Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

Lima

Snad až příliš odvážná umělecká vize. Nepochopená, nepochopitelná a do sebe zahleděná. Ale také vizuálně podmanivá a pro svojí jedinečnost a neopakovatelnost i vidění hodna. Každopádně nejpodivnější sci-fi, které kdy navštívilo plátna kin. ()

tron

„Rád by som zomrel. Ale som nesmrteľný.“ WTF??? Jeden z najabsurdnejších filmov 70. rokov. Pri hláške „penis je zlo“ som skoro spadol zo stoličky a to bol iba začiatok. Hneď nato priklusal Sean Connery s vrkočom a v riadne nadutých červených slipoch, z pochmúrneho neba začali zlietať obrovské kamenné hlavy a ku koncu som si už necítil mozog. Túto kurióznu príšernosť, ktorá je v podstate až nepozerateľná, obskúrne nakrútil John Boorman a to len dva roky po hixploitaton klasike Vyslobodenie. Strašne rád by som videl, ako sa Connery tváril, sediac v kine na slávnostnej premiére. Byť na jeho mieste, seriózne by som sa za Zardoza hanbil. Bolo to TAK zlé, že už to ani nebolo zábavné. Ale priznám sa, že posledná „časová“ minúta mi vyvolala zimomriavky. Prečítal som si zaujímavosti k tomuto filmu a ak je tá o tom, že Boorman počas nakrúcania bral drogy pravdivá, potom to už chápem. ()

B!shop

Jo tak tohle je fakt ulet. Pribeh pripomina Planetu opic, akorat misto opic tu mame skupinku vyvolenejch nesmrtelnejch, ktery se uzavreli do Viru pred okolnim svetem a pak tu mame osvoboditele v podani Seana Conneryho, kterej je ze zacatku lovec, kterej zabiji a znasilnuje a postupne ziskava vedomosti a stava se vyvolenym a to vse zvlada v cervenejch spodarach s maslickou, holinkach a s dlouhym harem a skutecne jen vyjimecne tohle obleceni behem filmu zmeni. Jinak i pres jistou podobnost s Planetou opic je pribeh hodne zajimavej a originalni a i kdyz se vetsinu casu jen keca, kulisy misty pusobi dost levne a nic moc se nedeje, tak dokaze zaujmout a clovek ceka, jak se to bude vyvijet. Navic ve filmu neni nouze o kozy a mrtvoly. Takze ve vysledku zajimavy, uchylny, ale misty nudny, takze lepsi 3*. ()

movie

Hodně unikátní psychedelické podobenství, které Boorman natočil vpodstatě na koleni v údolí hned za svou residencí v Irsku. Je potřeba se na to trochu vyladit a nenamlouvat si, že se jedná o spin-off Monty Pythonů. I když levné, visuálně podmanivé a rozhodně jeden z nejintenzivnějších psychedelických filmů, co jsem kdy viděl. -- Sean Connery se Boormana udajně zeptal, na kolik v rozpočtu výjde jeho osobní řidič. 300 liber, řekl mu Boorman. Connery navrhnul, že si tedy bude řídit sám, ale nikoliv v zájmu malého rozpočtu (1 milion USD) - o těch 300 liber se pak s Boormanem rozdělí. ()

monolog

Jak řekl movie, je to opravdu totální úlet. Podle kritiky která nedávno (pár let) vyšla v Ikariii jsem očekával úplně něco jinýho (akčnější, přímočařejší, něco jako Saturn 3 s Kirkem Douglasem) a i to je důvod, proč nedám ani zbla na nějaký kritiky. Ale dost jsem byl překvapenej a ne vůbec špatně. Atmosférou mi to hodně připomínalo Excalibur, i když to samozřejmě je každý o úplně něčem jiným. Tedy lépe řečeno Excalibur v části, kdy Percival hledá Grál. Toto je mnohem míň akční a možná i zdlouhavější, to ale nic nemění, že to má účinky hypnotika podávaného v malých dávkách. Člověk se potom trochu vznáší, skoro jako by ho někdo sekl kladivem do hlavy. Zajímalo by mě, jak Conneryho Boorman k tomuhle přemluvit, asi ho opravdu sekl do hlavy. Děj filmu asi pochopí málokdo, nebo rozhodně já ho nepochopil. Tedy takto, chápal jsem, co se děje na obrazovce, ale finální pointa jakoby zůstala v jiné vtipné kaši, než jakou jsem jedl já. Tady se snažili spíš o antiutopii, kde nic není tak krásné, jak vypadá. Spousta nápadů dotvářejících tento svět, ať už igelitové exteriéry nebo společenské zřízení a situace ve Vortexu, to všechno mi připomíná povídky ze zlatýho věku SF od těch spekulujících autorů občas zabíhajících až do absurdna (Clif Simak, Robert Silverberg, Brian Aldiss). Tenhle film určitě není žádná lehká oddychovka a líbit se nebude každýmu, ale svým netradičním pojetím minimálně zaujme. ()

Chupacabre

Hrůza ! Od tohoto filmu jsem čekal dobrou podívanou, ale zklamání bylo na prvním místě-přesto dávám jednu hvězdičku* za ten konec. Nejhorší film Seana Conneryho ... je mi ho líto, ale má navíc. ()

xxmartinxx

Zardoz je jeden z těch filmů, o kterých každý ví, ale málokdo mu je ochotný věnovat skoro dvě hodiny času. Dává to smysl, protože je nevyhnutelné se v té postapokalyptické drogové halucinaci ztratit. Zároveň to ale není pitomý film a jeho svéráznost nezapře schopné tvůrce, kteří ozkoušeli tuhle slepou větev kinematografie. Neuspěli, neselhali, rozhodně dosáhli, co říct jiného, jedinečného estetického zážitku. ()

gudaulin

Zardoz je hodně rozporuplný film. Lépe řečeno, záleží na přístupu, jaký k filmové produkci máme, a co od tohohle filmu očekáváme. Důkladně totiž rozbíjí zavedené žánrové konvence a pokud k němu přistupujeme jako ke klasické zábavné podívané, dopadne to nutně špatně. Jde totiž o svým způsobem experiment, který ve světové filmové produkci těžko hledá obdobu. Jeho hodnota spočívá v originalitě a ve výjimečnosti, protože komerční efekt podobného dílka je mizivý a jde spíš o kousek vhodný na filmové festivaly nebo do filmových klubů. Je to distopická podívaná o neutěšeném postkatastrofickém světě, kde se elita rozhodla izolovat od okolního světa. Děj je nepřehledný, scénárista ani režisér svému divákovi nevycházejí vstříc a zatěžují ho jednak mozaikovitým stylem vyprávění, jednak filozofickým přesahem, takže je to hůř konzumovatelná věc. Sean Connery k hlavní roli přišel jako slepý k houslím a spíš proti své vůli, neměl holt chudák tehdy na činži. Příliš nepochopil, o čem film vlastně je, a tenhle film je hodně ojedinělá věc v jeho kinematografii. Opravdu nejde o další bondovku. Celkový dojem: 80 %. ()

choze

Tuhle bizarní artistní nudu že natočil John Boorman, tvůrce mnou milovaného Vysvobození a Excaliburu? Prvních 5 minut do úvodních titulků byl fakt odvaz, létající montypythonovská socha boha Zardoze a paralela pušky a penisu (první rozsévá smrt, druhý život), ale pak se hodně drsně vypadající Connery dostal do Vortexu a nastalo předlouhé nudné filozofování, které příliš neoživila ani závěrečná jatka. Zkrátka stejný šrot jako Stalker. Máte-li chuť na postkatastrofický film pro náročnější, doporučuji o rok mladší Chlapec a jeho pes. Není to zdaleka tak dlouhé a je to i docela vtipné. Jednu hvězdičku za těch prvních pět minut. ()

Gilmour93

Cože?! Burt Reynolds marodí? Tak mi místo něj okamžitě sežeňte někoho jiného, kdo má chlupatou hruď a vylučuje pižmo! Tolik k obsazení hlavní role v Boormanově pokusu o dystopické high art sci-fi, které naráží na to, že sám autor byl v momentě tvorby high (tzn. že mezi inspirace v podobě Eliota, Tolkiena, Artuše a Čaroděje ze země Oz se zatoulaly návykové látky). V paměti zůstanou jen spolehlivá Beethovenova Sedmá symfonie a Conneryho červený obleček, kvůli kterému by ho vyhodili i z Modré ústřice, protože tohle je už zkrátka přes čáru.. ()

betelgeuse

Směs filozofického podkladu, barbarského násilí a sexu, zakončená působivou pointou ve stylu (byť ne s účinkem) PLANETY OPIC. Pro jistotu dávám téhle nejpodivnější sci-fi všech dob jenom 4 hvězdičky, protože si nejsem jistý, že bych ji i napodruhé tolik žral. ()

sud

Mám rád divné a ujeté filmy, ale tohle už je nad rámec. Seana Conneryho v teploušských červených bikinách s copem alá Milan Knížák prostě nemusím. A k tomu je to navíc hrozná nuda. 20%. ()

Tom_Lachtan

Bylo by příliš jednoduché odsoudit Zardoz jako film, ve kterém obří létající kamenná hlava pronáší větu "Zbraň je dobro, penis je zlo!" Ne takhle hrůzný celek naštěstí není, přesto je vidět, že film už dostatečně zastaral a to nejen tím, že se zde prohání Sean Connery s pornoknírkem oděn v rudé hadrovité trenky a tváři se űbermenschsky. Námět sám o sobě zas tak pitomý není, jen by byl hoden mnohem lepšího zpracování, které by bylo prosté dnes už přihlouplým zkratkám a přílišné fantastičnosti, která je v přímém rozporu s hloupostí konání většiny postav. Bohužel, moc nepomohli ani herci, kteří jsou dosti prkení a tváří se buď divně, nebo blbě a divně a výjimkou není ani sir Connery, bohužel. Ale přeze všechno tenhle film o podivné dystopii není špatný, jen podprůměrný a jeho kosti zetlely a nesou patrné stopy, že je páně Čas poněkud ohlodal. ()

Xmilden odpad!

Neskutečný bizár, který je navíc absolutně nekoukatelný. Pokud tohle někomu bude znít jako reklama a pozvánka tohle vidět. Budiž. 0% ()

LiVentura

Jistou sci-fi přitažlivost jsem viděl, leč film neodpovídá kvalitě sedmdesátých let příliš ani hereckými výkony. Connery pobíhající ve velice lehkém pracovním mundůru, zvláštní a ten překombinovaný děj o jistém "dvojsvětě" odděleném jistým zařízením.? ()