Město strachu: New York versus mafie (TV seriál)

Fear City: New York vs The Mafia

Dokumentární / Krimi

USA, 2020, 2 h 36 min (Minutáž: 44–63 min)

Sam Hobkinson

Julian Hart

Mám rád filmy o mafii nebo mafiánech dokonce i hry spojené s mafií, viďte pane Vávro. Tento dokument však postrádá nějakou vazbu k hlavnímu hrdinovi, nějaký pouto k postavě z řad mafiánské hierarchie, jako třeba: M. Corleone, Thomas Angello nebo Jimmy Conway. Vím je to dokument a forma jeho vyprávění a servírování příběhu 5ti mafiánských rodin z New Yorku je dosti nezáživná nudná, hodně zmatená, i když na druhou stranu REÁLNÁ. Pár světlých míst, kdy jsem měl uši nastražené a hltal každé slovo z pořízených nahrávek, při montážích různých štěnic a odposlechů, nebo pohled na rozstřílené gagnstery povalujíci se na ulici jsem. Ale jinak seriál hodnotím jako průměrný (Samozřejmě co by to bylo za seriál o New Yorské mafii bez Donalda Trumpa :)(29.7.2020)

To nejlepší z mafiánských filmů, akorát je to realita. Nebo byla? Seriál přehledně zpracovává úsilí (nejen) agentů FBI, kteří se rozhodli dostat na kobylku pěti newyorským rodinám, a kromě vyšetřování líčí, jak fungovaly rodiny samotné a jaké měli zločinci a muži zákona někdy vztahy. To vše za pomoci slušného množství dobových záběrů a současné dramatizace. Velmi se mi líbilo, jak se všechno vyvíjelo, a myslím, že například odhalení toho, jak se mafie podílela na výstavbě Manhattanu, kdekoho překvapí.(27.7.2020)

Nemohu se zbavit dojmu, že dokument nejde příliš do mafiánské hloubky, ale řeší hlavně kluky od FBI. Prvotní pasáže, o snahách dostat odposlechy na různá místa, jsou velmi zajímavé. Později jsem však měl pocit, že prezentované odposlechy nenabízejí nic nového - docela často se opakoval motiv nějaké mafiánské motivace, že k nim si nikdo nesmí nic dovolit. To vše zabalené do sprostých slov a do nepříliš rozmanitého jazyka. Lze říci, že do jisté míry se dokument snaží nakouknout pod mafiánskou pokličku, nicméně jsem očekával i nějaké detailnější rozebrání jejich životů. Dle mého názoru dokument působil docela zmateně, místy velmi urychleně a místy přišel zase s "vatovými" pasážemi. Co musím ocenit, to je kamera, interiéry a i zvolené postavy dokumentu.(29.7.2020)

Výborná dokumentární trilogie, která vás v podstatě vrhne do středu dění vyšetřování mafii v New Yourku. Jelikož nejde o desetidílnou sérii, tak ve třech epizodách je zde natěsnáno kvantum informací, které rozhodně nenudí, ale je lepší znát alespoň některé základy, abyste se neztratili. Přehledná je linka o vyšetřování. Méně přehledná je pak linka s informacemi o mafiánských rodinách v New Yourku. Ovšem já se v ději orientoval dobře a rozhodně se ani na vteřinu nenudil. Pro mě jeden z těch dokumentů, který si klidně někdy rád připomenu. A doporučuji ho všem, kteří mají rádi Scorseseho mafiánská dramata. 95%(23.7.2020)

Výtečně zpracovaná a srozumitelně podávaná sonda do života členů mafie a FBI v osmdesátých letech minulého století. Fear City: New York vs The Mafia staví zejména na dobových záběrech, které se zde prolínají s dramatickými hranými částmi, což dohromady vytváří vtahující a přehlednou fresku z dob, kdy mafie v New Yorku měla pod palcem téměř vše. Za zmínku také stojí i některé příhody členů vyšetřovatelského sboru, které si mnohdy nezadají s některými slavnými filmy. Tohle je zkrátka další povedený dokumentární zářez, který potěší všechny zájemce o toto atraktivní a nevyčerpatelné téma. Výborná práce! (Netflix)(23.7.2020)