Autoportrét

• Kanada

Animated Self-Portraits

Krátkometrážní / Animovaný

Kanada / Československo / Japonsko / USA, 1989, 8 min

Nejvíc se mi líbili placatý Estonec a kulatý Japonec. Potom hned ten další Japonec zápasící se svým výtvorem. Jinak nápady. Neznám ovšem tvorbu nikoho ze zůčastněných, krom Švankmajera, na nějž jsem dychtivě čekal. Takže za prvé: hned na začátku mi zkazil hru, jestli ho poznám. A za druhé: vyplázl na mě jazyk.(28.9.2011)

00:25 // Viděla jsem a vlastním pouze Švankmajerův autoportrét a i když je tak krátký, je výstížný dostatečně.(5.3.2010)

Pohratie sa s vlastnou podobizňou typickým švankmajerovským čvachtavým premiešavaním hmoty, pripomínajúcej oživenú hlinu, vo výstižnej skratke. Z nepokojne a rýchlo pohybujúcej sa plastelínovej masy vystupujú základy tvarov či známe časti tela v nových, netradičných usporiadaniach až do finálnej úsmevnej podoby. Celok pripomínal symbol tvorby prebiehajúcej v hlave, i mimo hlavu autora.(23.2.2006)

USA ** | Sally Cruikshank ** David Ehrlich * Candy Kugel ** Maureen Selwood *** Bill Plympton ** ______ Estonsko **** | Mati Kutt **** Priit Parn *** Riho Unt *** Hardi Volmer **** ______ Yugoslávie *** | Borivoj Dovnikovic *** Nikola Majdak *** Josko Marusic *** Dusan Vokotic *** ______ Československo *** | Jiri Barta *** Pavel Koutský *** Jan Švankmajer **** ______ Japonsko *** | Kihachiro Kawamoto **** Renzo Kinoshita *** Osamu Tezuka *** ______ Celkově *** | ... Estonci zvítězili ...(5.2.2012)

Jak se ze Švankmajerova potměšilého obličeje může stát na chvíli polorozteklé modelínové oživlé stvoření, jež se nám zřejmě snaží sdělit cosi nesdělitelného ukrytého ve svých útrobách. Nudit se rozhodně nebudete.(16.8.2005)