Do pivnice

• Velká Británie Down to the Cellar
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Československo, 1983, 15 min

Malá holčička, nastrojená jako Červená Karkulka, schází po schodech dolů do temného sklepa pro košík brambor. Při vstupu do sklepa se v děvčátku začíná probouzet skrytý strach ze tmy, který jí dovoluje vidět věci zcela nevídané a nemožné. (Pedestrian)

ORIN

Tak jsem opět zavítal do Švankmajerovy dílny, tentokrát to byl sklep. Představivost dělá divy, mnohé o tom ví i holčička jdoucí pro brambory. Ze strachu se jí v hlavě inscenují nejrůznější představy, které před ní jedna po druhé ožívají a divák může sledovat, jak např. použít černé uhlí na 10+1 způsob. Každý sklep má svá temná zákoutí, tento působí obzvláště děsivě, zejména, když vám pod nos někdo strká pocukrovaný kus čehosi, co nápadně připomíná hokejový puk. ()

gudaulin

Z nepochopitelných důvodů se traduje, že česká kinematografie nemá takřka žádnou hororovou tradici a filmovou produkci spadající do tohoto žánru. Přitom většina současných premiér českých snímků mě naplňuje nepopsatelnou hrůzou a děsím se, co dalšího naši filmoví tvůrci zase zplodí. Jan Švankmajer ve svém krátkometrážním filmu naplňuje podstatu hororového žánru vrchovatě. Navíc s obvyklou vysokou dávkou kreativity, humorné nadsázky a rafinovanosti. Cesta malého děvčátka do podzemí činžovního domu je dobrodružná, plná osudových střetnutí a napětí, které čiší z každé scény. Celkový dojem: 90 %. Takový košík brambor, který má ze sklepa doputovat na kuchyňský stůl, dá pořádně zabrat... ()

Adam Bernau

Už jazyk titulků prozrazuje, že na pivo se nepůjde. SPOILERY. To Červená Alenka podstupuje cestu plnou hrůzných nástrah. Sestup. Tma. Světlo stačí jen na to, aby ukázalo nemrtvé Věci. Uhlový dědek s uhlovou bábou – příšerní alchymysté hmoty. Konečně u cíle, v ntiru země, v hlubině, v tajném břiše domu: zrcadlo a truhla s mizejícím pokladem, mizejícími plody hlíny. A ten závěr... Karkulka Sysifos. Mazec non plus ultra. ()

dwi

Kolik se toho dá vytěžit z krátkého příběhu o malé holčičce jdoucí do sklepa pro brambory. Švankmajer je mistr svého oboru a vtiskuje divákovi svoji vizi dětského strachu, který každý z nás zažíval při cestě do temného sklepa. Postava, kterou ztvárnil Alexandr Letko vzdáleně připomíná svým tématem Pechovu scénu z Otesánka. Svérázné absurdnosti jako "uhlové koláčky" a další jsou neodmyslitelným koloritem Švankmajerových fimů. ()

Radko

Koľko utrpenia som musel v detstve prežiť, keď som musel prejsť tmavým, neosvetleným priestranstvom a navyše sám ? Čo všetko sa skrývalo v tmavých kútoch, aké záhadné tvory spôsobovali šuchotania a zvuky okolo v indigovej tme? Detské strachy a obavy zachytené presvedčivým poeticko –hororovým spôsobom o ceste dievčatka do tmavej pivnice. Hra a fantázia sú kľúčom k tomuto filmu. Uchvátila ma scénka výroby uhľových buchtičiek, ktoré ochutnám rád i viackrát. ()