Otesánek

Insatiable

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

• eraserhead666

Tak tady Švankmajer šlápl dost vedle. Roztáhnout klasickou pohádku na dvě hodiny, pointu, včetně zápletky a nosného příběhu odvyprávět hned dvakrát (to jsem opravdu nepochopil) a snímat to kamerou nepříjemným a velmi nelibým způsobem, to se skoro nedá vydržet. Že jsou postavy podivné a chovají se, vyjadřují a jednají podivně, to už je u Švankmajera tak nějak norma, že jich je zbytečně moc, to už je trošku alarmující. Ale ten styl, jakým vypravuje, v kombinaci s hodně přepálenou stopáží vede jen a jen k tomu, že se film, jeho postavy i příběh utopí sám v sobě. Hartla mám hrozně rád, ale tady jakoby nedokázal ani na okamžik zapadnout do své role a jsem na vážkách, zda přehrával, nebo naopak nehrál vůbec. Nový jen odehrál svůj ňoumovský standard, jeho štěstím je, že to dává velmi slušně. Naproti tomu Žilková je ve své roli výborná. Film jako celek to však nijak nezachrání. Tohle už asi nechci nikdy vidět.(26.10.2014)

Okrem toho českého leva, ktorého bude mať Švankmajer doslova na saláme, ďalšie jeho v Česku takmer geniálne nedocenené dielo. Jedinou vadou je trochu prehnaná dĺžka, obetí proste iba pribúda a pribúda a v podstate by stačila iba jedna. Ale dobre im všetkým tak. Otesánek je v mojich očiach skvelá inteligentná komédia, ktorá to s bizarnosťou až tak nepreháňa (možno si ale robím srandu), teda pokiaľ poznáte Švankmajera. Pokiaľ nie, nemusíte ju rozdýchať. Proste je to artové béčko, čo sa podľa mňa vôbec nevylučuje.(9.8.2015)

• Radyo

Ta hvězdička je jen za to, že to je první film od Švankmajera, který jsem dokoukal až do konce a nemusel jsem si brát žádná sedativa. Taky je to asi jeho jediný srozumitelný film (ale to je asi tím, že příběh Otesánka zná snad každý). Já toho pána respektuju, nicméně jako filmový tvůrce mi VŮBEC NIC neříká.(13.11.2002)

Film, který se dá natočit i bez efektů.... takže i tudy vede cesta (( ::(27.11.2005)

Film by býval lepší, kdyby si Švankmajer odpustil pár minut. Vzhledem k banálnímu příběhu je totiž 120 minut dlouhá doba. Než se začne rozvíjet příběh uplyne alespoň půl hodiny. Nemám rád Tele Tele a tím pádem ani nemusím Žilkovou, ale tady sehrála svou roli matky poblázněné mateřským pudem neočekávaně dobře. Především ona a také výtvarná fantazie Švankmajera, jsou největším kladem filmu.(23.11.2004)

• - Nejdražší scénou filmu je ta, ve které Veronika Žilková Otesánka kojí. Její výsledná podoba vznikla až v digitálním studiu. (-bad-mad-wolf-)

• - Film získal ocenění Český lev v roce 2001 za Nejlepší film. (M.B)

• - Samorost, který posloužil k tvorbě Otesánka, vybírali Švankmajeřovi obdivovatelé z celého světa. Vybralo se nakonec deset kusů o různých velikostech. (-bad-mad-wolf-)