Pán přílivu

The Prince of Tides

Pán prílivu

Drama / Romantický

USA, 1991, 132 min

Pán přílivu zažil, jaké to je, když jeden přestane být pánem toho, co se děje s ním a jeho životem a nebyl by se z toho vybabral, kdyby osud jednoho dne nepřestalo bavit hrát s ním bojovou hru a neposlal mu do cesty cílevědomou raketu s velkým nosem a diplomem z psychiatrie. Zručně napsaný, natočený i zahraný příběh o léčbě dávných traumat pomocí terapie trpělivostí a láskou. Ale že bych to musela vidět dvakrát…(23.12.2015)

Pomerne neobyčajný príbeh jedného chlapa (a ďalších veľmi dôležitých osôb jeho života) podaný v pomerne obyčajnom hollywoodskom balení. Ale to ani nie je výčitka, skôr konštatovanie. Psychologicky je všetko dostatočne dôveryhodne podané, čo ešte umocňujú skvelé herecké výkony vlastne úplne všetkých. Zamrzí trochu, že Krabbého postava je na takto ambiciózny film príliš jednorozmerná, ale jej prítomnosť vzhľadom na Wingovu postavu a jej minulosť chápem. Mám dojem, že takéto "malé" filmy zo súčasného mainstreamu vymizli, čo už ale výčitka je. Tomove tajomstvo som si pamätal ešte z prvého pozretia spred 20 rokov, čo je trochu škoda, pretože asi by na mňa film pôsobil ešte silnejšie.(8.4.2018)

Překrásné, citlivě natočené drama by Barbra Streisand. Nejenže se chopila role charismatické, osobité doktorky Lowenstein (lépe zahranou psychiatričku si moc dobře nedovedu představit), ale také se po několika letech od muzikálu Yentl ocitla na pozici režisérky. A film se nakonec dočkal sedmi (neproměněných) nominací na Oscara! A byť Barbra sehrála při vzniku tohohle filmu hlavní roli, tu úplně nejhlavnější si v tomhle příběhu pro sebe urval neuvěřitelný Nick Nolte jako Tom Wingo. Muže, který si v dětství i dospělosti protrpěl své, dokázal Nick Nolte zahrát s neuvěřitelnou bravurou. Věřil jsem mu každé slovo, každé gesto, každý smutný pohled v jeho očích, když vzpomínal. Jakáto smůla, že stál proti Anthony Hopkinsovi v Mlčení jehňátek! K výborným hereckým výkonům je ještě potřeba přičíst nádhernou hudbu J. N. Howarda, cit pro natáčení jednotlivých scén, pár výborných hlášek (nejvíce asi ve chvílích, kdy se ústřední dvojice popichuje) a především silný příběh ze života, který skrývá nejednu bolístku a s ní spojená tajemství.(17.3.2012)

Film je vcelku slušný, Barbara Streisand se ukazuje být dobrou herečkou i reřisérkou; téma je také zajímavé - jak nás vzpomínky na místy dost neradostné dětství ovlivňují i v dospělosti. Ale přesto bych měla jednu dost podstatnou výtku - co v tomto filmu proboha dělají dialogy (naštěstí jich není moc) á la Rosamunda Pilcher ? Tady měl někdo občas černo v hlavě...Když však přimhouříte oko, zůstává kvalitní film.(10.2.2004)

Kdyby ten film tak strašně netlačil na pilu, dal bych snad i pět. Na moje gusto se toho nuceného tlačení slzy z diváka vyskytovalo trochu příliš mnoho, nicméně to nemění na nepopiratelných kvalitách filmového zpracování příliš mnoho. Kupodivu zafungovalo pro mě nepředstavitelné - spojení Nolteho a Streisand do partnerské dvojice. Před zhlédnutím filmu jsem nevěřil tomu, že by to mohlo držet pohromadě. 75%.(1.4.2010)