Prikazano zabyť

• Rusko Приказано забыть (více)
všechny plakáty

Daddko

Kaukazké vojny sa začali od budovania Ruského impéria Petrom I Veľkým. Film sa odohráva v roku 1943 a vyúsťuje v tragédiu ktorá sa udiala v Čečensku 26.2.1994 v Chaibachu, na kolchoze Berija (aká to irónia) kde NKVD nahnala cca 700 Čečencov z okolitých dedín do stajne a zapálila. Tí ktorí sa chceli dostať von boli postrielaní. Podobná tragédia sa stala v Urus-Martanovskej nemocnici kde NKVD postrielali Čečenských pacientov. Film má historickú hodnotu, ale OPOMENUL odboj Čečencov proti Sovietom od roku 1940 (Zimná vojna proti Fínsku) a zväčšoval sa postupom Nemeckých vojsk ku Kaukazu. Časť Čečencov kolaborovala s Wermachtom a utekala do hôr aby sa vyhli nástupu do ČA. A samozrejme dobrovoľnú spoluprácu miestnych Čečencov s NKVD. Stalin to riešil deportáciami. Ďaľšou tragédiou boli Rusko-Čečenské vojny 1994/96 a 1999/2000. Nerozumiem KTO a PREČO začal sypať soľ do starých rán v roku 2014. Hneď na začiatku filmu vidno moderné hl. mesto Čeč. rep. Groznij s najväčšou mešitou v Európe, moderné výškové budovy 21 storočia nerozoznateľné od podobných vo svete a pravoslávny kostol. Putin a prezident Čečenska Kadyrov majú nadštandardné vzťahy, Čečenci profitujú, Islámsky štát nechcú, naopak bojujú proti nemu. Herecké výkony vo filme amatérske a kaukazská hudba pod psa i keď patrí medzi moje najobľúbenejšie. Ťažké rozhodovanie ako ohodnotiť, medzi 3-4, ale je to niečo nové pod slnkom tak 4*. ()

• Aj napriek zákazu ruskej vlády sa film premietal na Medzinárodnom filmovom festivale v Moskve (MIFF). (Real Tom Hardy)
  • FIlm bol zakázaný premietať ruským Ministerstvom kultúry, ktoré ho považuje za protiruský. Taktiež obvinilo režiséra z falšovania histórie a podnecovania k etnickej nenávisti. (Real Tom Hardy)
  • Natáčanie prebiehalo na území Čečenska a v čečenskom meste Groznyj. (Real Tom Hardy)