne drží a na druhý deň nie div, že môže skákať saltá a znovu baliť Edwinu). Už počas sledovania sa mi v hlave zrodila myšlienka na poriadne opulentný hollywoodsky remake, s veľkorysou výpravou, hereckými elitami a najmä so snahou naturalistického vyznenia a vernejšieho držania sa skutočnosti ako ideálnou (a možno povedať aj očakávanou) alternatívou k premršteným krkolomným patáliám iného v súčasnosti vychyteného pirátskeho kapitána z karibských vôd. No a niektoré zábery Černofúzovej plachetnice o pár rokov neskôr poslúžili v ,,Siedmej Sindibádovej plavbe“, čím som si po rokoch zodpovedal otázku, čím to, že loď tohto kapitána toľko krát počas filmu zmení svoj tvar. (5. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

MickeyStuma

Pirátský kapitán Černovous, mladý jinoch a nějaká ta dáma, jak se dnes používá, femme fatale. Klasický pirátský film se vším všudy, co takový film má mít. Pití rumu, dřevěná noha, nějaký ten papoušek a hlavně hledání pokladu. Těžko přijatelná je ale atmosféra snímku, ze kterého není poznat, jedná-li se o komedii či skutečně o dobrodružný příběh. Je to prostě nějak podivně promíchané. I když v určitých místech náznaky jsou, romantická nátura by se tu hledala marně. Robert Newton vystupuje v roli pirátského kapitána Černovouse adekvátně. Jako by si to vyloženě užíval. Po technické stránce je film slabý, ale snaha se cení. Zkrátka a dobře i tady zub času zapracoval. I když jsou samozřejmě z 50.let daleko lepší pirátské filmy, tento by zapomenut být nemusel. Na dnešní dobu jako rodinný, velice jednoduchý a odpočinkový film pro televizní vysílání se v rámci filmových klasik stále ještě hodí. ()

kinderman

Raoul Walsh natočil dějově poněkud překombinovaný dobrodružný pirátský snímek, který zvláštním způsobem míchá komediální odlehčenost s docela drsnými scénami. L. Darnellová je jako vždy půvabná, R. Newton si dva roky po Černovousovi zahrál i Dlouhého Johna Silvera, jenom ten K. Andes působí jako romantický hrdina dost unyle, což se lepší pouze v případě, kdy je nucen tasit. ()