CiPR

Oliver Stone natočil realistický pohled z války z vietnamu, jehož hlavní roli hraje skvělý Charlie Sheen. Jen ten soundtrack by mohl být více nabytější, celkově jsem slyšel snad pouze jeden song, který doprovázel vše. Jen člověk, který to peklo ve Vietnamu prožil, může skutečně říci, jaké to tam bylo a myslím, že tento snímek zachycuje to hlavní, s čím se museli vojáci US "poprat". Těchto lidí si dokážu vážit a mají mojí úctu a myslim, že tento film by mohl ukázat, jaké je to být vojákem a vznést aby si lidé konečně začli těchto lidí také vážit.80%. ()

Yarwen

Snímek se blíží svou kvalitou Kubrickově Ocelové vestě, aby v závěru upadl do hloupého moralizování a zbytečného patosu. "Nemohli jsme tu válku vyhrát, protože jsme bojovali sami mezi sebou." - co to je proboha za nesmysl? Celkově přesto hodnotím jako slušný nadprůměr - 55%. ()

cyphercz

Všichni jsou furt vyplesklý z Vojína Ryana, ale přitom Četa patří k tomu nejlepšímu z válečnýho žánru! Nezapomenutelnej Sheen, Defoe a Berenger ()

Matli

Mile mě překvapil hudební doprovod snad během celého filmu mé oblíbené hudby Adagio For Strings. V podstatě je to celé o tom, jak banda vojáků prochází džunglí, občas někoho zabijou, občas někdo umře a hlavně u toho maj hromadu keců, což je pro mě průměr. Poslední pulhodina, kde je docela kvalitní akce (na tu dobu) to ale trošku zvedla a pak i ten celkovej pohled na film. Plus dodává i spousta známých tváří (za mlada), jen bych asi nechal více prostoru Johnny Deppovi, na druhou stranu Willem Dafoe předvedl pro mě nejlepší hereckej výkon, do něj bych to neřekl. 72% ()

ASSBURGER

Tento film vlastne zobrazuje aké ťažké to vo Vietname bolo. Neviem ako Stona dokázalo napadnúť niečo také. Predsa dej úžasný scénár tiež. Vidno že si na tom dal zaležať. A treba sa do toho vžiť. Napríklad ked zomieral seržant Elias, to ma dojalo, a verím že ostatných tiež. Ved predsa on vedel ako sa zachovať,nebol ako ostatný. A verím že všetci uvideli jeho hrdinský pád. Ale jeho smrť nebola zbytočná.Ja viem že nehovorím o hlavnej postave ktorou je Tayler (Charlie Sheen) ,ale nevadí. Napríklad pre ňho to neskončilo až tak zle,ved predsa prežil nie.Ale ten pocit vidieť umierať svoj idol.A vôbec mu nedokázať pomôcť.Ale vlastne Elias bol postrelený seržantom Barnesom. Ale Tayler si toho všimol ked ho tam videl isť preč videl na jeho očiach že niečo nie je v poriadku. Ale všetko má svoj šťastný koniec však. Ale Taylerovím šťastným koncom bolo to že mohol pomstiť Eliasovu smrť tak že zastrelil Barnesa, vtedy ked bol zranený a žiadal o pomoc. ()

rexino

Dôvody, prečo to mám v obľúbených - 1. Scénka z Vietnamskej dediny, je asi tá najodpornejšia scéna, ktorú som kedy videl. 2. Scénka s vztýčenými rukami k nebu bola jednou z TOP čo som kedy videl. 3. Tá scéna bola TOP, lebo (nielen) v nej hrala absolútne perfektná pesnička Adagio for Strings. 4. Najdrsnejšie vyobrazenie vojny, čo si pamätám. ... Ak je pravda všetko, čo v tom filme bolo, tak už vieme prečo sa vojna vo Vietname tak naťahovala. //EDIT po dlhšom čase po pozretí... film sa zarezal do hlavy na nesmierne dlhu dobu.. výhrady odišli a tento film dávam bez výčitiek svedomia do TOP 10 obľúbených... a odkaz pre ďalších režisérov... DOBRA HUDBA JE ZÁKLAD!!!!! vďaka Adagio for Strings sa ten film tak zaryl do hlavi. "I think now, looking back, we did not fight the enemy; we fought ourselves. And the enemy was in us." ()

warrenur

Drsne a temne. Vynikajuci Dafoe a nemenej slabsi Sheen. Peklo toho, co tam tie jednotky zazivali graduje az do masakralneho zaveru a tie posolstva a myslienky pred titulkyami hovoria za vsetko. Vyborne. ()

vito_corle

Četa-Stone popisuje válku ve Vietnamu jako pravé peklo. A Američany v akci uprostřed husté, temné a nebezpečné džungle, která je plná Vietnamských vojáků. Ti zase prostě brání svou zem. Ukazuje, jak krutí byli Američané k civilistům, kteří v klidu žili ve své vesnici, dokud nepřišli cizinci. Ve jménu civilizace a kapitalismu celou vesnici vypálili a vesničany vzali do zajetí, ženy znásilnili. Skvělé obsazení dělá z filmu válečný velkofilm, který nahání hrůzu i po tolika letech. Drogy, strach, násilí, zabíjení. Všechno ve jménu toho, co Vietnam nechtěl a v Americe nikomu nepomohlo. ()

JoSte

Nepotěšila školácká chyba – záměna kulometu MAG 58 za samopal vz. 58. Jinak je ale Platoon pro filmový svět tímtéž, čím je Vietcong pro svět herní. Poprávu kultovní dílo. ()

Mona-Lisa

Že bych někdy tak přála Oscara Charliemu Sheenovi???Aspoň nominaci si zasloužil. Vietnamská válka: Furt tě chce někdo zabít, nesmíš usnout, mravenci tě žerou 24/7, je zatraceně těžké získat si respekt jednotky. Pětihvězdičková výpověď o šílenosti války. A ten konec.... ()

mls

Už pred zhliadnutím tohto filmu som dosť nechápal ako mohol vojenský film vyhrať Oscara za najlepší film a tak som od toho očakával niečo VEĽMI dobré. A bol som bohužial sklamaný. Platoon je totiž iba mierne nadpriemerný vojenský film, akých sa odvtedy natočilo niekoľko. Nevyniká ani takou psychológiou ako napríklad Full Metal Jacket, ani nie je takou akčne sentimentálnou bombou ako bol vrámci druhej svetovej vojny Ryan. Bol skrátka slabší a nezachránia ho ani pomerne dobré herecké výkony, zopár silnejších momentov ako napríklad vypálenie väznice a realistickosť snímku, ktorú zaručuje meno Stone. A tú psychológiu dopodrobna pochopí tiež asi len on, ja som sa totiž do pocitov Sheena vžiť celkom nevedel. ()

zabro

Tento film pojednava o valce, ktera je vzdy zbytecna. Je v nem zachyceno jak obycejny vojak je pro velitele zbytecny. Jinak me prekvapil svym hereckym vykonem Charlie Cheen a to velice prijemne. ()

Eluin

Četa je podle mého názoru asi nejdokonalejší film zaobírající se válečnou tématikou Vietnamu. Krásně je tam vykreslena deziluze, kterou vojáci procházejí. Když si k tomu přibereme výbornou hudbu (Jeffersone airplane a jejich White Rabbit) a skvělé herecké výkony (Dafoe), tak je asi zřejmé, že to je kousek, na který se nezapomíná. Jistě, možná jsou pro někoho i lepší filmy s "vietnamskou" tematikou (Deer Hunter, Narozen 4. červ., atd..), ale právě tento snímek ve mně zanechal největší stopu a nalezl jsem v sobě také vůli si jej pustit vícekrát, což jsem u předchozích snímcích neučinil. ()

merigieren

Zvláštní, když sem byl malej, tak sem to vypl po pár minutách, teď mi to tak strašný nepřipadalo. Jinak se nám tady snaží přiblížit válku i s odvrácenou stránkou bojovníků, jež zapomínají na lidství a nesmyslně vraždí, amok v boji a šílené výkřiky. Při průchodu lesem připomínali spíš stádo divočáků, nebo slona v zelí. Pak souboj dobra a zla. Ten rozdíl bude v tom, že já bych toho šmejda střelil do zad už při výstupu s tím dítětem. A taky mi to připomnělo Vietkong, ten mě docala bavil hrát, dokonce sem si většinou dělostřeleckou podporou vybombardoval vlastní pozice jako ve filmu. Jen sem se víc plížil... ()

Krchy

Nejlepší film o válce ve Vietnamu (Kubrick s Coppolou se mohou jít s prominutím zahrabat) a pravděpodobně i nejlepší válečný film vůbec. Pokaždé si u něj kladu otázku (a že těch projekcí už bylo), jestli je mi bližší Burns nebo Elias. A pokaždé si nedokážu odpovědět. Dafoe i Berenger zaslouží absolutorium, mladý Charlie Sheen zdatně sekunduje a dojem z filmu nezkazí ani Stoneovy občasné hipísácké úlety - ještě že s Četou nepočkal do současnosti, to by se na ni koukat zřejmě nedalo :) ()

*Colorado

No už bylo na čase, abych se na to podíval. Hezky ukázáno, jak byli lidi ve Vietnamu ve srabu a jak se měnili ve zvířata. Celý film je vlastně o takové malé občanské válce uvnitř čety válčící ve Vietnamu a právě pohled na vztahy mezi vojáky a jejich rozdílné názory přerůstající ve stále větší spory dělají Četu Četou. Výborné herecké výkony (v dnešní době hvězdného hereckého ansáblu, od Berengera až po jen se mihnoucího mlaďoučkého Deppa), výborná hudba a pro mě realistické akční scény. Některé pro silnější žaludky. Pro milovníky válečných filmů povinný film. ()

P.J.2

Klasika všech válečných klasik,vynikající herecké výkony se smíchávají s geniálním příběhem a polemizací nad válkou ()

Akana

Dva nejpůsobivější snímky o vietnamské válce: Četa a Apokalypsa. Zatímco Stone nám v prvním případě o válečných hrůzách promítne film, podá k němu zasvěcený komentář a všechno pěkně morálně ujasní, Coppola popadne diváka za pačesy, strčí mu hlavu do toho pekla a: přeber si to sám. Přitom paradoxně Četa má ambice být co nejrealističtější (a v rámci hollywoodských možností se jí to daří), zatímco Apokalypsa je o poznání stylizovanější. To ale neznamená, že by Stoneův opus byl výrazně slabší. Je prostě jiný, víc moralizuje, ale pořád jde o mimořádnou filmovou lahůdku. 90% ()

alambert

Film s dobrým scénářem, ale Charlie Sheen je podle mě jeden z nejhorších herců všech dob (myslím že seriál Dva a půl chlapa je přesně to pro něj) a sráží film o několik tříd níž... ()