Murder Ahoy

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1964, 93 min

Slečna Marplová je aktivní stará dáma, která nenechá suchou nit ani na vodní hladině a musí vyřešit sérii záhadných vražd. Poradí si i s nejtežšími překážkami a tak na konci vraha stejně předá spravedlnosti... 55%(14.12.2014)

Posledný príbeh slečny Marplovej ( škoda ) s okúzľujúcou Margareth Rutherford značne využíva komických situácií, hlavne postava lodného kapitána je výborná. Možno je toho humoru príliš na úkor detektívnej atmosféry, v každom prípade je celá séria filmov veľmi osviežujúca.(30.11.2013)

Poté, co jsme se dozvěděli, že barvitá minulost staré panny slečny Marpleové zahrnuje zkušenosti se závodním jezdectvím a ochotnickým divadlem, vyjde v závěrečném díle najevo, že jejím předkem byl uctívaný kontraadmirál a slečně se dostane cti zaujmout jeho místo v jakési správní radě. Poté, co vyrazí na inspekci, ukáže se, že před vražednými úklady si oběti nemohou být jisté ani na lodi. Ke zděšení paranoidního kapitána, který si tolik přál před tou babou uspět a mít od ní navždy pokoj, jednou vraždou nic nekončí. Jednoznačně nejkomediálnější film série. Velice mu prospělo, že se úplně vykašlal na předlohy Agathy Christie a slečnu Marpleovou vsadil do původního příběhu, psaného přímo pro film. Více prostoru zde dostane slečnin plachý obdivovatel pan Stringer a vedle Margaret Rutherfordové filmu tentokrát dominuje i "Petr Nárožný britské komedie" Lionel Jeffries v roli hysterického kapitána. 80%(11.12.2010)

Možná bez předlohy Agathy Christie, přesto Murder ahoy není nejhorším dílem série. Když bych měl teď po zhlédnutí všech čtyř dílů (Alphabet murders nepočítám, zatím jsem ho neviděl a do série už tolik nepatří) udělat žebříček, poslední na něm by byl z dříve uvedených důvodů Murder most foul a zbylých si cením přibližně stejně. Je ale pravda, že atmosféra prvních dvou dílů a především toho druhého, dosažena nebyla. Scénář je však znovu kvalitní, Murple i inspektor Craddock vtipní, skvěle jim nově sekunduje kapitán Rhumstone (výtečný Lionel Jeffries). Konečně se větší akce také dočkal Mr. Stringer, který se objeví - no, řekněme ve vhodnou chvíli.___Zbývá už jen povzdechnout- proč jen těch dílů není víc?____That, Mr Stringer, is the question.____Softly softly catchee monkey... with a mousetrap.(21.8.2008)