Doctor Who - Season 22

(série)

Epizody(13)

matolas

Zvláštna séria. Neskutočný odpad v podobe Timelash, atmosférická a čiernohumorná dystopia Vengeance on Varos a nečakane nepríjemný návrat Troughtonovho Doktora, The Two Doctors, v podobe príliš nedoktorovsky temnej vegetariánskej agitky. Cybermeni a ich epizódy prestali byť zaujímavé od druhého Doktora a navyše zabili Adrica, takže som si ich návrat nejako neužil. Pri The Mark of the Rani som musel premýšľať, či postava Rani má narozdiel od Ainleyho Mastera nejaký potenciál a chvíľu som tajne dúfal, že asi aj áno, čo sa neskôr ukázalo ako sebaklam asi takých rozmerov, ako bozkávanie kapitánskych výložiek. Finále a ďalší návrat Dalekov a Davrosa, Revelation of the Daleks je podľa mňa to najlepšie, čo sa v C. Bakerovej sériach objavilo. Možno aj preto, že tam konečne nemal príšerný pestrofarebný kabátec. Hoci finále obsahuje všetko, na čo sa diváci vtedy sťažovali (hlavne na detský seriál priveľa násilia), je to perfektná ukážka klasického "rompu", ktorého majstrom v nových sériach bol napr. RTD. Vo všeobecnosti môžem povedať, že C. Baker v sérii preukázal pomerne dosť potenciálu, ktorý však scenáristi rázne v nasledujúcej sérii pochovali. Séria však jednoznačne stojí za pozretie, predovšetkým druhá a posledná epizóda. ()

johny95

22. SÉRIA: 2201 Attack of the Cybermen 90% || 2202 Vengeance on Varos 85% || 2203 The Mark of the Rani 85% || 2204 The Two Doctors 60% || 2205 Timelash 90% || 2206 Revelation of the Daleks 70% S novou sériou prišiel i nový formát epizód, kde sa príbeh skladá z dvoch 45-minútových častí. Šiesty doctor mi hneď v úvodnom príbehu prišiel málo doctorovský, niečo mu stále chýbalo, Peri ma však prekvapila, ako sa vyšvihla na celkom slušnú spoločníčku. Lyttonov osud bol super napísaný, ako vlastne celý Attack of the Cybermen, i keď sa dej občas vliekol. Vengeance on Varos sa traduje ako kultový diel, mna veľmi neoslnil, ale zaujímavý námet a spracovanie sa mu nedá uprieť. Casting hercov vyšiel na jednotku a Bakerov Doctor sa vzchopil a dodáva tomu celému šťavu. Čo sa týka časti s Rani, tak to je opäť slušný námet, ale spracovanie je dosť nudné, chýbala mi tu nejaká silnešia línia príbehu. Rani je super, zaujímavá postava a s Masterom si to spolu dobre dávajú. Two Doctors je šialenosť, čudný príbeh, ktorý sa asi len tak nezopakuje. Príbeh, i keď celkom súdržný, je vegetariánskou agitkou, nie zle napísanou (autorom je Holmes) ale čudnou a nehodiacou sa úplne do detského seriálu. Interakcie medzi oboma Doctormi bolo pramálo, potešilo ma ale, že Jamie nebol tak otravný ako v sériách za éry 2. Doctora. Timelash má skvelý, klišoidný príbeh, so skvelou maskou hlavného záporáka. Často je pokladaný za jeden z najhorších dielov, ja som sa však bavil, bol to zaujímavý príbeh ako postavami, tak i dejom. Peri sa síce nakričala, ale stále je celkom slušnou spoločníčkou, zatiaľ čo Baker je v roli Doctora skvelý. Posledným príbehom je Revelation of the Daleks cez ktorý som sa skôr prenudil, vedľajšie postavy boli až príliš bláznivé, Davros i dalekovia nevýrazní, Dj otravný. Nájomní zabijaci boli naopak výborní a mytológia okolo občianskej vojny Dalekov sa rozšírila. Peri som si už úplne obľúbil, podobne ako Bakera v roli Doctora. Celkovo je 22. séria priemerná, má niekoľko vydarených častí, ale i pár, ktoré sú oničom. Je tu vidieť, že showrunner bol už pridlho vo vedení Doctora. ()