• Vědma

Základní premisa je stejná jako ve spoustě ostatních westernů. Farmáři, které chce někdo (stavitel železnice, zlatokop, zde zájemce o pastviny nebo prostě jenom někdo, koho serou) vyštvat z pozemků a jejich ochránce. Kupodivu tomuto filmu podráží nohy to, co by jej mělo odlišit a to je pohled na hrdinu očima desetiletého kluka. Ten je se svým neustálým "Shane! Shane!" tak otravný, což podpořil nepříjemný hlas dabéra. Romantická představa jezdce z neznáma, jménem Shane, podle mě zasluhovala lepší ztvárnění. Pravda film je hodně starý, pravda jsou i horší westerny, ale zase jsou i starší a přitom míň zdlouhavé, nudné a naivní.(3.10.2012)

Tam někde v dálce oheň kvet a tak jsem k němu jel / jen tak s chlapama posedět jsem zrovna tenkrát chtěl / ten stařík s tváří vrásčitou jak dubovej kmen / vyprávěl pověst letitou o střelci jménem Shane... zpíval kdysi Ladislav Vodička. Už od dětství mám hrozně moc rád knihu Jacka Schaffera Jezdec z neznáma a přečetl jsem ji nezčetněkrát. O existenci jejího zfilmování jsem se dozvěděl zhruba před pěti lety, kdy byl avizován v TV programu. Těšil jsem se, očekával jsem hodně a dočkal jsem se. Věrněji románové předloze to ani natočit nešlo. A ač je "Shane" westernem pro mládež (nebo alespoň původně byl - kniha i u nás vyšla v cyklu Knihy odvahy a dobrodružství) s černobílostí postav to není tak horké. Pouze Shane je vysněným prototypem ideálního pistolníka bez bázně a hany a Jack Wilson jeho pravým opakem, ale co ostatní? Joe Starett - nehrdinský farmář, starající se jen a pouze o svoji rodinu a úrodu, Rufus Ryker - bezohledný rančer, který nedělá ovšem nic, co tenkrát nebylo v mezích zákona běžné, Chris Calloway - frajírek a hajzlík, ovšem se svědomím. Film je vyprávěn z pohledu malého Joeyho, což odlišuje "Shanea" od jiných dobových kovbojek. Ale z daleka nejen to. Přestřelky, ač je jich málo a film na nich nestojí, jsou na svou dobu velice realistické. Psychologie postav je rovněž skvělá. A co se týče hereckého obsazení? Alana Ladda ani neznám, ale Shanea jsem si vždy představoval v jeho podobě. Žádná tvář drsňáka ala Eastwood, ale tuctovej chlápek ze sousedství. Jean Arturová s Vanem Heflinem jako farmářský manželský pár působí přesvědčivě, malý Brandon De Wilde nepůsobí na rozdíl od jiných dětských rolí z Amerických filmů odporně, pozdější westernové ikony Jack Palance a Ben Johnson se zde rozjíždí. Závěrečné loučení chlapce a pistolníka je přesvědčivě dojemné, nikoli vykalkulované. "Shane" je opravdová westernová klasika.(4.8.2008)

Za ten pozitivní náboj a charakter hlavních postav si film zaslouží 4 hvězdy. Možná neni tak skvělej jako Fordův Stagecoach nebo Leoneho Good, Bad and Ugly, ale to jsoou filmy mimo kategorie za 10+. Když si přičteme zajímavou atmosféru a nádherný scenérie z Grand Teton National Park ve Wyomingu, tak se nelze divit, že v USA tenhle film patří k naprostej westernovej klasice, kde je populárnější než třeba u nás tak oblíbených Sedm statečných.(29.8.2006)

Za prvé je to velmi realistický western a to se musí nechat, protože přesně takhle to v určitých oblastech Ameriky probíhalo s osadníkama. Za druhé bych to o něco zkrátil, neboť se mi zdálo, že některé scény byly zbytečně natahované (ale to je jen můj osobní názor, každému správnému fanouškovi westernu to nevadilo:o). Jinak mi Alan Ladd připadá jako mladší Lex Barker :).(11.8.2008)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Vynikající western od holywoodského klasika a multioscarového režiséra George Stevense. "Byl to Shane...", pistolník, který se nechá zaměstnat u farmáře v údolí terorizovaném bohatým rančerem. A když je čas bránit své místo na slunci, vykoná, co je nutné, protože on je jediný, který může. Skvěle natočeno, navíc mnohdy zajímavě pozorováno i očima malého syna farmáře. Upoutávka k filmu zde: http://www.youtube.com/watch?v=zdd07SDHv5Q(15.2.2009)

• - Film byl původně naplánován na 28 natáčecích dnů plus 20 dnů strávených ve studiu s rozpočtem 1 980 000 amerických dolarů. Dokončen byl po 75 dnech s rozpočtem přes 3 000 000 dolarů. (Mol)

• - V roce 2008 se film podle Americké filmové asociace umístil na 3. příčce v Top 10 kategorie western. (TheDude)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Jacka Schaefera. (Hans.)