Gunga Din

Gunga Din

Dobrodružný / Komedie / Válečný

USA, 1939, 117 min

Je to takové trochu nevyvážené, člověk neví, jestli to chce být spíš komedie nebo spíš drama. Jsou zde obě polohy, ale dohromady prostě nefungují dokonale, což je škoda, protože Cary Grant je opět neodolatelný. Ten by mohl zahrát kohokoli a kdykoli. Film je zajímavý spíše v komické rovině, ale jsou zde momenty, kterého dostanou asi každého. Hlavně v té rovině osobního humoru.(27.8.2014)

Cutter, MacChesney a Ballantine jsou nažehlení seržanti britské armády v Indii 19. století. Spolu tvoří neporazitelné trio, direkty skládají domorodce boxující v různých gardech a tím uspokojují své chlapské duše toužící po zábavě a dobrodružství. Cutter však začíná snít o domorodém zlatě a tento sen ho neomylně přivede do zlatého chrámu, ve kterém zrovna militantní thugové hledají kolonizátorský krk vhodný ke škrcení. V takové chvíli nemohou hrdinové váhat a musí přijít na řadu velkolepá bitva favorizovaných domácích s třemi mušketýry, dudavými Skoty a jedním tmavým trubadúrem.(9.8.2009)

Výborný film. Dobrý scénář kombinující dobrodružství s akcí a vtipně odlehčenými epizodkami (nejlepší jsou vždy ty se slonicí Annie), krásnou kamerou, skvělými herci a nádhernou hudbou. Na svou dobu vzniku zaujmou také velmi dobře natočené akční scény. Jen škoda, že ke konci začne snímku trošku docházet dech. To mu však přes jeho neoddiskutovatelné hrdinství, oddanost a správnou hrdost rádi odpustíte. "Now you're all under arrest." :-)(10.11.2007)

Staré dobré časy britského impéria v Indii 19. století a válka v podání tří seržantů (Cary Grant, Douglas Fairbanks a Victor McLaglen) je samá legrace. Gunga Din je pak jméno podceňovaného věrného indického sluhy a nosiče vody, který britskou armádu zachránil svým hrdinstvím před hořkou porážkou v pasti povstalců. Gunga Din je zároveň známá báseň slavného britského spisovatele Rudyarda Kiplinga, která inspirovala vznik tohoto filmu. Spielberg přiznává, že Gunga Din byl inspirací pro jeho Indianu Jonese a Chrám zkázy. Gunga Din je zábavný klasický snímek, na tu dobu s mohutnými bitevními scénami, vše s pěknou černobílou kamerou. Trailer je zde (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=_C1NzuDzyYI(9.8.2009)

To, čo mi dala sága o Indianovi Jonesovi vo farbe a v širokoúhlom prevedení, mi dal GUNGA DIN čiernobielo a vo formáte 4:3. Film, v ktorom hlavne znalci uvidia viac než podobné znaky s dobrodružstvami profesora archeológie ( hlavne to jedno v Chráme Skazy ), je takmer dokonalou ukážkou hrdinského žánru zlatého veku Hollywoodu, s obrovskou dávkou humoru, neštítiacu sa ale aj vážnych scén. K tej takmer dokonalosti, mu cestu skrížili viaceré aspekty. Prečo, sa všetky akčné sekvencie točili pre výsledný ( a dosť viditeľný ) zrýchlený pohyb ( zámer ? ). Prečo, zostali niektoré postavy ( slonica Annie, snúbenica Emmy ), z ktorých sa dali vyťažiť tony zábavných ( ale aj vážnych ) situácií v podstate iba komparzom. A v neposlednom rade, záverečná polhodina stráca dych a nestačí na strhujúci rozjazd. I tak, ale skvelá ukážka dobrodružného žánru.(9.2.2015)

• - Titulní postavu měl původně hrát tehdy populární dětský herec Sabu, známý např. z Knihy džunglí a Zloděje v Bagdádu. Protože však neměl čas, obsadil ji režisér Samem Jaffem, jemuž v té době bylo již třiatřicet let. (Mahalik)

• - Cary Grant toužil hrát v tomto filmu hlavně proto, aby spolupracoval s Douglasem Fairbanksem Jr., jehož osobně oslovil, aby spolu mohli natáčet. (Pavlínka9)

• - Film měl premiéru 17. února 1939 a od prvního dne byl komerčně nesmírně úspěšný. Film se nakonec stal finančně nejúspěšnějším filmem, jaký produkční společnost RKO kdy natočila. Výnos činil okolo 3,8 milionu amerických dolarů, což odpovídá přibližně dvojnásobku rozpočtu. (Pavlínka9)