Ešte v žiadnom filme som nezarigestroval takú hustú frekveciu oslovovania hlavného hrdinu. Je to samé Shane, Shane, Shane... a zasa len Shane. Tiež tie zbytočné poznámky pri bitkách (zlom mu väz, ukažmu mu, do neho...) mi prišli hlúpo smiešne. Nie som zrovna odborníkom na westernové filmy, ale v tomto snímku som ja veru toľko tu vyzdvihovanú realističnosť nevidel. Videl som nádherné panorámy hôr v pozadí nejednej scény a naivné starosvetské herectvo. Keď však zoberiem v potaz rok vzniku tohto filmu, tak dávam tri hviezdičky. ***(10.8.2008)

V rámci žánru se tu jedná o špičkové dílo, v němž se snaha o věcnost překrývá s hollywoodským "snovým" konceptem westernového žánru sklonku třicátých a čtyřicátých let. Jádro příběhu - bezprávnost přechodného pásma mezi civilizovanou a "odindiánštěnou",prosté klasických hraničářů té doby zmýtizovaného typu např. Olda Shatterhanda nebo Billyho Kida, Amerikou "polodivokého" Západu zřejmě ještě v období tzv. rekonstrukce (cca 1865-1885) - je reálné a přesné. Více skřípe pojetí a záběr líčení postav; na druhé straně psychika lidí, žijících v tomto drsném prostředí, v němž šlo prakticky stále o život mj. proto, že státní a justiční správa a její lidé byli v nedosažitelnu, byla svým způsobem opravdu nekomplikovaná. Realitě se blíží i pojetí drsných scén, v nichž své dostávají nejen padouchové, ale i kladní hrdinové. V tomto ohledu lze konstatovat vnějškové asociace s Leoniho klasickou westernovou ságou TENKRÁT NA ZÁPADĚ. Divácky vděčná zemitost ztvárnění tradičního kowboyského tématu a až dokumentárně věcná výprava zřejmě zajistila tomuto filmu trvalou pozornost významné části divácké - i české - veřejnosti. Poprávu.(10.8.2008)

• Karlos80

Pro daný žánr spíše netypický western zcela rozdílných paralel a protikladů..Sledovat tedy druh tohoto westernu pro mě byla chvílemi opravdu velká muka..Ať už to bylo jeho pomalým tempem, odstíněním charakterů jednotlivých postav, nulovým napětím a nebo infantilní a naivními dialogy. Všude se píše že je to jeden z nejlepších amerických westernů, film je srovnáván dokonce se Sedmi statečnými, Přepadením nebo s Pravým polednem, dále se o něm píše jako o komerčně nejvíce úspěšným a uznávaným titulem roku 53'. Já říkám ne, mě spíš připomínal pravou naleštěnou halywůdskou limonádu, ale amíci se svým smýšlením mají na celou věc zřejmě jiný názor..! Byly však opravdu daleko lepší..Westernová padesátá léta+John Wayne apod jdou i nadále bohužel mimo mě...2* za hudbu a kameru..(25.7.2009)

• rikitiki

Jestlipak tenhle film byl inspirací pro písničku „Byl to Shane“? Řekla bych, že jo. Příběh pistolníka odnikud, který pomůže a pak zase odjede do nicoty je příběhem muže, kterého lidé využijí ke svým cílům, ale když je hotovo, chtějí, aby zmizel. Je vyděděncem, který nikdy nezapadne, protože mu to nikdo nedovolí. Dost kruté. ____ Film ale nemá moc dobré tempo a byly tam i nudné natahované pasáže. Vymykaly se finální dvě bitky (na farmě a v hospodě) a taky osamělá jízda pistolníka – tyto scény přesně podkreslila i napínavá hudba. /5. 6. 15./(5.6.2015)

• CheGuevara

Nestačím se divit, místním komentářům. Realistický western? Není to tak černobílé? Cože? To už rovnou můžete o rychlých šípech prohlásit, že jsou psychologickou sondou do duše mládeže. Přestože je tento film barevný, tak je jinak černobýlí až to praští. Na jedné straně máme dobráckého Mirka Dušína a proti němu stojí podlé bratrstvo kočičí pracky. Kdyby to mělo aspoň vtip, ale to nemá vůbec nic, kromě teda hodně a hodně tupých dialogů a přehrávajících herců, kteří jsou místy až hysteričtí. Tenhle western klasikou není a nikdy nebude, aspoň v mém srdci...(9.7.2006)

• - Film patrí medzi "1001 filmov, ktoré musíte vidieť skôr, ako zomriete" podľa Stevena Schneidera. (WalterIK7)

• - Poslední film ve kterém si zahrála Jean Arthur. (Pumiiix)

• - Prvý Western režiséra Stevensa od Annie Oakley (1935). (WalterIK7)