Beckett

Film který mě přinutil zvolat: "Panebože! Ten chlap uměl kdysi doopravdy hrát!" Uprostřed vietnamského pekla probíhá souboj zelenáče Taylora, který si musí vybrat: zachraň svůj život, nebo svou duši. Četa je dalším filmem který nám ukazuje, že čím strašnějšímu nepříteli musíme čelit, tím zrůdnějšími se stáváme sami. ()

Yuksek

Odhodlával jsem se hodně dlouho, ale zas tak drsné to nebylo. Nečekejte žádne masakry, odlétávající končetiny a miliony výstřelů. Stone se jen snaží vysvětlit nesmyslnost celého počínání, což se mu daří poměrně přesvědčivě. Kdybych viděl film v roce 1986 dal bych 5/5, ale čas mu ubral na naléhavosti. Jo, a taky patřím k těm, kteří mají radši Apokalypsu... ()

Goodmen

Jeden z nejlepších válečných filmů, které kdy vůbec vznikly. Oliver Stone opravdu natočil opravdové válečné peklo, které opravdu odpovídá válce ve Vietnamu. ()

Ygan

Oliver Stone si to prožil a vypovídá úplně všechno - šikanu, drogy, stýskání po žensých, strach z akce, zvěrstva američanů a prostě všechno - ale ani jedno tak, že bych si řekl, že to musela být fakt hrůza. Navíc se mi nelíbila akce. Ale samozřejmě že to není až tak hrozné a minimálně herci a hudba jsou opravdu top. Takže shrnutí - nepříliš akční snímek a ani tak filozoficky nabitý jako APOKALYPSA, takže nadprůměr, ale ne extra třída. Nadhodnocené! P.S.: Vždycky mi hrozně vadí postava, která se nechá neprávem šikanovat. ČETA je toho učebnicí, nastudujte si to. ()

smrtubohem

Na pět hvězd to bylo málo. Neříkám, že to je špatný, ale nepřišlo mi to jako nic světobornýho. Podobných filmů existuje strašná spousta... ()

Honzus

Hodně ohlodané ztvárnění "vietnamského pekla" s jasným cílem zobrazit válku co nejodpudivějším, nejodstrašujícím a nejznechucujícím způsobem. I díky (do filmu se znatelně promítající) Stoneovy osobní zkušenosti z vietnamské vřavy je tento cíl naplněn beze zbytku. Na druhou stranu ona vyzdvihovaná realističnost Čety dostává nejednou tvrdou ránu vinou kvanta tradičních klišé a ohromné hroudy patosu, věrného to Stoneova společníka. Samostatnou kapitolou jsou herecké výkony, které jsou ve všech směrech strhující a pro svou přesvědčivost (zejména v případě dvojice Dafoe - Berenger) jsou jedním z nejpádnějších argumentů, proč Četu prohlásit za výborný válečný film. ()

janipoly

Absolutně nechápu nadšení kolem tohoto filmu. Je to klasickej komerční Oliver Stone, který sice netočí vůbec špatně, ale stále jen klouže po povrchu. A i když alespoň to umí, po jiných filmech o Vietnamu mě tohle opravdu nemůže dojmout. Lovec jelenů nebo Apocalypsa Now, to jsou válečné filmy, které si zaslouží pozici v Top 200. Platoon je na tenhle žebříček moc plochej. ()

Fíma

Jeden z mála dobrých filmů o válce ve Vietnamu, bez přetvářky, bez přehnaného patriotismu a patosu Američanům tak vlastímu. ()

Bratr

Pro mě velice zásadní film. Děsivost, s jakou je tu vykresleno válečné trauma mě překvapila. Nemá smysl to nějak víc komentovat, ale tenhle film opravdu stojí za to. ()

Adam's

"Největším nepřítelem jsme byli sami sobě." Mistrovské podobenství válečných hrůz, které se mohlo stejne dobře jako ve Vietnamu odehrávat třeba za světové války. Válka zůstává hrůznou zkušeností, navždy zanechávající jizvy v myslích zúčastněných. Film není plný fascinujících obrazů a uhrančivých hereckých výkonů, pod kůži se ale zaryje stejně hluboko. ()

Aywes

Oceňují, že tento snímek není tak vlastenecký vůči americe jako jiné válečné filmy. Scéna vybíjení vesnice byla z části nechutná a z jiné zase příjemná vtom, že se nejspíš snímek snaží dostat vietnam na pravou míru. Charlie Sheen hraje dobře, avšak já už ho mám spojeného se Žhavými výstřeli kde zářil více. Neznamená to ale, že tento snímek s Sheenem nefunguje.Jeho role byla dobře zpracována. Sice byl tento snímek vypuštěn do světa roku 1986, ale nyní už tento námět zde několikrát byl takže mnoho z něj čerpat nejde. 3* si to určitě zaslouží za herecký výkon Charlie Sheena a i scénář. Prostě jsem se celkem bavil. ()

walkingdead

Celkem ostrý pohled na válku ve Vietnamu. Ten, kdo tam nebyl, může asi těžko pochopit, co se tam dělo. Charlie Sheen se rolí ve "vietnam-movie" vyrovnal svému otci. A ač mám i Apokalypsu hodně rád, tak je podle mě Četa ještě o něco lepší film. Výborný výkon podává Dafoe, ale taky Berenger. ()

p.i.t.b.u.l

Tenhle film jsem viděl asi po 12 letech a musím uznat, že mě opět dostal svou nezapomenutelnou atmosférou Vietnamské války. Už jen úvodní scéna v džungli, kdy se vojáci museli poprat s vedrem, mravenci a jinou havětí, prostě člověka donutí k zamyšlení jaké to tam opravdu asi bylo. Ten kdo navíc na vojně zažil minimálně tzv. přežití mně musí dát za pravdu a lehce zavzpomínat na ty časy. Film četa má vlastně jednoduchý scénář. Vojenská jednotka putuje po Vietnamu a hledá protivníky. K tomu je skvěle naspána povaha všech postav, v čele s Willem Dafoem. Takhle asi vypadala válka. A tento film prostě patří mezi špici. ()

gotham

Hodně drsné, až nechutné válečné drama, pro někoho určitě dost těžko stravitelné, avšak nejspíš zcelá reálná ukázka toho, jak to ve válce chodí. Oliver Stone řekl, že chtěl natočit film, který ukáže nesmyslnost a hnus války, a to si myslím se mu podařilo. Je zde nádherně vidět, jak se člověk během války mění a stává se z něj nechutná vraždící bestie, která nepobírá žádné morální zásady a žije absolutně mimo realitu. Vynikající výkony předvedli Berenger a Dafoe, kteří si tzv. prohodili role a nečekaně hráli opak toho, co se čekalo, tedy Berenger záporáka a Dafoe klaďase. A fungovalo to dokonale. 90% ()

Phex

Film, který jde až na dřeň. Pro mě jeho shlédnutím končí debaty o tom, který film o Vietnamu je nejlepší (Full Metal Jacket, Apokalypsa, Hamburger hill, Lovec Jelenů,...). Díky tomu jak je to skvěle uděláno vás film úplně prostoupí, což je obzvláště silné v některých pasážích (první Sheenovo setkánís vietnamci, průzkum opuštěného tábora, zastřelení Dafoea, odfouknutí igelitových pytlů z mrtvol díky přistávání vrtulníku,...). Zároveň ten deštný les - kdo tam někdy byl tak si dík tomuhle filmu na to musí vzpomenout = naturalistická věrnost v detailech, která to vše rámuje. Pro mě je třešničkou na dortu i epizodická role Johnyho Deppa. ()

papuchalk

Stone udělal jednu perfektní věc... Do "hlavní" role, obsadil nevýrazného a místy dokonce špatně hrajícího Sheena, a naopak do dvou "vedlejších" rolí, které jsou však pro film zcela zásadní, obsadil pány herce - Dafoea a Berengera. Tito dva ukradli film zcela pro sebe. Jeden je ztělesněné dobro, druhý zlo- a celý film tak dostává hlubší látku. Četa je trochu úzký pohled na vietnamskou válku. Kromě zmiňovaného souboje dobra se zlem nenabízí příliš dalších podnětů k úvahám. Další Stoneův film, Narozen 4.července, je však daleko širším pohledem na věc. Není v něm tolik akčních scén z bojiště jako v četě, ale díky oběma těmto filmův Stone stvořil jeden z nejkomplexnějších pohledů na válku, a to nejen na tu vietnamskou. Doporučuji oba filmy. ()

praethoria

Práve som tento film dopozeral v 38 GB verzi. Je jedno, v akom rozlíšení a kvalite pozriete tento film. Nejde o vizualizáciu ale o dojmy, psychológiu, niečo, čo vyplynie z deja. Prerod zelenáča Taylora na chladnokrvného vojaka-zabijaka je tu výborne vykreslený. Zo začiatku bojuje proti ťažkým fyzickým podmienkam ale na konci vie, že najťažším bol duševný boj. Toľké zlo, a tvrdosť vojny zasiahlo aj citlivých mužov a dokonal sa z nich prerod na chladnokrvných vojakov. Títo vojaci nebojovali s vietkongom..ale často sami so sebou, nepriateľ nestál proti nim, ale skrýval sa v nich. Charlie Sheen dostal vynikajúcu rolu a výborne ju zvládol. Záver: Odporúčam vidieť :) ()

Mr.Keli

"Válka ve Vietnamu nebyla válka proti rákosníkům, byl to boj v našem nitru, boj proti nám samotným". Zkrácená slova Ch. Scheena na konci filmu, jejichž význam hraje zásadní roli. Film je syrový realismus vietnamské války. Je vidět, že díky dobře zvoleným hercům a vlastní zkušenosti si O. Stone může dovolit jít s postavami do hloubky a vycucat z nich kýžené maximum. Film zasazuje rány, které se jen tak rychle nezahojí.. 90% ()

heavy66

Vynikající válečný velkofilm, který současně ukazuje statečnost v boji i zabíjení nevinných civilistů, přátelství i lhostejnost k utrpení druhých, duševní traumata z válečných hrůz i naději na lepší zítřky. ()