Zardoz

Velká Británie / Irsko, 1974, 105 min

Scénografie:

Anthony Pratt
  • sinp

Nehodnotím, protože opravdu nemám ponětí jak. Ale nedá mi to se nepozastavit, tahle zvláštní vize si výsměch určitě nezaslouží. Myšlenkově film brouzdá po všech koutech, od citací k starověkým říším se tam posléze drmolí cosi z Karla Marxe a dokopeme se až k naivním antifašistickým (či naopak?) zkazkám o nadřazenosti, vybere si každý. Umím si představit neobyčejně zajímavou předlohu plnou hodnotných připomínek, jenže tahle verze vše zkoušejícího režiséra Boormana (nepatřím k fandům Excaliburu) není příliš ke koukání. Respektive, zásluhou snové a syrové atmosféry působí snímek odtažitě a chladně, zdaleka však ne tak étericky jako zmiňovaný Excalibur. Hodně zabíjí i vyloženě humusoidní kostýmy (jsou k smíchu), jejichž hlavní nositel Sean Connery hraje zvláštní a nejasnou postavu, s níž si zřejmě sám nevěděl rady. Rady si neví nikdo, několik vtipných zastavení zůstáne nevyužitých, protože se po chvilce zase nahodí kamenná vážnost. A detaily, jako třeba nesmírně elegantní vysvětlení pojmu Zardoz, mě nevytrhnou. Nevím, co s tím. Blábol nebo chytrá vize...?(6.8.2010)

Na začátku se od Zardoze (hraje ho nějaký pán s modrým hadrem na hlavě a s namalovanou bradkou a kníry) dozvíme,že se příběh odehrává v minulosti,která se ještě nestala.Potom tam pobíhá Connery v červených podlíkačkách,chvíli jakoby myšlenkuje a pak to tam všechno rozmlátí.- Neviděl bych to jako příliš komplikovaný příběh.Je to v podstatě malá sociální studie o zneužití moci a následné revoluci.Jen trochu po Boormanovsku a od nikud nikam.(21.5.2009)

• ma883

Obtížné hodnocení! Dobré nebo špatné? Dráždivé nebo trapné? Originální nebo překombinované? Sama nevím. Film skončil a kde nic, tu nic. Ticho po pěšině. Connery hrál chvílemi extrémně špatně. Zajímavé snad jen bylo, když ho vyvolená provrtávala elektrizujícíma očima. Ale také žádná sláva. Hudebně je to katastrofa. Přesto nemohu jinak a musím hodnotit, neboť jsem to fascinovaně zhlédla celé.(4.1.2010)

• choze

Tuhle nudu že natočil John Boorman, tvůrce mého milovaného EXCALIBURU? Prvních 5 minut do úvodních titulků byl fakt odvaz, létající montypythonovská socha boha Zardoze a paralela pušky a penisu (první rozsévá smrt, druhý život), ale pak se hodně drsně vypadající Connery dostal do Vortexu a nastalo předlouhé nudné filozofování, které příliš neoživila ani závěrečná jatka. Zkrátka stejný šrot jako STALKER. Máte-li chuť na postkatastrofický film pro náročnější, doporučuji o rok mladší CHLAPEC A JEHO PES. Není to zdaleka tak dlouhé a je to i docela vtipné. Jednu hvězdičku za těch prvních pět minut.(16.12.2005)

Hodně unikátní psychedelické podobenství, které Boorman natočil vpodstatě na koleni v údolí hned za svou residencí v Irsku. Je potřeba se na to trochu vyladit a nenamlouvat si, že se jedná o spin-off Monty Pythonů. I když levné, visuálně podmanivé a rozhodně jeden z nejintenzivnějších psychedelických filmů, co jsem kdy viděl. -- Sean Connery se Boormana udajně zeptal, na kolik v rozpočtu výjde jeho osobní řidič. 300 liber, řekl mu Boorman. Connery navrhnul, že si tedy bude řídit sám, ale nikoliv v zájmu malého rozpočtu (1 milion USD) - o těch 300 liber se pak s Boormanem rozdělí.(12.6.2015)

• - Connery i režisér Boorman se vzdali svých honorářů, aby film mohl vůbec vzniknout. Souhlasili pouze s podílem na zisku filmu. (mahler)

• - V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)

• - Conneryho roli měl původně hrát Burt Reynolds, ale než začalo natáčení, byl hospitalizován s prasklým vředem a musel projít dlouhou rekonvalescencí. (mahler)