Zmizím ve tmě

(seriál)
  • USA I'll Be Gone in the Dark
Trailer
Dokumentární / Krimi
USA, (2020–2021), 7 h (Minutáž: 60 min)

VOD (1)

Epizody(7)

Nový dokumentární seriál z produkce HBO, inspirovaný bestsellerem Michelle McNamarové s názvem I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer. Novinářka McNamarová byla odhodlána vypátrat brutálního psychopata přezdívaného “zabiják ze zlatého státu," který v Kalifornii na sklonku 70. a počátkem 80. let minulého století zavraždil deset lidí a znásilnil 50 žen. Poté více než tři desítky let úspěšně unikal policejním složkám i nejlepším detektivům z této oblasti. V úterý 24. dubna roku 2018 sacramentský úřad šerifa zatkl bývalého policistu Josepha Jamese DeAngela před jeho domem na předměstí. K dopadení nechvalně proslulého sériového vraha jim pomohla analýza vzorků DNA, na jejímž základě byl muž následně obviněn z řady zločinů. (HBO Europe)

Trailer

Warhorr

PAR EXCELLENCE !!! Tak jsem se opět dočkal. Tomuhle se říká honba za sériovým vrahem. Autorčína intezivní, vysilující a vyčerpávající snaha dopadnout takzvaného Golden State Killer nebo třeba taky East Area Rapist. Člověk, který znásilnil v Kalifornii téměř 50 žen a zavraždil 13 lidí. Konečně tu máme dokument, který se nejvíce podobá a může se měřit s Netflixovským Nightstalkerem a Rozparovačem, jelikož je to v podstatě na stejné brdo. Akorát s tím rozdílem, že tady se jej snaží dopadnout obyčejný civilista s amatérskými/soukromými detektivy a dalšími pomocníky, kteří nejsou přímo z profesí kriminalistiky. Ze začátku jsem byl trochu skeptický kvůli hodnocení a vlastně se moc nedivím, pokud to zrovna člověka nějak nechytne, jelikož se minisérie z velké části zaměřuje i na autorčin osobní život a někomu tak může připadat, že celý koncept odbočuje. Jenže autorka ( Michelle ) si dokument takového formátu prostě zaslouží a ten prostor je zcela na místě a po skončení taky pochopíte proč. Samozřejmě zde ale nechybí výpovědi přeživších, které jsou mnohdy opravdu hrůzostrašné, nějaké ty záběry z míst činu, rozhovory s bývalými policisty, kteří se snažili násilníka dopadnout a samozřejmě samotné vyšetřování, které povede možná ke zdárnému avšak i velice smutnému konci. Pro fanoušky true crime dokumentů je tohle naprostá povinnost. ()

avogrebnork

Uf. No tedy, je fakt že jsem si docela dlouho zvykala na formu a odbíhání k soukromému životu autorky. Párkrát jsem se musela přemlouvat abych to nevypnula ale druhým dílem mě to vtáhlo. A musím říct že jsem vůbec netušila, nečetla a neslyšela do této doby o této lidské zrůdě.  Určitě stojí za zhlédnutí i speciál. ()

Cappuccino

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

6 epizód I'll Be Gone in the Dark by mali tvorcovia poriadne prestrihať. Keby osobný život autorky McNamary rozoberali naozaj iba v skratke (predsa len, čo „zniesol papier“, nemusí byť vhodné aj pre seriálovú verziu), je možné, že by mal dokument iba 3 či 4 časti, ale stál by skutočne za to, a každému milovníkovi krimi by som ho mohol odporučiť. Takto však môžem s prižmúrením oka udeliť „iba“ sedem bodov z desiatich. A mrzí ma to. Dokument obsahuje toľko skvelých pasáží, pre ktoré sa ho oplatí pozrieť, a zároveň množstvo úplne nadbytočných scén. ()

tfuk

Je to dobrý. Dobře uzavřený. Modrovokej Voldemort díky bohu chcípá ve vězení. Jediný co vytýkám je, že to mohlo to být méně o autorce, která sic dala vyšetřování vlastní život (neberte xanax, děcka!), tak za mě to až malinko příliš vyjíždělo z pomyslných kolejí vyprávění o nepopsatelně zvráceným násilníkovi a vrahovi. ()

L_A_D_A_S

V posledních letech se to na všech možných VOD platformách jako Netflix nebo HBO GO hemží True Crime dokumenty. Žádný z nich nedosahuje kvalit např. „The Jinx“ ale čas od času se objeví něco o případu, o kterém nic nevíte a je to zpracované dostatečně kvalitně. První dva díly „Zmizím ve tmě“ mají neuvěřitelnou atmosféru. Bohužel někdy od třetího dílu, kdy se seriál začne soustředit na závislou spisovatelku místo vraha, jde kvalita výrazně dolů. Podobně jako u Queens gambit, nesnáším když po mně seriál/film chce abych fandil a soucítil s někým kdo se dobrovolně ničí, fetuje, chlastá nebo dlabe prášky po stovkách. ()