poster

Do pivnice

 • anglický

  Down to the Cellar

Animovaný / Krátkometrážní / Horor

Československo, 1983, 15 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Zvuk:

Ivo Špalj
(další profese)
 • gudaulin
  *****

  Z nepochopitelných důvodů se traduje, že česká kinematografie nemá takřka žádnou hororovou tradici a filmovou produkci spadající do tohoto žánru. Přitom většina současných premiér českých snímků mě naplňuje nepopsatelnou hrůzou a děsím se, co dalšího naši filmoví tvůrci zase zplodí. Jan Švankmajer ve svém krátkometrážním filmu naplňuje podstatu hororového žánru vrchovatě. Navíc s obvyklou vysokou dávkou kreativity, humorné nadsázky a rafinovanosti. Cesta malého děvčátka do podzemí činžovního domu je dobrodružná, plná osudových střetnutí a napětí, které čiší z každé scény. Celkový dojem: 90 %. Takový košík brambor, který má ze sklepa doputovat na kuchyňský stůl, dá pořádně zabrat...(31.7.2009)

 • ORIN
  *****

  Tak jsem opět zavítal do Švankmajerovy dílny, tentokrát to byl sklep. Představivost dělá divy, mnohé o tom ví i holčička jdoucí pro brambory. Ze strachu se jí v hlavě inscenují nejrůznější představy, které před ní jedna po druhé ožívají a divák může sledovat, jak např. použít černé uhlí na 10+1 způsob. Každý sklep má svá temná zákoutí, tento působí obzvláště děsivě, zejména, když Vám pod nos někdo strká pocukrovaný kus čehosi, co nápadně připomíná hokejový puk.(8.10.2007)

 • Adam Bernau
  *****

  Už jazyk titulků prozrazuje, že na pivo se nepůjde. SPOILERY. To Červená Alenka podstupuje cestu plnou hrůzných nástrah. Sestup. Tma. Světlo stačí jen na to, aby ukázalo nemrtvé Věci. Uhlový dědek s uhlovou bábou – příšerní alchymysté hmoty. Konečně u cíle, v ntiru země, v hlubině, v tajném břiše domu: zrcadlo a truhla s mizejícím pokladem, mizejícími plody hlíny. A ten závěr... Karkulka Sysifos. Mazec non plus ultra.(28.9.2011)

 • eraserhead666
  ****

  Brrrr... Ono dostat k obědu brambory, to není žádná sranda aneb lehce Karkulkovská, silně surrealistická bramborově-sklepní anabáze v pohnuté švankmajerově mysli. Být mi o skoro třicet let méně, asi bych měl problémy s tím nejdůležitějším lidským svalem. Protože pán, uléhající do uhlí, by mi přivodil nejednu noční můru.(8.10.2014)

 • Anderton
  ****

  Čistokrvný detský horor. Čiže strašia nás tu veci, ktoré strašia malé aj väčšie deti a stretávame okrem nepríjemných dôchodcov žijúcich z kameňov a uhlia tradičné prvky žánru, ako čiernu mačku a sovu. Zvieratká sú tiež zdrojom strachu. Film je zhmotnená detská nočná mora, ktoré nás síce kedysi desili, ako strach z tmy, mali však svoje romantické kúzlo. Pointa je otvorená a dosť skľučujúca...(27.12.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace