Město strachu: New York versus mafie

(seriál)
  • USA Fear City: New York vs The Mafia
Trailer
Dokumentární / Krimi
USA, 2020, 2 h 36 min (Minutáž: 44–63 min)

Epizody(3)

Pět mafiánských rodin vládlo v 70. a 80. letech New Yorku krvavou rukou, dokud se skupina federálních agentů nerozhodla pokusit se o nemožné: dostat je za mříže. (Netflix)

Trailer

Visáč

Zlata éra newyorskej mafie je tak neuveriteľne výživné téma, že keď z toho Netlix spraví 3-dielnu, miestami fakt vycpanú a rozťahanú povídačku o odposluchoch, resp. kariérny tribute pre Rudyho Giulianiho a len tak by the way rozdá pár kopaček Trumpovi (who cares), nemožno sa ubrániť pocitu sklamania z premárnenej príležitosti. ()

D.Moore

To nejlepší z mafiánských filmů, akorát je to realita. Nebo byla? Seriál přehledně zpracovává úsilí (nejen) agentů FBI, kteří se rozhodli dostat na kobylku pěti newyorským rodinám, a kromě vyšetřování líčí, jak fungovaly rodiny samotné a jaké měli zločinci a muži zákona někdy vztahy. To vše za pomoci slušného množství dobových záběrů a současné dramatizace. Velmi se mi líbilo, jak se všechno vyvíjelo, a myslím, že například odhalení toho, jak se mafie podílela na výstavbě Manhattanu, kdekoho překvapí. ()

Chrustyn

Dokument o tom, co nám v 90. letech ukázal Martin Scorsese v mnohem zábavnější formě. Policie versus největší mafiáni Ameriky 70. let. Bohužel dokument se zaměřuje hlavně na odposlechy a nepřináší tak nic, co by každý divák gangsterských filmů neznal. Kdyby šel film více do hloubky a přitvrdil, byl bych spokojenější. ()

Slasher

Polopatický průběh účtování s nezřízenou érou pěti rodin newyorské mafie. Hlavní zbraní odposlechy, s příspěvky mnoha aktérů je to rozhodně zajímavá sonda do jednoho z dílčích bodů v očistě legendárně prohnilého velkoměsta. Stavební boom, "betonářský klub" a mladý Giuliani pro mě dobrý doplněk k této skvělé dokumentární sérii. ()

*CARNIFEX*

O mafii bez členov mafie. Celý dokument je vyskladaný prevažne z výpovedí detektívov, doslova minima zvukový záznamov z odposluchu, či dobových záberov. Ja osobne som teda čakal rozhodne viac, veď k tejto téme toho musí byť rapídne viac (!!) no kto obľubuje túto formu kriminality, bude zrejme spokojný. Za mňa veľmi ľahký nadpriemer. ()