Zardoz

Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Irsko, 1974, 105 min

Scénografie:

Anthony Pratt

Zardoz je jeden z těch filmů, o kterých každý ví, ale málokdo mu je ochotný věnovat skoro dvě hodiny času. Dává to smysl, protože je nevyhnutelné se v té postapokalyptické drogové halucinaci ztratit. Zároveň to ale není pitomý film a jeho svéráznost nezapře schopné tvůrce, kteří ozkoušeli tuhle slepou větev kinematografie. Neuspěli, neselhali, rozhodně dosáhli, co říct jiného, jedinečného estetického zážitku.(25.3.2017)

Razantní úvod a závěr a mezitím poněkud zdlouhavá, nepřehledná, ujetá psychedelická post-apokalyptická vize nabitá vynikajícími nápady, filozofickými úvahami a bizarností. Mnohem raději bych si ji však přečetl ve formě románu, který by mi umožnil nejen zastavit se u některých myšlenek a motivů, ale především by eliminoval smrtící zdlouhavost, podivnou topornost a tragicky zastaralý vizuál. Jak může člověk vnímat poselství filmu, když mu před očima běhá v laciných kulisách copatý a poněkud bezradný Sean Connery, oděný pouze do červených kozaček a červených plavek přidržovaných červenými kšandami.(4.9.2010)

• TERRORDROME

Na toto sa pamätám z doby úsvitu videopožičovní, keď som nemal žiadnu šancu pochopiť čo sa v tom filme deje. Dnes si myslím že to má parádny námet a myšlienkový obsah, ale až nepríjemné a dosť lacné psychedelické spracovanie vo vizuálnom štýle hipisáckeho leporela. Sám režisér Boorman vraj povedal že bol v tej dobe značne na drogách a nedokáže všetko vo filme vysvetliť. Najfascinujúcejšia bola tá lietajúca kamenná hlava boha Zardoza grcajúca zbrane a hlásajúca že "penis je zlo". Aj keď to silne pripomína Monty Pythona. V nejakej postapokalyptickej dobe sa takzvaný "brutál" Zed, akýsi Mongol zabíjajúci v mene Zardoza dostane do uzavretej dekadentnej komunity vyvolených nesmrteľných, ktorý vlastne Zardoza stvorili. Tí sa najskôr nemôžu rozhodnúť či je lepšie Zeda zabiť, alebo skúmať, ale postupne prichádzajú na to že túžia aby ich všetkých zabil a zbavil ich nekonečnej apatickej existencie kde trestom za prehrešky od centrálneho počítača je starnutie a demencia. Fascinujúce nápady, ale stvárnené až smiešne cirkusáckym spôsobom a akoby nezaujatým, ťažko uchopiteľným prístupom. Sean Connery ako Zed sa celým filmom promenáduje len v červených slipoch, komunita nesmrteľných vládcov sveta je pár ošumelých vidieckych barákov medzi ktorými sa povaľujú plastové bubliny s rastlinami vo vnútri a snová scéna "súboja" s Tabernákulom ( meno toho počítača ) v guličke a zrkadlovom bludisku bola už úplne mimo všetkého ako Seržant Pepper po vyšňupaní pol kila koksu. Proste film strašných protikladov. P.S. ženské prsia príležitostne vyskakujúce spod minimalistických košieľok potešia dnes aj v postapo budúcnosti.(27.3.2017)

• Tuax

Tak nelze tomu upřít zajímavý styl zpracování i vizuál, přestože na dnešní dobu to působí chatrně, tak to má svou osobitost. Jenže celé je to takové filozofování na prázdno, hodně ubíjejícím způsobem, který není příliš záživný. Ve výseldku to vypadá, že film je čtyřikrát delší, než je tomu ve skutečnosti a není to tím, že byl prázdný, ale je to hutné, ale ne moc stravitelně pojaté. Proto rozhodně dosti náročný film, který se mi pod kůži příliš nedostal a spíše se mi nelíbil. Není to nic, co by si člověk pustil pro odreagování, pobavení. Sean Connery zde na mě působil jako dřevák a tím tak nějak měl i být, tedy jeho postava, jenže je to dosti v rozporu s jeho vědomostmi a konáním, proto se mi charakter jeho postavy pozdával asi nejméně ze všech v tomto filmu. Jako je v tom dost zákldních pudů, nahoty a takového existenčního jednání bez příkras. Na budoucnost z dnešního pohledu ovšem dosti slabé, na fantasy příliš prázdné. Podle mě stačí vidět jednou za život a už se k tomu nevracet. 4/10(14.6.2013)

Jo tak tohle je fakt ulet. Pribeh pripomina Planetu opic, akorat misto opic tu mame skupinku vyvolenejch nesmrtelnejch, ktery se uzavreli do Viru pred okolnim svetem a pak tu mame osvoboditele v podani Seana Conneryho, kterej je ze zacatku lovec, kterej zabiji a znasilnuje a postupne ziskava vedomosti a stava se vyvolenym a to vse zvlada v cervenejch spodarach s maslickou, holinkach a s dlouhym harem a skutecne jen vyjimecne tohle obleceni behem filmu zmeni. Jinak i pres jistou podobnost s Planetou opic je pribeh hodne zajimavej a originalni a i kdyz se vetsinu casu jen keca, kulisy misty pusobi dost levne a nic moc se nedeje, tak dokaze zaujmout a clovek ceka, jak se to bude vyvijet. Navic ve filmu neni nouze o kozy a mrtvoly. Takze ve vysledku zajimavy, uchylny, ale misty nudny, takze lepsi 3*.(3.7.2008)

• - Rozpočet filmu byl 1,1 milionu dolarů. (mahler)

• - Conneryho roli měl původně hrát Burt Reynolds, ale než začalo natáčení, byl hospitalizován s prasklým vředem a musel projít dlouhou rekonvalescencí. (mahler)

• - V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)