poster

Do pivnice

 • anglický

  Down to the Cellar

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Československo, 1983, 15 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Zvuk:

Ivo Špalj
(další profese)
 • Radko
  ****

  Koľko utrpenia som musel v detstve prežiť, keď som musel prejsť tmavým, neosvetleným priestranstvom a navyše sám ? Čo všetko sa skrývalo v tmavých kútoch, aké záhadné tvory spôsobovali šuchotania a zvuky okolo v indigovej tme? Detské strachy a obavy zachytené presvedčivým poeticko –hororovým spôsobom o ceste dievčatka do tmavej pivnice. Hra a fantázia sú kľúčom k tomuto filmu. Uchvátila ma scénka výroby uhľových buchtičiek, ktoré ochutnám rád i viackrát.(24.10.2004)

 • fragre
  *****

  Všechny mé dětské děsy z večerních výprav do sklepa pro uhlí či kompot jsou v tomto filmečku znovu oživeny a připomenuty. Pomalu bych přísahal, že sklep v domě, kde jsem v dětství bydlel, vypadal do posledního detailu stejně. To blikavé a nespolehlivé světlo, ti přízrakové ještě neunavenou fantazií stvoření, ten rychlý krok zpět ke světlu, kdy našinec i s plným uhlákem bral schody po dvou... Geniální miniatura.(3.9.2010)

 • eraserhead666
  ****

  Brrrr... Ono dostat k obědu brambory, to není žádná sranda aneb lehce Karkulkovská, silně surrealistická bramborově-sklepní anabáze v pohnuté švankmajerově mysli. Být mi o skoro třicet let méně, asi bych měl problémy s tím nejdůležitějším lidským svalem. Protože pán, uléhající do uhlí, by mi přivodil nejednu noční můru.(8.10.2014)

 • Antek
  ***

  Jako malé dítě jsem tenhle filmeček viděl, když běžel v kinech jako předfilm. Tenkrát útočil na můj přirozený strach z temných sklepů a dodnes si na něj pamatuju. Jenomže už jsem „velký kluk“ --, a tak vypudím z hlavy onu přece jen umně budovanou atmosféru a zaměřím se na problém hlavní. Švankmajer je určitě dobrý výtvarník, ale režisér? U těchto krátkometrážních snímků mu to ještě prochází, ale co na celovečerní ploše? Myslím, že moc ne (a jako důkaz o opaku neberu Otesánka a jeho zájem ze strany Českých lvů; viz Horem pádem a ten samý boom). A co teprve námět jeho posledního filmu? Jan Tříska v roli Markýze de Sade (?!!!); to snad nikdo nemůže myslet vážně.(19.6.2005)

 • Anderas
  *****

  Stylizací a dokonce některými konkrétními záběry připomíná pozdějšího Otesánka, zaměřením je samozřejmě ale jinde. Je to vlastně celkem jednoduchý film, jímž se režisér vrací do svých dětských let a vzpomínek a znázorňuje obsese a hrůzy malých dětí ve spojení se sklepem. Vždyť ruku na srdce, kdo se ve vlastním sklepě nebál ježibab nebo upírů? :-) Mimoto je ve filmu pár zajímavých momentů a velmi kuriózních nápadů a já osobně velmi oceňuji Poeovský motiv černého kocoura jehož závěrečné entrée působí velmi děsivě (tedy při alespoň minimální fantasii) a dovádí dětský strach až na tu nejzazší hranici.(13.10.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace