Zardoz

Velká Británie / Irsko, 1974, 105 min

Scénografie:

Anthony Pratt
  • A.Beech

Film slabý jak čaj. V skratke: 44 ročný chlpatý Connery so strašnými vlasmi (Steven Seagal?) a masívnymi fúzmi pobehuje hodinu 45 min. v slipoch po obrazovke (ešte že je v kondícii). To je jednoznačne TOP. Neviem o čom to bolo, nemohol som sa pri tomto kinematografickom zjave sústrediť na dej. Zatiaľ najslabší film so Seanom, ktorý som videl (v poradí už číslo 42). Chlpy mám snáď aj na koberci.(18.4.2014)

Už dost letité scifi, kterému na kvalitách dost ubírají znalosti z té doby a stylizace budoucnosti za pár kaček. Jinak má filmn ale spoustu výborných myšlenek. Od trestání zestárnutím, náhled na smrtelnost nebo ovlivňování evoluce. Chvílemi film pobaví pokusem obohatit divákův slovník, když na něj chrlí fylozofické nebo medicínské výrazy. Jak bylo asi obrazem doby, tak film překypuje erotickou fascinací. Když se ale všechen ten letitý nános odkryje, je v tom slušný a zajímavý základ.(6.1.2010)

• lennyd

Celý život má brutál Zed (Sean Connery) pocit, jako by byl sledován či ovlivňován někým z venčí. Pak se mu ale podaří skrze kamennou hlavu dostat do Spirálu, kde poznává novou společnost, řízenou podivným Tubernákulem. Ač tito lidé jsou duchovně na výši, a dávno neznají nemoci ani smrt, mají se co od Zeda naučit ... Uhm, ač film nemá ani dvě hodiny, s přestávkami jsem se na něj díval asi čtrnáct dní. Film má totiž jednu úžasnou vlastnost - dokázal mne kdykoliv zhruba po deseti minutách uspat. Sic se Sean Connery (asi jako jediný herec) snaží seč může, moc toho v takto zmateném scénáři nedokáže (navíc co chcete dokázat když celý film musíte pobíhat oděn pouze v červených slipech, že ano). Vcelku mne ale zaujala poslední čtvrthodinka filmu ..(14.6.2010)

Drogový autorský úlet Johna Boormana jistě stojí za vidění už kvůli Bondovi s copem v červených slipech a v kozačkách. Úvod slibuje psychedelickou jízdu ve vysokých obrátkách, ale později se film dostane až na úroveň hypnotického blábolu. Zajímavý nápad v zajímavé formě, jehož realizace ovšem alespoň pro mě zůstala v půli cesty. ------ SAMPLE Z FILMU - INTERPRET : My life with the thrill kill kult ALBUM : A crime for all seasons SKLADBA : Lucifer´s flowers "Is god in the showbusiness too?" (konec úvodního projevu Arthura Frayna)(29.2.2008)

• Tom_Lachtan

Bylo by příliš jednoduché odsoudit Zardoz jako film, ve kterém obří létající kamenná hlava pronáší větu "Zbraň je dobro, penis je zlo!" Ne takhle hrůzný celek naštěstí není, přesto je vidět, že film už dostatečně zastaral a to nejen tím, že se zde prohání Sean Connery s pornoknírkem oděn v rudé hadrovité trenky a tváři se űbermenschsky. Námět sám o sobě zas tak pitomý není, jen by byl hoden mnohem lepšího zpracování, které by bylo prosté dnes už přihlouplým zkratkám a přílišné fantastičnosti, která je v přímém rozporu s hloupostí konání většiny postav. Bohužel, moc nepomohli ani herci, kteří jsou dosti prkení a tváří se buď divně, nebo blbě a divně a výjimkou není ani sir Connery, bohužel. Ale přeze všechno tenhle film o podivné dystopii není špatný, jen podprůměrný a jeho kosti zetlely a nesou patrné stopy, že je páně Čas poněkud ohlodal.(21.11.2015)

• Sean Connery

• - V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)

• - John Boorman před uvedením filmu uspořádal dvě tiskové konference pro novináře a kritiky, na kterých rozdával letáky s vysvětlivkami o filmu a minislovníkem zardozské řeči. (mahler)

• - Conneryho roli měl původně hrát Burt Reynolds, ale než začalo natáčení, byl hospitalizován s prasklým vředem a musel projít dlouhou rekonvalescencí. (mahler)