Flora

• angličtina Flora (festivalový název)
všechny plakáty

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Pouze 30ti vteřinový film o zeleninovém člověku, který trpí spalující žízní. (Anderas)

Popluh

Klasicky Švankmajerovsky originální a klasicky Švankmajerovsky tak trochu mimo mě, byť samotný nápad je skvělý, dle mého by si tentokrát zasloužil o něco delší zpracování. ()

reqiuem

opravdu typický příklad práce Jana Švankmajera, který spočívá v rozkladu všemožnejch věcí, na čemž se dá dobře demonstrovat jejich nestálost pokud se vytrtí veškerá péče.. ()

JohnMiller

Idea perfektná, hnijúca zelenina ešte viac, ale je to kratučké a za 30 sekúnd, podľa mňa, sa efekt neskutočne skvelej myšlienky stáva iba geniálny námet s obrovským potenciálom. Nebyť niekoľkosekundového statického záberu na pohár, nenapadlo by ma to. ()

kagemush

Ale tady to přeci není jen o zelenině! (řekl bych že spousta příležitostných koukačů na tohle je trochu mimo,-nebojte se dekódovat jak o život ,vy latentní vegetariáni) ()

easaque

-2* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak se nám blíží revoluční období a jako by mistr nestíhal. Další příkladem stejně jako Zamilované maso je i tato Flora. Třicet vteřin bez úvodu a bez konce a nakonec i bez nápadu jen koukáme jak se rozkládá zelenina - čistý a samoúčelný art - nebo se mílím? [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 3 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

annihilation

Žízeň po životě je pořád neutuchající, ale nás pevně drží pouta a jen mizíme v koloběhu života. Co jsme vložili do přírody, to nám vrací. Rozklad ducha je nevyhnutelný. Nikdy nedosáhneme vytouženého. Všechna gesta a objektivní pojmy mizí, surreálno pohlcuje všechny prvky, kterými si můžeme být v realitě jisti. Jediné, co zůstává je náš niterní pocit, pocit úzkosti. ()

LeoH

Jakoby torzo většího celku, nebo taky jediný rozhýbaný a ozvučený obraz či socha; kdyby to ovšem byla socha nebo plátno, sice by se to nehýbalo, ale zas by to nepomíjelo v čase, se všemi výhodami pro uvnímání. Čili po Kyvadlu, jámě a naději další Švankmajerův kousek, který si vyloženě říká o zacyklení a instalaci v nějaké té galerii videoartu. ()

gjjm

Á, jako obvykle to tu s výjimkou jediného člověka nikdo nepochopil... Kdybyste tu všichni nebyli výtvarní analfabeti a něco vám říkalo jméno Giuseppe Arcimboldo, tak byste věděli, že dotyčný namaloval nádherný obraz jménem Vertumnus. Jde o portrét člověka (údajně to má být Rudolf II., podle jiných zdrojů malíř sám, podle třetích jeho homosexuální přítel, však to znáte), složeného z různých kusů zeleniny a ovoce a celé to má být oslava bohatosti a obdarovávajícnosti přírody. Floru pokládám za švankmajerovskou variaci tohoto úžasného nápadu (o zarážející vzhledové podobnosti pánů Švankmajera a Arcimbolda pomlčím). Zobrazuje (jako obvykle mistrně morbidní a hrůznou) smrt a hnití Pana Zeleniny, který jakoby byl vystřižený z tohoto obrazu. Švankmajer znovu potvrdil svou genialitu, nevěřil bych, že zelenina umí být tak morbidní, kamera, animace a hud...ehm...ty zvuky co ktomu hrají, jsou jako vždy vynikající. ()

U.Tarare

Divím se vysokému hodnocení zdejšího snímku, zvlášť když i ti, co dávají plný počet nechápou pointu. Lidi, tohle doopravdy neni o kusu hnijícího květáku jen tak pro nic za nic. Doporučuji přečíst alespoň komentář gjjma než tu začnete plácat takové hovadiny. ()

solskjaer

Půlminutový snímeček člověka obrostlého zeleninou, která se rozkládá a tleje na jeho těle připoutaném na posteli.Závěr je záběr na sklenici vody položenou na stolku vedle něho. Jako všechny Švankmajerovo scény vizuálně dokonalé skládající se z několika filmařských technik, které jsou pro Švankmajerovu tvorbu tak charakteristické. ()

mohamedsfinger

Pokud jde jen o už zmiňovanou (osobitou) poctu Arcimboldovi, tak je vše, jak má být. Ale pokud má mít tenhle film i hlubší význam (jako že asi ano...co znamenají ta pouta?), tak bych určitě snesl delší stopáž a celkové rozpracování. Jinak po řemeslné stránce není už tradičně co vytknout. ()