Mužné hry

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Sportovní

Československo, 1988, 14 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

S těmi nůžkami to je výborný nápas, vyzkouším to na spolubydlícím, ale asi v noci, aby sebou moc neškubal :o). Nevím, do jaké míry zná Jan Švankmajer fotbalová pravidla, ale kdyby je znal alespoň trochu, věděl by, že při nedostatečném počtu hráčů na hřišti se utkání dohrát nedá, v tomto případě by zápas skončil ještě před half-timem. OT: Už jste někdo zkoušel zelenou s pivem? kdyžtak prosím do pošty, děkuji...(8.10.2007)

-4* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak postupně dokončuji důkladný průzkum jeho díla. Po Alence měl asi dost tajemna a strašení, tak zkusil zase něco veselého a sportovního a vzešly z toho Mužné hry. K režisérovým invencím se teď přidává chuť piva, čpí vůně zpoceného dresu a velký kus chlapáctví, ale jen v té ubozé formě, co se zažívá v davu sobě rovných nebo u televizní obrazovky. Musím uznat, že i tahle forma satyrické zábavy mi sedla a mé 4 hvězdy si zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](6.2.2020)

• MM_Ramone

Futbalový zápas sa premení na neľútostný masaker v ktorom sa nepočítajú strelené góly, ale drastické usmrtenia hráčov. Typický Jan Švankmajer a tie jeho animované fantasmagórie. Niekto je z toho nadšený, iný to považuje za dekadentné sračky. Mne je to vcelku jedno. Švankmajerova tvorba ma nikdy nijak zvlášť nedokázala zaujať, ale ani znechutiť. Furt dokola točí to isté, takže ma časom začal v podstate nudiť. Jeho futbalové "Mužné hry" som si pozrel a viac ako dve hviezdičky mu veru za ne nedám. **(23.11.2018)

Švankmajerovo pojetí surrealismu je mi ještě pořád cizí a je hlavně v rozporu s tím, čím surrealismu opravdu je. Zato morální a společenské poselství je tu jasné. Režisér v podstatě aniticipuje to, co pregnantně vyjádří o rok později Smyczek ve filmu Proč? Nicméně tentokrát to bylo i vcelku zábavné.(21.10.2009)

Jako nejsem si tím, samozřejmě, zcela jistý, ale řekl bych, že se Švankmajer zcela trefil do mého vnímání fotbalu, respektive všeho kolem něj (mimo hru jako takovou samotnou). Je to zábavné, v případě exterminace fotbalových hráčů zároveň nápadité i humorné. Taková příjemná (anti)fotbalová (neboť myslím, že to úplně stejně potěší zástupce obou stran barikád) čtvrthodinka s fotbalovým fandou, který mi hrozně připomínal mladého Havla.(9.10.2014)