Otesánek

Otesāneku Mōsō no Kodomo

Insatiable

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

Švankmajera má hodně rád. Ale to co předvádí od roku 2000 je děs. Šílení mě vůbec nebavily, Přežít svůj život beru jako hloupej vtip a dělám že to neexistuje, a Otesánek? ten je na tom sice lépe ale je to zklamání od takovýhleho velikána. Pohádku o Otesánkovy zná v Česku nejspíš každý, Švankmajer si to udělal po svém. Což sice oceňuji ale tu neuvěřitelně moc hluchých míst, neuvěřitelně moc nesympatických postav, což ale nevím jestli je naschvál protože nevěřím že by byly takhle natočeny omylem. Navíc ty Švankmajerovy efekty už nejsou co bývaly a tady jich je zoufale málo. Co ale musím asi pochválit je ta úchylnost a podivnost co celý film provází. Další věcí na co ale film ničí jsou herci, ne že by byly nějak extra špatní Žilková je sympatická a Novej je stále divnej i ve skutečnosti ale ta malá holka, ježiši kriste. ta mě neskutečně štvala po celou dobu filmu. To si jí jako Švankmajer neuměl pořádně ohlídat? No nic jak počítám tak mi z toho vyšel průměrný, možná lehce podprůměrný film, Švankmajere hlavně nepodělej Hmyz.(1.10.2012)

• Jello Biafra

Otesánek je adaptácia pohádky od Karla Jaromíra Erbena, ale v Švankmajerovom pojatí sa film mení na značne úchylnú záležitosť, ktorá má navyše neznesiteľnú dĺžku. Na jednu stranu tu máme skvelé herecké výkony a dobré triky. Na druhú stranu mi jednotlivé zábery pripadaly až nechutné. Je mi jasné že tu režisér kritizuje konzumnú spoločnosť, ale také filmy ako Lekce Faust, Spiklenci Slasti či jeho krátkometrážne filmy mali jasnú myšlienku, ktorú tento film postráda a v divákovi zanechá skorej trpkú pachuť.(9.1.2014)

Již samotný dosti morbidní začátek mě doslova dostal svým „úchylným“ ztvárněním, že i na děti se dá u sádek čekat dlouhá řada. Zapomeňte na klasický způsob dělání dětí, protože Švankmajer nám nabídne několik velice působivých způsobů, jak lze přijít k vytouženému děťátku. Atmosféra v tu chvíli připomíná psycho jízdu se vším všudy a to i díky skvělému výkonu Veroniky Žilkové a Jana Hartla. Oba herci se svých rolí zhostili opravdu bravurně a se ctí. Ne nadarmo získal snímek v roce 2001 prestižní ocenění Českého lva za nejlepší film. Otesánkovi je často vytýkána především jeho délka, protože popravdě některé pasáže zbytečně nudí a jsou až nepřiměřeně natahovány. Dokonce i samotná atmosféra má několik nehezkých výkyvů, kterým se dalo kratší stopáží vyhnout obloukem. Asi nejzajímavějším prvkem jsou jednotlivé postavy, jejichž charakteristiky podstoupí během filmu několik výraznějších proměn. Tou nejvýraznější lze vidět u manželů Horákových, ale ani ostatní nezůstanou pozadu. Jejich sousedy si zde zahráli Pavel Nový a Jaroslava Kretschmerová, kteří mají na svědomí několik opravdu nezapomenutelných momentů a hlášek. Stejně jako jejich baculatá dcera Alžběta. Ta si ráda čte kromě pohádek především velmi poučné knížky ze života a v jejím podání jsou některé hlášky opravdu velice trefné. Dále zde máme i věčně nadrženou staříka, který se rád dívá malým holčičkám pod sukně. Pan Žlábek patřil k mým nejoblíbenějším.(20.4.2011)

,,TAKOVÁ BLBOST. ŽE NENATOČEJ NĚCO POŘÁDNÍHO, TŘEBA O NÁS, O OBYČEJNÍCH LIDECH..." __Zaujímavý, ale hlavne dosť bizarný a úchylný film. Že toto mohol niekto vymyslieť?! Oceňujem zaujímavú kameru snímajúcu všetky tie zábery jedla alebo úst hercov, potvrdzujúcu, že to hlavné o čo tu ide je pažravosť. Taktiež sa ukazuje, čoho všetkého sú ľudia schopní, ak ide o ich blízkych a je úplne jedno či ide o obyčajný pahýľ - najviac mi bolo ľúto smrti starého pána Žlábka, ktorý na svoje perverzné chúťky dopadol exemplárne. Čo však -inak rozkošne spracovanému - Otesánkovi miestami uberá na pozerateľnosti je okrem typicky svojského Švangmajerovho prístupu (viac mu svedčia kratšie snímky) aj zbytočne natiahnutá dĺžka, navyše z Alžbetkinho čítania rozprávky vieme, ako celý príbeh nakoniec dopadne. Českého leva za najlepší film vôbec nechápem. Na druhej strane som rád, že sa film objavuje v TV skôr sporadicky; dáva mu to punc výnimočnosti, akej sa v poslednej dobe dostáva iba málo dielam.(25.2.2008)

jed´ jsem, sněd´ jsem: kaši z tradičních švankmajerovských triků, ucháč úchylnosti, pecen herecké vypečenosti (nejen) mámy a táty, děvečku v krátké sukýnce, perverznost přestárlého prasete, lehce přestřelenou stopáž a trakař originality v rámci českého filmu. prostě kontroverzně vytesaných 70%.(22.9.2010)

• - Samorost, který posloužil k tvorbě Otesánka, vybírali Švankmajeřovi obdivovatelé z celého světa. Vybralo se nakonec deset kusů o různých velikostech. (-bad-mad-wolf-)

• - V televizní reklamě na fiktivní mouku Flora, na kterou se hladově v čase 1:48:02 dívá František Štádler (Pavel Nový), použil režisér Švankmajer ukázku ze svého minutového snímku Zamilované maso (1989). (Ganglion)

• - Film získal ocenění Český lev v roce 2001 za Nejlepší film. (M.B)