Veronský proces

• Francie

Processo di Verona, Il

Drama / Historický

Francie / Itálie, 1963, 120 min

V českém prostředí naprosto neznámý film významného italského režiséra doslova vyráží dech. Dominantou díla je nesporně herecká exhibice Manganové v roli dcery Mussoliniho (která je současně Cianovou manželkou). Propojení vynikající dokumentární práce se silou uměleckého výrazu, úsečnou a přitom plastickou filmovou řečí je jedinečné. I když poučenější divák zná téma filmu a tuší konec Mussoliniho zetě hraběte Ciana, nedýchá napětím. Jedinečnost okamžiků a atmosféry, zachycení neodvratně se blížícího konce války a známky rozkladu obou fašistických režimů (Ciano byl popraven 11. 1. 1944) - italského i německého - jsou zachyceny stejně plasticky a psychologicky pronikavě jako osudy vlastně hlavního hrdiny procesu a filmu. VERONSKÝ PROCES je nesporným šperkem světové kinematografie hraného filmu.(24.11.2015)

Film mě pohltil a nepustil dlouho po jeho shlédnutí. Výborné drama. které doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, ale nejen těm. Pokud někdo sežene nebo opatří snímek s cz titulky budu povděčná za tip a upozornění.(22.2.2016)