poster

Otrantský zámek

 • anglický

  Castle of Otranto

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1977, 15 min

Režie:

Jan Švankmajer

Předloha:

Horace Walpole (kniha)

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Jiří Šafář
(další profese)
 • Le_Chuck
  ***

  Fiktívny príbeh mizujúci dokumnetárny film a animované povesti. Obe sa točia o nejasných súvislostiach medzi Othanským zámkom v čechách a velice podobným Otranským v Taliansku. A práve zvolená forma (dokumentárna časť) zapríčinila že film 7 rokov ležal pod zámkom, kým ho komunistickí papaláši pustili do sveta.(27.8.2005)

 • Radko
  ****

  Medzi fiktívnym dokumentom na cimrmanovský spôsob a animovaným filmom. Stará legenda z gotického románu plného záhad a tajomstiev sa stáva pre amatérskeho bádateľa zdrojom poctivého historického skúmania. Zisťuje, že miesto deja, v knihe zasadené do Talianska bolo v skutočnosti možno v Čechách na otrhanskom hrade. Herecké, knižné a animované scény sú umne prepojené do výsledného tvaru.(24.10.2004)

 • JohnMiller
  **

  To, že ide o "boudu" mi bolo jasné už od začiatku.... Ale ako sa "dôkazy" nahromaďovali a fanatický výskumník podával jeden "nezvratný" dôkaz za druhým, skoro ma aj presvedčili. Avšak skončilo sa to v tom pravom čase. Nechápem iba zmyslu tohoto diela. Chcel touto fiktívnou reportážou kritizovať novinárov? Médiá? Cenzúru? Neviem, Pozrieť sa to dalo ale teda nič moc.(2.1.2016)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Tento dokument je věnován všem badatelům, kteří svou existenci založili na mystifikaci." Takže Otrantský zámek nebyl Otrantu ale v Otrhanech? Legendární příběh se tedy neodehrál v Itálii, ale u Náchoda? Kdyby to tvrdil někdo jiný, něž docent cimrmanologie Jaroslav Vozáb do mikrofonu nejkrásnějšího reportéra socialistické éry Miloše Frýby, tak bych byl ochoten podlehnout pokušení, že jsem se právě dozvěděl o velkém objevu. Takhle to byla jen kravinka k pousmání, ale mě to někdy stačí.(6.10.2017)

 • sister
  *****

  Filmová hříčka nebezpečně se dotýkající prahu geniality. Na jednu stranu nese pestrostí svého vyjádření patrný Švankmajerův rukopis, na straně druhé zde výjimečně neposkakují tuny masa a vnitřností, za což jsem panu režisérovi vděčná. Krátký snímek - nebo spíše klip - je překvapivě nenáročný, patřičně vtipný a třešničkou na dortu je jeho vypointování, které vypovídá nejen o skvělých myšlenkách tvůrců, ale také o jejich nadhledu. Velká škoda a ostuda, že má Švankmajerovo umění větší ohlasy v zahraničí, než v rodné kotlině.(4.7.2008)