Jeden bez druhého nedají ani ránu. Spolu jich ale umějí dávat fůru! Americká dobrodružná komedie, inspirovaná básní Rudyarda Kiplinga. (oficiální text distributora)

Trailer

Frajer42

Předpokládám, že veškeré diváctvo přivedla k tomuto snímku účast Caryho Granta, který se zde nachází ve své vrcholné sexy formě. Dokonce i moje heterosexualita si zde prošla tvrdou zkouškou, a to takřka doslova tvrdou. Před zhlédnutím jsem očekával enormní sračku, při jejímž sledování budu trpět. Nakonec to nebylo vyloženě zlé. Humor celkem ušel. Několikrát jsem se usmál. Akce je samozřejmě úměrná době vzniku filmu, tudíž se ze zbraní střílí kouř a po zásahu se seskakuje z koní. Celkem mě zaskočila míra rasismu v době vzniku filmu. Obsadit do role černouška bylo tak strašně nepředstavitelné, že raději natřeli bělouška černou barvou. Prostředí, kde se celý děj odehrává mě příliš nezaujalo. Stopáž je vzhledem k plytkému ději totálně šílená, takže jsem se většinu filmu extrémně nudil. Celkově tedy maximálně dva kusy. ()

Matty

Westernová fabule byla nenápaditě přenesená do exotického prostředí. Indiány nahradili jiní „cizáci“, kovboje neohrožení britští vojáci, kteří samozřejmě vůbec nepochybují o svých nárocích na indickou půdu. Akční scény nejsou zábavné, vtipy vtipné, dokonce i Cary Grant kdesi ztratil své charisma. Jediné, co mohu této tendenční a notně zestárlé podívané připsat k dobru, je inspirace, kterou přinesla tvůrcům nesrovnatelně zdařilejšího Chrámu zkázy. 45% ()

petaspur

Cutter, MacChesney a Ballantine jsou nažehlení seržanti britské armády v Indii 19. století. Spolu tvoří neporazitelné trio, direkty skládají domorodce boxující v různých gardech a tím uspokojují své chlapské duše toužící po zábavě a dobrodružství. Cutter však začíná snít o domorodém zlatě a tento sen ho neomylně přivede do zlatého chrámu, ve kterém zrovna militantní thugové hledají kolonizátorský krk vhodný ke škrcení. V takové chvíli nemohou hrdinové váhat a musí přijít na řadu velkolepá bitva favorizovaných domácích s třemi mušketýry, dudavými Skoty a jedním tmavým trubadúrem. ()

RHK

Staré dobré časy britského impéria v Indii 19. století a válka v podání tří seržantů (Cary Grant, Douglas Fairbanks a Victor McLaglen) je samá legrace. Gunga Din je pak jméno podceňovaného věrného indického sluhy a nosiče vody, který britskou armádu zachránil svým hrdinstvím před hořkou porážkou v pasti povstalců. Gunga Din je zároveň známá báseň slavného britského spisovatele Rudyarda Kiplinga, která inspirovala vznik tohoto filmu. Spielberg přiznává, že Gunga Din byl inspirací pro jeho Indianu Jonese a Chrám zkázy. Gunga Din je zábavný klasický snímek, na tu dobu s mohutnými bitevními scénami, vše s pěknou černobílou kamerou. Trailer je zde (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=_C1NzuDzyYI ()

Pedestrian

Výborný film. Dobrý scénář kombinující dobrodružství s akcí a vtipně odlehčenými epizodkami (nejlepší jsou vždy ty se slonicí Annie), krásnou kamerou, skvělými herci a nádhernou hudbou. Na svou dobu vzniku zaujmou také velmi dobře natočené akční scény. Jen škoda, že ke konci začne snímku trošku docházet dech. To mu však přes jeho neoddiskutovatelné hrdinství, oddanost a správnou hrdost rádi odpustíte. "Now you're all under arrest." :-) ()

• Titulní postavu měl původně hrát tehdy populární dětský herec Sabu, známý např. z Knihy džunglí a Zloděje v Bagdádu. Protože však neměl čas, obsadil ji režisér Samem Jaffem, jemuž v té době bylo již třiatřicet let. (Mahalik)
  • Jednou z podmínek produkce byl zákaz účasti černých herců, kteří tehdy zaujímali ve společnosti podřadné postavení. Do role černého indického Guru byl tedy obsazen italský běloch Eduardo Ciannelli a maskéři ho začernili. (Frajer42)
  • Cary Grantovi byla původně nabídnuta role seržanta Ballantinea, on si však řekl o seržanta Cuttera, i když měla tahle postava v původní verzi scénáře mnohem menší a méně významný rozsah. (Mahalik)