Konec stalinismu v Čechách

Velká Británie, 1990, 10 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Svatopluk Malý

Švankmajerove porevolučné umelecké zobrazenie ťažoby krutej totality, ktorá dusila náš národ dlhé roky je bravúrnym dielom. Pôsobivý film s jeho jedinečnými animáciami. Je možné, kebyže som Angličan, Američan, Nór, Austrálčan, skrátka človek, ktorý nezažil desivú absurditu komunistického režimu, že by moje hodnotenie asi nebolo sto percentné. Ale dávam plný počet tomuto krátkemu snímku aj ako protiváhu nepochopiteľne vysokých hodnotení socialistických sračiek, ktorých sa na csfd dostalo od pár uživateľov. Keď môže niekto oceniť napríklad Majora Zemana piatimi hviezdami, tak ja dávam s kľudným svedomím rovnaký počet "Koncu stalinizmu v Čechách". *****(14.12.2008)

Po dlouhých letech jsem se znovu podíval na Švankmajerovu surrealistickou alegorii a ....nejen, že se jedná o stále velmi silný filmový zážitek, ba co víc, tam kde se člověk kdysi zasmál, dnes spíše mlčí. Mrazivé vystižení temné doby směřující k naději.... Naději? No, těžko hodnotit. Otevřený konec je i dnes výzvou pro diváka. Samozřejmě i v hnusné době se našlo trochu slunečního světla (jinak by ji nešlo přežít). Vtipná je dozajista koláž ze záběrů spartakiády a ilustrací k Sadově Justýně. Nevtipná je skutečnost, že komunisté u nás vládnou stále...a myslí si, že když se přejmenují a změní kabáty, že to o nich nikdo neví...(13.3.2016)

Švankmajer neřeže jen mrtvé tělo Stalina, tne přímo do živého. Nebylo mi veselo z pohledu na nás samé, na náš „národ“. Kdo chce, uvidí v tomhle geniálním kraťasu mnoho, kdo nechce, nebo nezná historické souvislosti, uvidí jen ujetou slátaninu, hliněné panáčky na výrobní lince, zmačkané a znovu narovnané plakáty starých pánů, klíče a české vlajky všude.(16.5.2012)

Pôsobivý krátkometrážný film od majstra českého surrealizmu Jana Švankmajera. Z alegorických výjavov vás občas až mrazí. A pri záverečnej scéne sa vám bude otázka "co tím chtěl básník říct?" v hlave rojiť ešte veľmi dlho. Ale myslím že história sa opakovať môže, veď napríklad v Česku sú dnes komunisti druhou najsilnejšou stranou.(12.8.2011)

Tak tohle byla výborná zkratka, která si dala za cíl vystihnout - jak název naznačuje - průběh a pád komunismu v Čechách. Člověk neznalý historických souvislostí by myslím nic nepochopil, ale já (jako znalá tak průměrně) jsem se dobře bavila, i když některé výjevy byly docela děsivé - třeba panáčci z hlíny - uplácaní, a znovu uhnětení aby bylo možné uplácat další panáčky a tak pořád dokola.(29.7.2008)