Gunga Din

Gunga Din

Dobrodružný / Komedie / Válečný

USA, 1939, 117 min

Výborný film. Dobrý scénář kombinující dobrodružství s akcí a vtipně odlehčenými epizodkami (nejlepší jsou vždy ty se slonicí Annie), krásnou kamerou, skvělými herci a nádhernou hudbou. Na svou dobu vzniku zaujmou také velmi dobře natočené akční scény. Jen škoda, že ke konci začne snímku trošku docházet dech. To mu však přes jeho neoddiskutovatelné hrdinství, oddanost a správnou hrdost rádi odpustíte. "Now you're all under arrest." :-)(10.11.2007)

• Matty

Westernová fabule byla nenápaditě přenesená do exotického prostředí. Indiány nahradili jiní „cizáci“, kovboje neohrožení britští vojáci, kteří samozřejmě vůbec nepochybují o svých nárocích na indickou půdu. Akční scény nejsou zábavné, vtipy vtipné, dokonce i Cary Grant kdesi ztratil své charisma. Jediné, co mohu této tendenční a notně zestárlé podívané připsat k dobru, je inspirace, kterou přinesla tvůrcům nesrovnatelně zdařilejšího Chrámu zkázy. 45%(15.8.2009)

Slonica Annie si ukradla prvú polovicu filmu celú pre seba, rovnako ako si ukradol celých Pirátov Karibiku Johnny Depp. Nehovorím to len tak, je to rovnaká blbosť. Ale zábavná blbosť. Ak by to nebolo tak staré, ak by som pri tom nepociťoval tú nostalgiu starých časov hollywoodskych dobrodružstiev, ktoré sa zaobišli bez CGI a hercov s metrosexuálnym oparom a hodnotil objektívne, čo sa vo filme deje, asy by som bol sklamaný ako značná časť divákov, ktorí tento film poctili svojim komentárom na čsfd. Lenže mne film ubehol ako voda, dostal som návod, ako čo najrýchlejšie utiecť z väzenia a dozvedel som sa, z ktorého filmu čerpali inšpiráciu Spielberg s Lucasom pre Chrám skazy.(12.7.2014)

Pětihvězdičkový dobrodružný koktejl namíchaný ze sympatické ústřední trojice, charizmatického padoucha se znalostmi evropské historie (podobně jako další dobrodružné historické filmy té doby je i Gunga Din alegorií na Hitlerovy snahy ovládnout svět) a přesného poměru mezi chlapským žertováním a bravurně inscenovanou akcí.(19.7.2009)

Tento dobrodružný počin by sa dal vnímať viacerými smermi,jednak prichádzajúca agresia z Európy,kde diktátor Adolf Hitler sa chystal ovládnuť a zotročiť celý svet,čo sa mu aj z časti podarilo,a tak sa dá ľahko pochopiť motivácia jedného indického kmeňa,ktorý by rád zničil britské vojenské jednotky,len k naplnenie tejto vízie sa postavia do cesty traja udatní vojaci: Cary Grant,Victor McLaglen a Douglas Fairbanks jr,.ale najmä Sam Jaffe,ktorého Gunga Din má viac odvahy ako všetci títo traja páni dokopy,ale bez nich by možno ani Gunga toho toľko neurobil ako keď by sa púšťal do nebezpečenstiev úplne sám. Pre zaujímavosť sa postava vo filme,ktorú hrá Cary Grant volá Archibald Cutter,to aby len tak nezabudol na domovinu,okiaľ pochádza alebo ako sa volá pôvodne.No nie je to tak MATE? Režisér Stevens,od ktorého som už niekoľko kvalitných snímkov videl namixoval solidnú dávku akcie,humoru,adventure prostredníctvom vynikajúcich hercov aj na čele so Samom v dobe,ktorá prinášala kopec dobrých filmov,ale politika,ktorú prinášali mocní z opačnej strany sveta vzbudzovala obavy a rozpaky,čo sa bude diať?A čo nastalo,každý to vie... Počas týchto krutých časoch nelenili ani v mekke filmu,aby prinášali snímky aj na morálnu podporu obyvateľstva,len nie všade mohli chodiť ľudia do kina...Odporúčam pre každého,pre koho nie je classic hollywood DEAD.(25.5.2014)

• - Film měl premiéru 17. února 1939 a od prvního dne byl komerčně nesmírně úspěšný. Film se nakonec stal finančně nejúspěšnějším filmem, jaký produkční společnost RKO kdy natočila. Výnos činil okolo 3,8 milionu amerických dolarů, což odpovídá přibližně dvojnásobku rozpočtu. (Pavlínka9)

• - Titulní postavu měl původně hrát tehdy populární dětský herec Sabu, známý např. z Knihy džunglí a Zloděje v Bagdádu. Protože však neměl čas, obsadil ji režisér Samem Jaffem, jemuž v té době bylo již třiatřicet let. (Mahalik)

• - Film se natáčel 114 dní, což je dvakrát tak dlouho, než bylo původně plánováno. (Pavlínka9)