Oslava 30. let Divadla Járy Cimrmana. V podtitulu mělo toto představení název Den D v Divadle Járy Cimrmana. O režii tohoto divadelního záznamu se postaral Viktor Polesný. Po natočení prohlásil: „Větší kravinu jsem nenatočil.“ V první půli byly uvedeny přednášky, které na jevišti Divadla Járy Cimrmana byly, ale které už na něm nejsou. Na začátku přečetl Pavel Vondruška báseň „Vánice a metelice“. Poté následovaly ostatní přednášky a také ukázka ze hry „Hladovka“. Tyto přednášky byly obsahem alba „Zapomenuté věci zapomenutého génia“ spolu s přednáškou Lipany – útočiště divadelní spodiny (Silvestr v Televizním klubu mladých 1983, 1983) a básní „Ážmilid“ (Cimrman sobě, 1991), které se četly jen příležitostně.
Ve druhé půli večera byl uveden pochod všech postav Cimrmanových her. Nebyly zde postavy z her „Švestka“, „Afrika“ a „České nebe“, protože byly uvedeny až po roce 1997 (až na „Švestku“, která byla uvedena v prosinci téhož roku). (halkovka)

mnaucz

Když jsem to viděl poprvé už jsem to měl naposlouchané z desky Zapomenuté věci zapomenutého génia a dost mě zajímal ten pochod, co na desce nebyl. Jsem rád, že jsem to viděl je to fakt skvělé. Něco mi v hlavě utkvělo dodnes. Třeba jak tam přišel Hraběta jako Správcová a řekl "Jelita si tady dali sraz". ()

filmmovier

30. výročí DJC aneb přednášky, které se nevešly nebo byly vyhozeny (tedy přednášky zcela nové), fenomenální slavnostní pochod 70 postav v podání 14 herců, Malá noční hudba s Cimrmanovým textem (aneb Mně se líbí paní nadlesní) a představa, kterou mi Zdeněk Svěrák zaryl do mysli a já se jí od té doby nemůžu zbavit - o roli Děda Vševěda se totiž dost nechutně popral Václav Klaus s Milošem Zemanem. Miloš Zeman dokonce i zkoušel a říkal to docela hezky. No, škoda, že jsme to neviděli, tenkrát to totiž opravdu mohlo být docela hezké. Aspoň v mojí hlavě to funguje. Vynikající a ze všech slavnostních představení rozhodně to nejlepší. ()

Kolssteyn

"O roli Děda Vševěda se dost nechutně popral Václav Klaus s Milošem Zemanem. Miloš Zeman dokonce i zkoušel... a říkal to docela hezky: 'Podívejte já jsem s obrem hovořil...'" ()

• Během pochodu postavy z her vystupují podle dob premiér. První postavy byly tedy z první hry Divadla Járy Cimrmana „Akt“. Avšak po hře „Němý Bobeš“ by správně měl následovat „Cimrman v říši hudby“, který měl premiéru v roce 1973. Ale místo toho následovala hra „Dlouhý, široký a Krátkozraký“, která měla premiéru v roce 1974. Tedy později oproti opeře. (mnaucz)
  • Na konci vystoupení jsou vidět všechny kostýmy, které herci napříč hrami do roku 1997 používali. (Nathaniell)