Umění milovat

• Francie L'Art d'aimer (více)

Snímek se pokusil přetlumočit do filmové řeči klasické dílo erotické poezie Umění milovati od římského básníka Ovidia Publia Nasa. V první části se básník věnuje kontaktům mezi mužem a ženou, druhá učí, jak si nejen vybrat a získat milenku, ale také jak si ji udržet. Třetí je věnována způsobům a druhům milostných her. (Hans.)

Arkanoid

Trvá 93 min. Rím, 8 rokov nášho letopočtu. Pri úvodných titulkoch Walerian Borowczyck zobrazuje ženu nohami v akváriu. Michele Placido tu hrá rímskeho vojvodcu Macaria. Z prednášky filozofa uteká mladík, a strihom prebleskujú erotické scény. Máme tu bitie ženy vojakom, jej zavretie do psej voliéry. Stále počujeme a vraciame sa ku filozofovi, ktorý prednáša o ženách, ich zvádzaní a milostných predstavách. Žena, ktorá sa ide pozrieť na výstavu a pohoršene dostane človeka od chytania býčieho prirodzenia, neskôr sníva a ten sen je aspoň čiastočne zaujímavý – hmla v lese za prítomnosti rímskej légie znie záhadne, ale nič extra, možno kvôli nízkemu rozpočtu alebo nedostatku talentu, nie je. Sen o sexe s býčím penisom v býčom a kravskom obleku je krátky a samozrejme nedáva žiaden zmysel. Jej čierna slúžka sa nechá pobozkať od jedného Rimana a druhému dáva facku. Film je interiérový. Tam, kde malo byť okno a v ňom výhľad, je namiesto neho maľba nejakej architektúry. V interiérových scénach do postáv tak extrémne svieti svetlo, že tam keby namiesto ich hláv bolo zrkadlo, divák by nič nevidel. Po prvej polovici ale konečne prichádza aspoň trochu zaujímavá scéna, a to tá, kedy rímsky vojenský hodnostár načapá ženu po nevere, príde na to, ona ho obviní z vraždy Augusta, on zakričí, že to nie je pravda, vlastnoručne ju zaškrtí a potom sa s jej mŕtvolou ďalej rozpráva. A to v scéne nefiguroval ani Michele Placido. Zvyšok filmu na mňa nezapôsobil. Ku postavám som si nevytvoril vzťah a dej mi príde málo príťažlivý. Pomocou rozprávača vysvetľuje režisér sexuálne techniky a rôzne veci okolo toho, ale ako dokument sa to brať nedá a nepríde mi to ani príliš ucelené, aby si neznalí z toho brali príklad. Na záver tu máme zatknutie všetkých žien, čo sa zgrupovali na prednáške ohľadom uvoľnených mravov, filozofa zviazaného reťazou na lôžku a pôrod, ktorý ani nie je zobrazený (čo by sa od režiséra dalo čakať), ani nie je dôležitý. Akonáhle sa ukáže, čo všetko je sen, vyznieva film ešte hlúpejšie. ()