Otrantský zámek

Horace Walpole (kniha)

Jan Švankmajer

Jiří Šafář
  • JohnMiller

To, že ide o "boudu" mi bolo jasné už od začiatku.... Ale ako sa "dôkazy" nahromaďovali a fanatický výskumník podával jeden "nezvratný" dôkaz za druhým, skoro ma aj presvedčili. Avšak skončilo sa to v tom pravom čase. Nechápem iba zmyslu tohoto diela. Chcel touto fiktívnou reportážou kritizovať novinárov? Médiá? Cenzúru? Neviem, Pozrieť sa to dalo ale teda nič moc.(2.1.2016)

Jan Švankmajer považoval za jedno z východisek své tvorby tzv. gotický román a jeho prvky se objevily v řadě Švankmajerových prací. V Otrantském zámku, který je jednak zpracováním původního gotického románu, jednak i půvabnou mystifikací, se tenhle inspirační zdroj projevuje asi nejsilněji. Vtipná záležitost, která jakoby se částečně inspirovala i divadlem Járy Cimrmana. Celkový dojem: 90 %.(16.6.2006)

Medzi fiktívnym dokumentom na cimrmanovský spôsob a animovaným filmom. Stará legenda z gotického románu plného záhad a tajomstiev sa stáva pre amatérskeho bádateľa zdrojom poctivého historického skúmania. Zisťuje, že miesto deja, v knihe zasadené do Talianska bolo v skutočnosti možno v Čechách na otrhanskom hrade. Herecké, knižné a animované scény sú umne prepojené do výsledného tvaru.(24.10.2004)

Jeden z mála Švankamajerových filmů, které mají děj. Je to fiktivní dokument o jednom fiktivním zámku nedaleko Náchoda, který má nejednu věc podobnou s pověstí z jihoitalského města Otrantho. Vskutku to vypadá tak, jakoby tento zámek opravdu existoval a ta vymyšlená pověst měla něco se zámkem společného. Mám pocit, že zde bral inspiraci Jan Svěrák pro svůj první film, Ropáci. Vidím jen jednu hrubku. Všude se sice mluví o zámku, ale ve filmu se natáčí na zřícenině hradu. Navíc pověst i tato nemovitost jsou z doby, kdy se ještě zámky nestavěly, nýbrž pouze jen hrady. [625. hodnocení, 42. komentář, 78%](4.12.2017)

Filmová hříčka nebezpečně se dotýkající prahu geniality. Na jednu stranu nese pestrostí svého vyjádření patrný Švankmajerův rukopis, na straně druhé zde výjimečně neposkakují tuny masa a vnitřností, za což jsem panu režisérovi vděčná. Krátký snímek - nebo spíše klip - je překvapivě nenáročný, patřičně vtipný a třešničkou na dortu je jeho vypointování, které vypovídá nejen o skvělých myšlenkách tvůrců, ale také o jejich nadhledu. Velká škoda a ostuda, že má Švankmajerovo umění větší ohlasy v zahraničí, než v rodné kotlině.(4.7.2008)