poster

Piknik s Weismannem

 • Rakousko

  Picknick mit Weismann

Animovaný / Krátkometrážní

Rakousko, 1968, 11 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Peter Puluj

Komentáře uživatelů k filmu (42)

 • AngelAngie
  *****

  10:40 // Piknik s nebo bez Weismanna? S ním, ale bez něj... Každá věc má svůj vlastní názor na věc a dělá si to, co chce, i když vlastně to, co by po ní chtěl člověk, co by ji ovládal... nebo ne? Švankmajerův mistrovský kousek spojující hereckou akci člověka a hereckou akci věcí, i když... ty věci převládají, doslova.(3.3.2010)

 • igi B.
  *****

  Plenérová romance pro tři šelakové šlágry, několikero pikantně piknikových maličkostí a jeden hrob. Nu, ne každý podzimek voní jen čistým tlejícím listím... ;-] - - - P.S. Až jsem měl chuť si zase jednou zajet do Ria, byť už bez starouše Weismanna... ;-} - - - - - (Poprvé viděno kdysi před listopadem v brněnském FK, repete pak 21.3.2009 v cyklu "Zlatá šedesátá" na ČT2, komentář zde jako šestnáctý - 22.3.2009)(22.3.2009)

 • charlosina
  *****

  Třinácti minutová animace v hraném filmu pojednává o pikniku, kde personifikované předměty vykonávají svůj účel, k němuž jsou předurčeny: gramofon pouští desky, které si samy ulehnou na své místo, karty se vykládají, šachové figurky hrají partii, lopatka kopá díru, fotoaparát vše zaznamenává, oděv hoduje a ulehá... Spadne listí - podzim - symbol stáří. Piknik s Weissmannem bez Weissmanna. Teda alespoň zdánlivě bez něj... Švankmajer rozpohyboval předměty a vyrobil další imaginativní snímek, který nabádá k zamyšlení. K zhlédnutí a k vlastnímu psouzení zde: http://www.youtube.com/watch?v=TrgOnL1Yyvk&feature=related(4.3.2009)

 • ORIN
  *****

  Zatím nejpohodovější Švankmajer, kterého jsem zhlédnul. Zčásti to bylo způsobeno hudební složkou, která mi evokovala období První republiky. Tento kraťas bych také nazval Čekání na Weissmanna. Na rozdíl od Godota se ale Weismanna skutečně dočkáme.(7.10.2007)

 • Morien
  *****

  Hravé. Morbidní. Dokonalé. ♥♥♥(30.9.2008)

 • troufalka
  *****

  Jak si nerozumím s Formanem, se Švankmajerem jsme na stejné vlně! Sedne mi jak hrnec na prdel! Báječně se bavím, nacházím stále nové! Dokáže během několika minut vystihnout to, co se jimým nepodaří ani za tři hodiny.(24.7.2014)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Nejsem si úplně jistý, jestli je pro film od Švankmajera dobře, že jediné co si z něj odnáším je fakt, že začínám bažit po sedolehátku ve kterém bych se mohl povalovat a s obscénním výrazem do chřtánu vrhat fíky. A celé to vlastně moc jiné není, jen takové malé nedělní odpoledne sudetského továrníka. Ovšem bez toho továrníka, natürlich. Naštěstí je to ale zábavně natočený a se zábavnou (byť očekávávanou) pointou.(29.7.2014)

 • D.Moore
  ****

  Roztomile černá podivnost. Čím příjemnější atmosféru díky hudbě má, tím nepříjemnější je.(21.11.2015)

 • hippyman
  ***

  tak s weismannem na piknik už teda nikdy... za zmínku stojí kromě tradičně dobrého technického zpracování snad jen zajímavý závěr... jinak docela nuda... jestli máte přebytečných 10 minut, naložte s nimi radši jinak... :-) 50%(21.3.2009)

 • Ruut
  ****

  Pro tohle mám Švankmajera tak rád. Podmanivá hudba. Neživé předměty ožívají za doprovodu těch tak pro ně charakteristických zvuků. Zajímavá hra s jejich "pohyby" a funkčností. A na závěr zajímavá pointa.(25.12.2006)

 • MIMIC
  *****

  "Piknik s Weissmannom" patrí k tým požehnaným filmom, ktoré človeku "nedajú spať". Autor tu metafyziku vecí každodennej reality ukazuje v ich najzlovestnejšej podobe vychádzajúcej z ľudského preceňovania významu vecí, vedúceho až ku kultu vecí. Počiatočná bukolicko-arkadická atmosféra neobyčajne šťastne podporená výberom hudby (medzivojnové, resp. ešte predvojnové nemecké romantické tanečné kusy), ktorej zvrchovaným cieľom je kolosálna ironizácia "pikniku", sa pozvoľna a takmer nepozorovane mení na znepokojujúci karneval - veci prekotne unikajú, fotoaparát sníma Weissmanna za jeho neprítomnosti (sekvencie s otočenými snímkami patria k najlepším), šachy a iné prepotrebné zbytočnosti šosáckej spoločnosti sa pokrývajú jesenným lístím, ako keby išlo o mŕtvoly, ktoré je potrebné pochovať, lopatka ladnými gestami končí svoju činnosť... A pomaly končí film. Možno bol inšpirovaný slávnou "Vzburou hračiek" pani Týrlovej, výsledok však náleží do oblasti mimo Mliečnej dráhy. Jeden z najsugestívnejších Švankyho (majster láskavo prepáči) kraťasov, ktorý zakaždým ponúkne orientálne prepychový emocionálny zážitok.(23.9.2008)

 • mchnk
  *****

  Scenario regie Jan Švankmajer. Takže trochu zvolníme...co takhle piknik s atmosférou 30. let? Ano! Švankmajerovský piknik? Co takhle...ramínko, jak se láduje švestkama, anebo ne. Pozveme celou předsíň. Máme ale krásně..hoďte jim tam gramofon a nějaký starý desky, a taky míč, ať si zasportujou. Tak přátelé, poslední tah, poslední foto a....kde je vůbec hostitel?(22.7.2013)

 • Tomco
  **

  cojaviem. hodnotenie hovori asi samo za seba. svankmajera mam fakt rad, ale s niektorymi kratasmi ma moc nepotesil. toto je jeden z nich.(31.7.2007)

 • Slarque
  ***

  Základní nápad je sice zajímavý, ale výsledek poněkud zaostává za očekáváním. Rozpohybované předměty při svých všedních činnostech sice vypadají bez lidí báječně, ale stejně to nezachrání ani černá pointa.(22.3.2009)

 • Xeelee
  *****

  Je pro mě k neuvěření, jak z rozverného příběhu animovaného nábytku dokáže Švankmajer plynule přejít k depresivní podívané o stáří a smrti s morbidním koncem. Zajímavé komentáře: charlosina | ► Piknik s Weismannem(22.3.2009)

 • Adam Bernau
  *****

  Tak tohle už bylo i na mne moc. SPOILER Celou dobu jsem čekal, že se do připravovaného hrobu na konec odporoučejí šaty na ramínku, dekadentně jsem se kochal pohřební nostalgií života a naivně se domníval, že horší už to být nemůže. Lapidární obraz Weismannova pikniku pořádaného exponáty Švankmajerova kabinetu.(16.9.2011)

 • Jansen
  *****

  Zajímavý piknik s překvapující pointou a spoustou umělecké invence, která je u tohoto pána neodmyslitelnou samozřejmostí. Jo věci se někdy hodně zvrtnou, a to se potom může stát, že se vymknou vaší kontrole.(21.3.2009)

 • vypravěč
  *****

  Jak napsal Henry David Thoreau: "All costume off a man is pitiful or grotesque."(25.4.2014)

 • Tatatranka
  *****

  Než stromy ztratí prsty, lapá člověk za dveřmi své skříně po slunci. Zatímco slunce se ještě houževnatě dere zpoza mraků k jeho šatům, kanapi, stolům, židlím. Propálené skrz naskrz jsou zapáleny pro život. A tak v jednom sehraném odpoledni šat opustí tělo, tělo duši, dáma s věží své krále, listí stromy a stromy slunce. Deska spráskla jehlu poněmecku - život dohrává pod listovím.(22.3.2009)

 • eraserhead666
  ****

  Jako je to fajn, už jsem myslel, že se zjištění, proč lopatka kope tu díru, nedočkám. Celkově to ale na mě působilo mnohem delší, než to ve skutečnosti je, což mi přijde trošku jako negativum.(15.10.2014)

<< předchozí 1 2 3
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace