silentname

"Tulsa" bol skutočne ťažkopádny a únavný film na pozeranie. Hoci vás film celkom rýchlo dokáže pripraviť na to, že tu budeme mať klasický príbeh, kde sa chlap s polorozpadnutým životom stane proti svojej vôli otcom deväťročného dieťaťa. Ako sa to stane? Dievča je zobrané z pestúnskej starostlivosti a potrebuje domov. A v matkinej Biblii (zomrela pred dvomi rokmi a je to jediná vec, čo jej po nej ostala) je fotka jej mamy z mužom, o ktorom povie, že je jej otec. A tak sa Tommy Colston, alkoholik a muž s kopou problémov stane otcom malého deväťročného dievčaťa. A samozrejme dievča mu prevráti život naruby a veci budú lepšie a jeho život začne nadobúdať kontúry a bla bla bla bla. Poznáme tieto filmy, a tento toho moc iného do tohto gulášu neprináša. Sem-tam funguje vtip, ktorý film prinesie a občas je zaujímavé sledovať malé dievča, ako je viac dospelá ako jej vlastný "otec". Takže na toto všetko som bol pripravený, keď som do tohto filmu vstupoval. Na čo som nebol absolútne pripravený bol fakt, že film má vysoko religiózny tón, ktorý síce nie je tak násilný ako v niektorých iných filmoch, čo som videl, no cítiť, že tvorcovia trošku manipulujú scenárom, aby nám mohli trošku viac kázať. A hoci tu nemáme scénku, kde by sme mali kostolnú kázeň, tak je tu scénka, kde Tommymu bude trošku prehovárané do duše. A film sa vďaka tomu neskutočne vlečie. Mal som úprimne pocit, že tempo je vysoko slabou stránkou tohto filmu. No potom ma film v druhej polovici absolútne šokoval momentkou, keď sa z toho stane nemocničná melodráma. A so všetkým čo k tomu je potreba. A v tom momente už film nebol len únavný ale absolútne úmorný. Po hodine filmu som mal pocit, že by sme mali už končiť a nechápal som, čo chce ešte robiť so zvyškom svojho času. No, potom som sa to dozvedel a skutočne ma tým Scott Pryor naštval. A napriek tomu, že mnohé scénky tam pôsobia úprimne a od srdca, tak film to nemôže podať bez všetkých klišé a hudobnej manipulácie. Neznášam filmy, kde hudba má určovať čo mám cítiť a okrem toho s textami, ktoré opäť smerujú všetky svoje kroky k Bohu a Ježišovi. Scénky by mali pôsobiť úderne bez toho, aby nami hudba manipulovala. A hoci vzťah medzi Tommym a Tulsou bol fajn, tak nebol natoľko silný, aby to vo mne vyvolalo veľké emócie. Myslím si, že ak máte radi religiózne filmy, tak možno to na vás zapôsobí, no s tým neskutočným melodramatickým pátosom, ktorý to vytiahne v druhej polovici je to podľa mňa neskutočne úmorný film na pozeranie. Hodnotenie: D+ ()