Vzpomínky na Itálii

Scénografie:

Stevie Herbert

Kostýmy:

Louise Stjernsward

„Veľmi sa nesmej, vieš kto ešte mal 12 nasledovateľov?“ V jednej scéne je Liam Neeson so synom v reštaurácii a do stola im nabúra opitý chlap. Normálne som čakal, že Liam vytiahne dýku a celý lokál nemilosrdne vykidlí a potom ho zapáli, ale potom som si spomenul, že toto je iný film, než na aké sme v posledných rokoch od tohto drsného Íra zvyknutí. A musím povedať (nič proti jeho akčným trilerom, mnohé sú skvelé), že bolo úžasné vidieť ho po dlhej dobe v inej polohe. Scenár je samozrejme jedno obrovské klišé (nachytanie s bývalým asi vypadlo z ôsmej série Ordinácie v ružovej záhrade), ale vôbec mi to nevadilo a i keď záver mohol byť dojemnejší, tak je to bez debaty za 4*. Jasné, dosť to pripomína Dobrý ročník (jeden z mojich najobľúbenejších filmov), ale komu to vadí? Neskutočné Toskánsko, malebný kasting (nedajte sa pomýliť priezviskami, Micheál Richardson je naozaj Neesonov syn a asi vám nemusím pripomínať, za akých okolností prišli o manželku, mamu), dobré dialógy a postavy, na ktorých vám záleží. Mohlo tam byť viac jedla, viac pesničiek a z fretky mali urobiť running gag. Ale inak fakt spokojnosť a kto spokojný nebude, asi nevedel, na čo ide do kina.(30.8.2020)

Film chce jednoznačne emocionálne rozdrviť diváka spolu s niekoľkými klišé, ktorým sa typ tohto filmu nevyhne, avšak v závere padnú dve tri kvalitné hlášky, takže ako celok vpohode oddychovka u mňa.(8.8.2020)

Vzpomínky na Itálii jsou opravdu mile natočený film, který v sobě v přiměřených dávkách mísí komické a dramatické prvky. Vedle nádherných italských scenérií a jižanské atmosféry nabízí film obstojné herecké výkony, které sice v několika málo momentech působí poněkud strojeně, po většinu stopáže jsou však vesměs civilní, k čemuž určitě přispěla i skutečnost, že se v případě dvou hlavních postav jedná o otce se synem i mimo plátno. Musím se přiznat, že chvílemi byla v kině vyšší koncentrace cibule - a to zejména ve scénách spojených s matkou, protože jsem si v ten moment vždy představil tragicky zesnulou Natashu Richardson. I když jde dějově o veskrz tuctový film, jenž nemá v rámci žánru moc čím překvapit, tak se na něj pěkně dívalo a musím říct, že se D'Arcymu jeho dlouhometrážní prvotina vcelku podařila ukočírovat. Plusové body za sympaticky napsanou postavu s tváří Lindsay Duncan a miniepizodky s fretkou a dělníky. Slabší čtyři hvězdičky!(6.8.2020)

Nie je to také dobré ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Neeson by si zaslúžil podstatne lepší film. Lenže posledných 20 minút to vyťahuje z vody podpriemeru. Až zamrzí, že sa film neniesol v podobnom duchu. Inak sa jedná o typickú žánrovku, kde si musí mladík vykričať nejaké veci s otcom, zamilovať sa a rozhodnúť sa uzatvoriť jednu životnú kapitolu, aby začal druhú. Prostredie Toskánska nádherné. Až máte chuť všetko nechať tak a ísť tam. Korona, nekorona. A potom tých posledných 20 minút. Inak keby ste film nevideli, tak sa nič nestane. Ja si myslím, že na neho pomerne rýchlo zabudnem. Čo je v rámci potenciálu, ktorý film mal škoda. Slabé 3*(8.8.2020)

Jedno velký patetický romantický klišé natáhnutý na celovečerák, na který se ale díky Toskánský malebnosti veskrze náramně kouká....(24.8.2020)

Přála jsem si příjemnou variaci na Dobrý ročník nebo Pod Toskánským nebem a více méně se mi jí dostalo. Atmosférou Toskánska určitě, vonělo rizoto, sýry, sluníčko se opíralo do vinic, strání a kamenných stavení mých fantastických snů, doma mi museli po návratu urychleně otevřít lahvinku červeného a k němu jsem dorazila slušnou porci špaget od oběda, padly olivy i parmezán, italskou venkovskou pohodu film trefil skvěle. S hodnocením bych šla možná i výš, protože mi to vcelku sedlo, až na ty citové výlevy mezi otcem a synem v poslední třetině. Rozumím tomu, že přesně o tom film byl, chápu, že se do snímku promítla rodinná tragédie Liama a Micheála, ale přišlo mi to až nepatřičně, přitaženě za vlasy. Nevadila mi předvídatelnost, Micheál Richardson mě vůbec nepohoršoval, naopak, Valeria Bilello se mi líbila a hodně, samozřejmě i Lindsay Duncan a Liam Neeson byli fajn, ale v emočních pasážích mi to připadalo kostrbaté, rozsypané a to je škoda. Až tak intimně film totiž nepůsobil. A ano, plakat chlapa jsem už viděla a ne v tomto má nelibost nespočívá. Jinak veskrze příjemný kus, na který se ráda mrknu i v budoucnu. Letní oddychovka. V hromadě podivných letních romancí posledních let si ostudu neuřízne. Vhodné spíše pro něžné pohlaví. ...pokud takový termín ještě existuje....(28.8.2020)

čekal jsem "něco jako" Dobrý ročník a přesně to jsem i dostal.Sice o třídu horší,ale dostal.Made In Italy je film dvou tváří.Na jedné straně nabídne výbornou atmosféru italského venkova,místy příjemný humor a prakticky po celou dobu jsem z něj měl létem šmrncnutý dobrý pocit.Na druhou stranu je to ale film sázející na klišé - hodně klišé - takže kdokoliv kdo viděl víc jak dva filmy bude během prvních cca 10 minut přesně vědět co se stalo,co se stane a jak vše dopadne.S lehčím odstupem nicméně do mého hodnocení promluvil ještě faktor o kterém jsem dopředu nevěděl a to sice že Neeson tu hraje se svým reálným synem a film je pro ně oba prostředkem pro vyrovnání se se ztrátou matky a manželky,díky čemuž jsem zpětně přehodnotil některé scény a dám díky tomu i tu čtvrtou,byť možná ne úplně zaslouženou,hvězdu...70%(18.8.2020)

Příjemná letní podívaná s nádhernými záběry Toskánska. Civilní, nenápadné herectví všech hlavních protagonistů přispívá k slušnému divákovu zážitku.(20.8.2020)

• jefff

Velmi rutině natočený film, který sází ne toskánské exteriéry a charisma Liama Neesona. Jinak je to přehlídka klišé a fádních hereckých výkonů a nikam nevedoucích dialogů. Ale na sobotní večer dobrý.(20.8.2020)

Film má báječnou atmosféru italského venkova a působí v psychologii postav autenticky trochu schématicky, ale o to srozumitelněji. Pro mě nejsilnějším momentem agresivně-katarzní scéna, ve které se potvrzuje stálá pravda o potřebě odreagování emocí, které se dekády skladují a škodí. Je v něm drama i legrace a celkový dojem je kompletně letní, takže doporučuji.(7.8.2020)

• M.u.t.t.t.y

Šarlatán není jedinou srpnovou premiérou, která českým divákům v jednom snímku představí otce a syna jako herecké kolegy. Na rozdíl od Ivana a Josefa Trojanových, kteří ztvárňují tutéž postavu v rozdílných životních etapách, jsou ovšem Liam Neeson a Michaél Richardson otcem a synem v realitě i ve filmu. || Film Vzpomínky na Itálii oba britské herce i jejich postavy situuje do prostředí chátrající rodinné toskánské vily, kterou potřebují společně dát do pořádku – stejně, jako svůj vzájemný vztah, který i s domem chátrá od předčasné smrti jejich ženy a matky. Podobná situace přitom před několika lety potkala i Neesona a jeho syna Michaéla, který si příjmení nechal změnit právě po tragickém úmrtí své matky, herečky Natashy Richardson. Nabídlo-li však natáčení filmu oběma hercům v reálném životě emocionální katarzi, není to na výsledku a hereckých výkonech příliš znát. || Režisér James d’Arcy je znám spíš jako herec z řady britských filmů, a svůj celovečerní debut, ke kterému i napsal scénář, bohužel navzdory příjemnému námětu a nádherným italským kulisám kočíruje jen s obtížemi. Střihy velmi nečekaně ukončují scény jakoby v polovině a uprostřed dialogů, které jsou spíše odříkanými replikami ze scénáře než uvěřitelnými rozhovory ve vypjatých emocionálních situacích. Herci málokdy působí přirozeně a jejich interakce jsou často poněkud rozpačité, popř. viditelně přehrávané. Zejména Michaél Richardson má problém prodat silnější momenty své postavy, ať už jde o opileckou upřímnost nebo odhodlávání položit otci dlouho pohřbívanou otázku. Hlavní ženská hrdinka v podání Valeria Bilello zase neuvěříte dva její výbuchy smíchu a ostřílený Neeson ze sebe plačtivé přiznání skoro až tlačí. Poněkud bizarně pak působí i vedlejší figury – ať už jde o zcela nelogicky se chovající bývalé partnery hlavních mladších postav nebo pitvořivé karikatury zájemců o koupi renovované vily. || Velmi lidský a v jádru dojemný námět se tak režijně a střihačsky nedaří divákovi prodat a vymáčknout z něj emoci. Z řady méně funkčních momentů ovšem vyčnívá několik velmi povedených (vtip o 12 followerech, improvizovaná sváteční tabule) a především pak zaujmou překrásné, sluncem zalité kulisy celého příběhu, které v divákovi okamžitě probouzí chuť zpomalit a posedět někde v kamenné uličce s dvojkou červeného. Pohodovou náladu italské vesničky a jejího okolí režisér d’Arcy zachytil výborně, aniž by ovšem sklouzával (snad kromě obligátně použitých italských písní) ke kýčovitosti. || Spíše než jako propracovaný příběh o sblížení otce se synem Vzpomínky na Itálii fungují přesně tak, jak říká název – jako letní náladovka, která vás v současně nelehké cestovatelské situaci alespoň na 90 minut přenese do středomořské idylky.(6.8.2020)

• Danken

4,5/10(8.9.2020)

• DavidS.

Dotek dolce vita a malebnost údolí Val d'Orcia v Toskánsku nespasí režijní ani scénáristickou nemohoucnost a "maskulinní" vykrádačku Pod toskánským sluncem...(16.8.2020)

Je Micheál Richardson dobrý herec? Podľa mňa slabý priemer a tak on tento film ťahá dolu, pretože v situáciách, kde má byť akože emočný vyznieva trochu nedôveryhodne. A pritom tento film pripravil svojím scenárom dokonalú pôdu - je to predsa len Neesonov syn a obaja prežili tragický odchod manželky/matky Natashy Richardson. Film má podľa mňa lepšiu prvú polovicu, v tej druhej sa už len vezie a prináša očakávaný záver.(18.8.2020)

Dost nuda...scena a historie klanu Neesenovych to zachranuje, ale bez toho by to bylo jeste vic zapomnutelne.(17.8.2020)

Neeson sa blysol aj v romantickej komédii. Nie, nieje to láska nebeská. Už len to že som si pustil takýto film je čudné. Inak jeho syna som tu vôbec nepoznal aj keď sa podobajú len trochu. Neeson mal aj lepšie filmy a radšej by som ho uvidel v niečom akčnom. To mu sedí viac. 3*(10.9.2020)

Líbil se mi Dobrý Ročník a líbily se mi i Vzpomínky na Itálii. Toť vše. :-)(19.8.2020)

50 %.(12.8.2020)

• jns

Špatný Dobrý ročník.(13.8.2020)

Příjemně líná letní oddechovka. Nic od ní nečekejte a nebudete zklamaní.(16.8.2020)

<< předchozí 1 2