Od samého začátku prvního společného filmu Katharine Hepburnové a Spencera Tracyho létají jiskry - schyluje se k "válce pohlaví" mezi pohodovým autorem novinových sportovních sloupků a prvotřídní mezinárodní novinářkou... Film z roku 1942. (oficiální text distributora)

Radko

Chémia medzi novinárom a novinárkou, ktorí po sebe štekajú v stĺpčekoch toho istého denníka, bez toho, aby sa osobne videli, je zrejmá a jasná od prvého osobného stretnutia. Ak existuje vo svete filmu ikonická scéna, ktorá by mala charakterizovať úslovie "preskočila medzi nimi iskra", tak je to práve scéna prvého zahľadenia sa do očí Katherine Hepburnovej a Spencera Tracyho vo filme Žena roku. Márne nie je ani vyobrazenie snaženia hyperambicióznych žien, úplne potierajúcich, či zjavne potláčajúcich v mene práce svoje biologično. Kajúcna scéna náhleho návratu manželky od hektickej kariéry k sporáku je nezabudnuteľná. A predsa je výsledný apel dosť problematický, nielen z dnešného pohľadu. Jednoznačne totiž nasmerúva každú ženu k plienke, rúre a do postele. Milé manželky, panie a milenky - zabudnite na kariérny rast (hoci ste často schopnejšie, jazykovo oveľa lepšie vybavenejšie a výkonnejšie ako muži) - odkedy sa stanete manželkami, prioritou nech je Vám len starostlivosť o dieťa, kuchyňu pre celú rodinu, upratovanie a finálne nočné obslúženie manželových libidóznych potrieb. Pretože on je, po celodennej drine v mene zaopatrenia rodiny, tak nesmierne unavený. ()

Jara.Cimrman.jr

Může být muž skvělým manželem, když neumí čínsky? Může žena pomýšlet na vdavky, když nezná pravidla basseballu? A nemohlo by to mezi takovými dvěma protiklady pořádně jiskřit? Mohlo! A taky jiskří, což vyvolá nejednu zábavnou scénu, ale pak se na můj vkus moc moralizuje, což u mne snímek sráží lehce pod čtyři hvězdy. ()

pepo

Sánka dole. Fantastická vzťahovka s úžasným hereckým duom Hepburnová/Tracy ( tá manželská chémia je nenapodobiteľná), roztomilým humorom a občasnou nepríjemnou dramatickou scénou. Film pri ktorom som nechcel aby skončil 10/10 Prečo niečo také nevieme natočiť u nás? P.S. etuda Hepburnová vs. kuchyňa mi úplne pripomenula moje kuchárske pokusy ()

cheyene

Woman of the Year mě bavil od samého začátku zejména díky hereckému duu Spencer Tracy a Katharine Hepburn, kteří svoji genialitu v tomto složení potvrdili ještě mnohokrát. Příběhem není tento snímek vůbec špatný, vtip je tu decentní a značně mě pobavil Spencer Tracy sledující Katharine Hepburn snažící se v kuchyni vařit či péct. Zábavná je také scéna s baseballem. Zaujme rovněž dramatický prvek v příběhu, který děj značně okoření a strhne mu nálepku "romantická limonádka". Hodnotím velmi pěknými 4*. ()

Bebacek

Hm, pěkné – film o emancipované ženě. Ale k jakému konci směřuje? Je to jen o Zkrocení zlé ženy. Aby manželství fungovalo, klečí Tess před Samem na kolenou a slibuje seknout se svojí kariérou a býti mu oddanou hospodyňkou. Jsou tam dobré screwball momenty a oddělování žloutků od bílků je boží, ale nahlížet ženu, která má ambice a chce se věnovat něčemu jinému než přípravě vaflí, luxování a rození dětí, jakožto automaticky sobeckou a bezohlednou osobu je tak zkreslující, jednostranný a ideologicky závadný pohled, že je celý ten příběh o ženské pseudoemancipovanosti jedině kontraproduktivní a k naštvání. Zpětně je dojem z celého filmu o to trpčejší, když víme, jak se Hepburn v osobním životě o Tracyho starala, jak se pro něj obětovala, kariéru odsunula do pozadí, aby mu mohla být oporou ve chvílích jeho konstantní krize, a ve finále s ohledem na jeho manželku, se kterou se nikdy nerozvedl, a z úcty k pozůstalým rodinným příslušníkům ani nešla na jeho pohřeb. Veřejnost se aktuálně pohoršuje nad údajně rasistickým Jihem proti Severu a kvůli vlně nevoli se k němu povinně volitelně dotáčí kontextové úvody, tak by bylo fajn, kdyby taky přišla řada na stejně tak důležité úvody o problematických genderových otázkách v klasické hollywoodské kinematografii. Tehdy byl prostě každý film v určitém ohledu ideologicky závadný, ať už chcete nebo ne. Amen. ()

• Scéna ve filmu, kdy Tess (Katharine Hepburn) převrhne sklenici s vodou, byla ponechána, přestože se jednalo o chybu ze strany Hepburn, která zvládla při uklízení vody bez problému odříkat text. (Pavlínka9)
  • Katharina Hepburn mluví ve filmu celkem šesti jazyky, a to anglicky, francouzsky, řecky, španělsky, německy a rusky. (Terva)