• Laurent

Viděl jsem asi jenom 10 min. To, čeho jsem si ale všiml, je precizní technická stránka tohoto filmu. Největší ocenění si zaslouží tři stíny lidí od slunce jako na fotbalovém stadionu. Dialogy jsou taky skvělé, kam se hrabe školní divadelní představení prvního stupně ZŠ. Je škoda, že na tuhle prefekcionistickou éru nikdo nenavázal.(9.8.2008)

Za prvé je to velmi realistický western a to se musí nechat, protože přesně takhle to v určitých oblastech Ameriky probíhalo s osadníkama. Za druhé bych to o něco zkrátil, neboť se mi zdálo, že některé scény byly zbytečně natahované (ale to je jen můj osobní názor, každému správnému fanouškovi westernu to nevadilo:o). Jinak mi Alan Ladd připadá jako mladší Lex Barker :).(11.8.2008)

Rozpočet $3,1miliónaTržby USA $20,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Vyvlastňovanie majetku ako základný námet nie je vo westerne nič nové ale zas dosť často sa táto téma dokáže dobre využiť pre dramatičnosť príbehu tak ako aj v tomto prípade. Pištolnícke prestrelky sú to len zriedka ale zato to vynahradzujú pästné súboje a vypäté situácie. /80%/(10.8.2008)

• nascendi

Keď som hodnotil Shanea podľa spomienok dostal odo mňa tri hviezdičky a tak prvé, čo som musel po dnešnom zhliadnutí urobiť, bolo znížiť ho na dve, i keď stále mám pocit, že ho nadhodnocujem. Paradoxné je, že predlohu od Jacka Schaeffera Jazdec z neznáma mám veľmi rád a ako jedinú zo žánru westernu ju mám zaradenú do svojej Top 100. Ale ten film, to bola hrôza. Keby to bolo aspoň smiešne, tak to beriem ako paródiu. Ale tento prepis, bez ohľadu na slávneho režiséra, bol katastrofou. Herci bez charizmy, Shane samotný skôr manekýn, než tajomný pištoľník, atmosféra žiadna, hudba iba upozorňovala na čo sa má divák pripraviť, na pästné a strelecké súboje si mohli pozvať kaskadérov z Barrandova, atď. Ani sa mi o tom nechce písať(24.2.2012)

• StarsFan

Shane dokonale ukazuje, proč je většina tradičních westernů mému srdci vzdálená. Černobíle nahozené postavy, kde na jedné straně spektra stojí Mirek Dušín divokého západu, a na té druhé esence veškerého zla mě zkrátka nebaví. A zvlášť to platí v případě, kdy je veškeré dění odhadnutelné už po půl hodině a kdy se příběh vleče tak, že se každou půl hodinu podíváte na hodinky. Nic na tom pak nezmění ani fakt, že si Stevens kvůli svým zkušenostem z druhé světové dal záležět na tom, aby přestřelky půsovily realisticky, a že jistá otevřenost (SPOILER Jak vážně je Shane na konci zraněný? Nemůže být on otcem chlapce, když se zdá, že ho chlapcova matka zdá z dřívějška, a když se za svého manžela provdala (teprve) před deseti lety? KONEC SPOILERU) tomu filmu sluší.(3.2.2013)

• - Prvý Western režiséra Stevensa od Annie Oakley (1935). (WalterIK7)

• - Film patrí medzi "1001 filmov, ktoré musíte vidieť skôr, ako zomriete" podľa Stevena Schneidera. (WalterIK7)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Jacka Schaefera. (Hans.)