Dvě tváře lásky

The Mirror Has Two Faces

Dve tváre lásky

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1996, 121 min (SE: 110 min)

Pěkný námět, slušně obsazený, zahraný, ale něco mi tam vadí. Prostě si myslím, že by jiná inteligentní herečka udělala pro film víc. Jinak pěkný námět na přemýšlení pro osamělé. Čekáme na romantiku, protože si ji představujeme tak, jak je ve filmu - z romantickou hudbou v pozadí? Musela jsem se smát. To bylo vtipné. Ale přesto to nebylo dotažené. Nevím, jak se na film dívají feministky. Miláčku miluji tvého ducha, ale žít s tebou budu až budeš mít i tělo OK. Byla to pointa? Asi ne, ale šlo by to tak zjednodušit.(20.8.2006)

• Maq

Romantická komedie ve starém stylu. --- Docela chápu, že příběhy o milencích překonávajících nástrahy a nesnáze vyvolávají mnohdy pohrdání. Poptávka po nich je masová a věčná ve všech (sub)kulturách, a jako ve všech případech velkovýroby, početně daleko převládají instantní dreky. --- Barbra Streisand, romantická herečka a zpěvačka, tentokrát také režisérka, ví asi velmi dobře, jak je to těžké: držet se žánru, a tedy i všech jeho klišé, a přitom něčím vybočit z balastu. Navíc si, podle mne moudře, uložila omezení, že ve změněné době zůstane sama sebou. --- Za daných okolností, kdy herecká způsobilost hlavní představitelky je mimo diskusi a rozpočet je slušný, všechno závisí na scénáři. A ten musí sázet na dobré dialogy, protože soudobými technologickými vymoženostmi žádnou stupiditu nemůže a nechce zakrývat. --- Podařilo se to? Podle mého soudu ano. Streisand umělecky i komerčně ještě jednou uspěla. Zvláštní zmínku zasluhuje pozoruhodná role matky hlavní hrdinky, kterou suverénně zahrála ještě o generaci starší hvězda Lauren Bacall. Právě její dialogy s dcerou více než co jiného tento romantický příběh povyšují nad moře nezajímavého průměru.(13.9.2010)

Když jsem smutná, tak si pouštím tento film:). Lásku můžete najít v každém věku a z každého káčátka může být pěkná žena, když na sobě zapracuje a hlavně když se na sebe dívá i jiným pohledem. Vždy v něm najdu něco nového čemu se nově zasměju a hlavně mě pohladí na duši. Barbra je zde výborná jako vždy a Jeff Bridgis také.(12.7.2015)

Pamätám si, že muž hľadal vzťah bez sexu, žena zase vzťah so všetkým, čo k nemu patrí. Stretli sa, rozišli a potom zase zišli. Alebo tak nejak. Vcelku chytré dialógy a perly v podobe bonmotov staručkej ale hviezdnej hollywoodskej herečke Lauern Baccalovej v úlohe hrdinkinej matky sa zachovali v pamäti len ako pocit. Inak je v podstate jedno, ako sa takýto film končí, podstatnou je u nich práve taká ta odzbrojujúca vzťahová vata, ktorá drží diváka v pozornosti, hoci si z nej nejako veľa nezapamätá, má z tých dialógov spomínaný celkom dobrý pocit. Ten ostal aj vo mne, no okrem neho nič viac. Jemný nadpriemer v rámci filmov, ktoré slúžia uchovaniu statusu quo.(27.9.2016)

• KafuR

Takové útrpné dvouhodinové čekání na Godota. Člověk si ze začátku říká, že karty jsou rozdány poměrně dobře a že by se tak mohly mezi sebou zajímavě promíchat, ale nakonec se z toho nic nestane a zápletka je prakticky nulová, protože celý film popisuje pouze období jednoho (sice ne obyčejného) vztahu a jednu jeho vážnou krizi. Nejspíš nic, co by neznala většina lidí, přestože role bývají v realitě v tomto častěji spíš obrácené. A filmy s jediným poselstvím, a to tím, že láska všechno přemůže, patří spíš do kategorie fantasy, stejně jako ten slaďoučký konec.(10.2.2018)