Martrix

Všichni mají tendence srovnávat Četu s Apokalypsou. A přitom jediné co mají tyto dva filmy společného, je válka ve Vietnamu. Válka, která se nás evropanů vlastně vůbec netýkala. Přesto existuje v ČR spousta magorů, kteří si představují, jaké by to bylo tam být a kosit rákosníky. Tak pro tyto magory je Četa báječná podívaná a povinně by se měli podívat na Apokalypsu. Zatímco Apokalypsa z vás udělá pacifistu, Četa potěší hlavně militantní paka. V době kdy jsem Četu viděl poprvé, jsem ji bral spíš jako hraný dokument a netušil jsem nic o tom, jak často američani ukazují jen ty "pravdy", které se jim hodí do krámu. Takže pro mě je Četa něco jako 30 případů Majora Zemana. Řemeslně skvěle odvedené cosi, co nám neříká pravdu a idealizuje něco, za co by se společnost měla stydět. ()

necisty

Četa je pro mě překvapením v podobě Charieho, protože jsem si ho doposud dokázal představit jen v komediálních nebo parodujících rolích. To ovšem neznamená, že mě nepřekvapili i jiní. Na rok 86 určitě kvalitní dílo. ()

Juto

,,Čata" je otrasný zážitok. Scenár a režisér Stone, veterán z Vietnamu, využil svoje znalosti z prvej ruky na vytvorenie jedného z najrealistickejších vojnových filmov, aké boli kedy natočené, ktorého úspech spočíva v množstve detailov, ktoré Stone prináša na plátno a bombarduje zmysly živými obrazmi a zvukmi, ktoré majú pocit skutočnej skúsenosti. 10/10 ()

emo

Pre mňa srdcovka a najlepší film aký Stone natočil. Pravdepodobne aj najlepší film o vietnamskej vojne. ()

Ripper

Nebudu říkat nejlepší válečný film, protože jsem ještě neviděl Coppolovu Apokalypsu, ale tento film je prostě geniální, proč je geniální nebudu opakovat, už to tady několikrát zaznělo.Velmi mě překvapil Charlie Sheen od kterého jsem takový výkon nečekal.Společně s Full Metal Jacket nejlepší válečné filmy, které jsem doposud viděl. ()

mortak

Málokdy se autobiografický film povede jako v tomto případě. Spojení Stoneova subjektivního vzpomínání (jeho projekcí je Sheen) s projekcí hodnotového světa do dvou typů vojáků (Dafoe a Berenger) vyústilo do jednoho z nejlepších válečných filmů, které jsem viděl. A malá vzpomínka: kdysi mi rodiče zabránili jít na film do kina, protože byl nepřístupný. Dnes jsem tomu rád, protože každý zážitek vyžaduje určitou věkovou hladinu pochopení. ()

WolfR

Vietnamská válka v šíleném balení. Je to kvalitní válečná řežba s postavami, které si oblíbíte. Jedna z životních rolí Charlieho Sheena, 4 hvězdy. ()

TomPrusik1

Působivý válečný snímek Olivera Stona patří k těm nejlepším válečným filmům. Atmosféra je skvělá, příběh je dobrý a nevleče se. Film je někdy tak drsný a vulgární, že u vás vyvolává pocity o tom, že Vietnamská válka byla to největší peklo jakou tento svět zažil. Bohužel se na světě odehrály mnohem krvavější konflikty než tento. Až se budete na film dívat sami, doporučuji vám se na něj dívat v klidu. Jednak aby vás nikdo nerušil a film si vychutnaly a za druhé ve filmu padá hodně vulgarismů, takže když třeba vaše matka žehlí prádlo a na film se vůbec nesoustředí a poslouchá jen dialogy (zrovna ty sprosté části), nemusí to zrovna dopadnout nejlépe. Film si ale zaslouží 90% ()

KajusaK

Za mě tentokrát ne. K postavám jsem si nevybudovala, tak silný vztah, abych s kýmkoliv soucítila. Žádný překvapivý moment mě také nečekal. Jediné co mohu vyzdvihnout je herecký výkon Williem Dafoea. ()

FrankSusta

zajímavý film o válce ve Vietnamu, kde dokáží Američané pěkně říct, že jsou idioty. Pěkně to odsýpá (díky velkému množství akce) a je to pěkně natočený. Jediné, skrze to množství chlapů (a džungli) to dýchá až takovým macho-Predátorským feelingem, ale k postavám si stále ne a ne udělat nějaký ten vztah (narozdíl třeba od toho Predátora) - tedy až na základní trojici (Sheen, Berenger, Dafoe). Jednotlivé scény ale fungují a myšlenky předat dokáží. A vlastně se nemám proč a na co zlobit. Prostě to je a já jsem rád, že to tak je. ()

Flyer

Realisticky natočený snímek, na kterém musím zejména pochválit to, že nelíčí americké vojáky jako 100% čestné chlápky bez jediné vady (oproti např. Zachraňte vojína Ryana). Bohužel, realistické pojetí je asi jediná věc, která mě na Četě zaujala. Příběh zde není prakticky žádný a psychologie charakterů zde není tak hezky vykreslena jako v Kubrickově Olověné vestě. Celé dvě hodiny je jen boj, do toho nějaké to vypálení vesnice a roztržky mezi vojáky. Co se hudby týče, ústřední Adagio For Strings je velice působivé, ovšem díky neustálému omílání později spíše leze na nervy. Takže když to shrnu - i přes všechnu snahu o realičnost mě tento film příliš neoslovil. ()

Slavníkovec

Pokud to měl být peněžní driják, který nadchne každého, ukáže realitu americky zkreslenou, tak se tenhle film sakra povedl. Stoneovo příběh o zelenáči, který se dobrovolně nechal naverbovat, přičemž válku upřednostnil před studiem. Už po příletu si všímá pytlů s Yankies. Hrůzný pohled, že? Pod představou, že přijedu na místo činu, a všude se válej moji zranění soukmenovci, by se mi rozklepali nohy. Hlavní nepřítel vojáků USA ve Vietnamu byl uvnitř jich samotných. Většina do války nešla dobrovolně. Každý by chtěl být co nejdřív doma. Není to jejich válka. Velmi nízká morálka a odhodlanost bojovat je často vede k velkým ztrátám. Když nějaký poručík sestaví rotu o 20 mladících, není se čemu divit, že se málo kdo z nich dožije propušťáku. Ve válce je jedno, jestli je někdo bílej, či černej. Všichni se topí ve stejných srač..ch jako ten druhý. Tehdejší americký kolonialismus k ničemu jinému než k blamáži nevedl. ()

daEmoNickY

Videl jsem kdysi zaber s vojakem bezicim i presto ze do nej zezadu vypali desitky vetnamcu stovky kulek a tisickrat pritom padl na zem a zvedl se. ()

danliofer

Bylo mi tři měsíce před osmnáctinami a do kina mě nechtěli podle občanky pustit. Děkuji jim! Bylo dobře vidět tento film poprvé až o pěknou řádku let později. Možná bych to v těch skoroosmnácti fakt neustála:-) ()