• StarsFan

Shane dokonale ukazuje, proč je většina tradičních westernů mému srdci vzdálená. Černobíle nahozené postavy, kde na jedné straně spektra stojí Mirek Dušín divokého západu, a na té druhé esence veškerého zla mě zkrátka nebaví. A zvlášť to platí v případě, kdy je veškeré dění odhadnutelné už po půl hodině a kdy se příběh vleče tak, že se každou půl hodinu podíváte na hodinky. Nic na tom pak nezmění ani fakt, že si Stevens kvůli svým zkušenostem z druhé světové dal záležět na tom, aby přestřelky půsovily realisticky, a že jistá otevřenost (SPOILER Jak vážně je Shane na konci zraněný? Nemůže být on otcem chlapce, když se zdá, že ho chlapcova matka zdá z dřívějška, a když se za svého manžela provdala (teprve) před deseti lety? KONEC SPOILERU) tomu filmu sluší.(3.2.2013)

Zlomový film westernu, především, co se realističnosti týče. Dosud bylo střílení samá sranda, bum sem - bum tam. Chlapi s čistými i špinavými průstřely vstávali a pálili dál o sto šest. Jenomže Stevens byl ve válce a zažil, jak to vypadá, když člověk schytá kulku. Rána, tělo odletí a ani se nehne.(20.5.2005)

• nascendi

Keď som hodnotil Shanea podľa spomienok dostal odo mňa tri hviezdičky a tak prvé, čo som musel po dnešnom zhliadnutí urobiť, bolo znížiť ho na dve, i keď stále mám pocit, že ho nadhodnocujem. Paradoxné je, že predlohu od Jacka Schaeffera Jazdec z neznáma mám veľmi rád a ako jedinú zo žánru westernu ju mám zaradenú do svojej Top 100. Ale ten film, to bola hrôza. Keby to bolo aspoň smiešne, tak to beriem ako paródiu. Ale tento prepis, bez ohľadu na slávneho režiséra, bol katastrofou. Herci bez charizmy, Shane samotný skôr manekýn, než tajomný pištoľník, atmosféra žiadna, hudba iba upozorňovala na čo sa má divák pripraviť, na pästné a strelecké súboje si mohli pozvať kaskadérov z Barrandova, atď. Ani sa mi o tom nechce písať(24.2.2012)

Vskutku dnes už kultovní Western s příjemným hlavním hrdinou, podlími záporáky a vše co k tomu patří v neopakovatelném pojetí. Souhlasím, že film je na svou dobu realisticky ztvárněný. Další trefou do černého je vykreslení postav vymikající se běžné rutinně a Stevensova režie. Nic proti Johnu Waynovi, ale jeho filmy bývaly tak "na jedno kopyto" až to ubýralo působivost. Shane je jiný - I v dnešních dnech si zaslouží diváky.(17.8.2005)

Nikdy som nepočul o tom, že by bol film Shane nejakým westernovým kultom. Ak aj bol, tak to muselo byť veľmi dávno. To ešte S. Leone ani nesníval o dobrých, zlých a škaredých pištoľníkoch a J. Wayne ešte nebol okonou westernu. Ako píše Sawy, Shane je príliš klasický, s takmer non-stop hudbou, ktorá z dnešného hľadiska pôsobí zastarane a trochu otravne. Westernov s podobnými príbehmi existujú stovky a aj keď tu Shane bol skôr než ostatný, nedokázal ma presvedčiť o tom, že je viac než priemerným dielom. 60%.(4.10.2014)

• - Film patrí medzi "1001 filmov, ktoré musíte vidieť skôr, ako zomriete" podľa Stevena Schneidera. (WalterIK7)

• - Od roku 1998 Americký filmový inštitút zaradil film medzi 100 najväčších amerických filmov. (WalterIK7)

• - Film byl původně naplánován na 28 natáčecích dnů plus 20 dnů strávených ve studiu s rozpočtem 1 980 000 amerických dolarů. Dokončen byl po 75 dnech s rozpočtem přes 3 000 000 dolarů. (Mol)