Western / Drama

USA, 1953, 118 min

• Skip

K čemu tolik stupidních vět? Chvílemi to bylo utrpení poslouchat. A ti herci, všichni do jednoho přehrávali a byla to hrůza na ně koukat. Do odpadu to nehodím, ale nemělo to k tomu blízko.(14.10.2008)

Za prvé je to velmi realistický western a to se musí nechat, protože přesně takhle to v určitých oblastech Ameriky probíhalo s osadníkama. Za druhé bych to o něco zkrátil, neboť se mi zdálo, že některé scény byly zbytečně natahované (ale to je jen můj osobní názor, každému správnému fanouškovi westernu to nevadilo:o). Jinak mi Alan Ladd připadá jako mladší Lex Barker :).(11.8.2008)

• rikitiki

Jestlipak tenhle film byl inspirací pro písničku „Byl to Shane“? Řekla bych, že jo. Příběh pistolníka odnikud, který pomůže a pak zase odjede do nicoty je příběhem muže, kterého lidé využijí ke svým cílům, ale když je hotovo, chtějí, aby zmizel. Je vyděděncem, který nikdy nezapadne, protože mu to nikdo nedovolí. Dost kruté. ____ Film ale nemá moc dobré tempo a byly tam i nudné natahované pasáže. Vymykaly se finální dvě bitky (na farmě a v hospodě) a taky osamělá jízda pistolníka – tyto scény přesně podkreslila i napínavá hudba. /5. 6. 15./(5.6.2015)

Dosti realistický western, který zdlouhavým, nicméně působivým a filmově efektním způsobem ukazuje, jak těžce si vydobývali svá práva osídlenci nového kontinentu. Film vznikl v 50. letech, kdy ještě mnozí Američané ze starší generace znali tyto příběhy jako opravdovou realitu, skutečnost, kterou pokud sami neprožili na vlastní kůži, tak alespoň slýchali z vyprávění prarodičů. Jde vlastně o historický film. Na rozdíl od pozdějších westernů (zejména italských, včetně Leoneho) tu nejde o „umění pro umění“, o střeleckou zábavu v manýristickém hávu, ale o variaci na skutečnost. Proto tu také vidíme dosti věrohodně podanou rodinu farmáře i jiné postavy s jejich lidskými slabostmi, které má i hlavní hrdina Shane, a na druhé straně opravdové svině, které se rovněž dovolávají práv a s nimiž se (v různých převlecích) člověk setkává v každé době...(9.8.2008)

• Karlos80

Pro daný žánr spíše netypický western zcela rozdílných paralel a protikladů..Sledovat tedy druh tohoto westernu pro mě byla chvílemi opravdu velká muka..Ať už to bylo jeho pomalým tempem, odstíněním charakterů jednotlivých postav, nulovým napětím a nebo infantilní a naivními dialogy. Všude se píše že je to jeden z nejlepších amerických westernů, film je srovnáván dokonce se Sedmi statečnými, Přepadením nebo s Pravým polednem, dále se o něm píše jako o komerčně nejvíce úspěšným a uznávaným titulem roku 53'. Já říkám ne, mě spíš připomínal pravou naleštěnou halywůdskou limonádu, ale amíci se svým smýšlením mají na celou věc zřejmě jiný názor..! Byly však opravdu daleko lepší..Westernová padesátá léta+John Wayne apod jdou i nadále bohužel mimo mě...2* za hudbu a kameru..(25.7.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Jacka Schaefera. (Hans.)

• - Film byl původně naplánován na 28 natáčecích dnů plus 20 dnů strávených ve studiu s rozpočtem 1 980 000 amerických dolarů. Dokončen byl po 75 dnech s rozpočtem přes 3 000 000 dolarů. (Mol)

• - V roce 2008 se film podle Americké filmové asociace umístil na 3. příčce v Top 10 kategorie western. (TheDude)