Epizody(42)

noriaki

První sezóna Doctora Who je poznávácí a formovací. Doctor je zatím jen anonymní cestovatel časem, člověk, který sice pochází z "jiné planety", ale to je všechno, co se o jeho historii dozvíme. Scénář měl připravenou bohatou mytologii, kterou nikdy nepoužil a novou tvořil za pochodu. Naštěstí je samotná postava Doctora tak nosná, že si vystačila bez ní. Původně nerudný Doctor který lidem nedůvěřoval a měl potřebu je poučovat, se během pár dílů proměnil v laskavého dědečka a geniálního stratéga vídícího dva tahy dopředu. Lidští společníci se postupně částečně přesunuli do jeho stínu, takže z původní vyvážené sestavy 3+1 se stala 1+3. Kvalita dílů je kolísavá a vesměs trpí přílišnou délkou a ztrátou napínavosti. Vidět je to zejména na dobrodružství s Dáleky. Marco Polo ***** Plně souhlasím s názorem, že pokud se nějaký díl nikdy neměl ztratit, tak to byl Marco Polo. Jde o dosud zdaleka nejvýpravnější díl, a i na fotkách vyniknou přenádherné kostýmy a vypiplané kulisy. Hrdinové cestovali z Pamíru přes Gobi až do Pekingu. Viděli tajuplnou jeskyni, přežili žíznivý pochod pouští a ustáli několik intrik a pokusů o vraždu. I když jsem těch sedm epizod viděl jen jako rozhlasovou hru doplněnou neuměle kolorovanými fotkami, užil jsem si je asi zatím nejvíc. Bez výhrad plný počet. ()

matolas

Úplne prvá časť je skvelým a dnes už kultovým úvodom k fenoménu. Epizóda rýchlo a jasne predstaví charaktery a divákovi ponúkne krátky pohľad do bizarného magického sveta. Funguje tu všetko, od sympatických učiteľov Iana a Barbary, cez záhadného a vtedy ešte nevrlého Hartnella (ešte o niečo menej ako v pilote) až k fantastickému záverečnému záberu na TARDIS a tieň pračloveka, ktorý sa na obrazovke objaví. Ďalšie tri časti epizódy sú však dosť veľké utrpenie a sledujeme hodinovú snahu zažať oheň. Našťastie prišli Dalekovia a seriál zachránili. Ako mnohé epizódy klasického Doktora, sú Dalekovia zbytočne dlhí, ale prvé dve časti a záverečná "revolúcia" majú ešte aj dnes čo do seba. Nik vtedy netušil, že Dalekovia sa objavia ešte aj o takmer 60 rokov neskôr. Tretia epizóda, The Edge of Destruction, je milý pohľad na život v TARDIS bez nejakej zmysluplnej zápletky a s výborným cliffhangerom na ďalšiu, žiaľ nezachovanú epizódu. Marco Polo patrí ku klasickým historickým náučným epizódam Hartnellovej éry bez mimozemskej hrozby. Niektoré fungujú menej, iné viac, tu vzhľadom na rekonštrukciu ťažko hodnotiť, osobne ju však radím k tým vydarenejším. The Keys of Marinus poteší epizódovosťou, no nedá sa povedať, že by práve ohúrilo, koniec akosi vyšumí do prázdna. The Aztecs je skvelou historickou epizódou s perfektným záporákom a precíznym scenárom. Každý zo spoločníkov (okrem Susan, klasicky) tu navyše nepôsobí navyše a má presne stanovenú rolu, ktorou posúva dej. To nemožno povedať o The Sensorites, ktorá vyšumí do prázdna a The Reign of Terror, ktorá sa na epizódu Doktora tvári príliš vážne a zaoberá sa Francúzskou revolúciou. Oplatí sa pozrieť ako pohľad na dejiny z pera scenáristu zo 60. rokov. Celkovo prvá séria určite nepatrí k tým najvydarenejším, ale položila dôležité základy a vzbudila Dalekomániu, vďaka ktorej seriál dostal ďalšiu šancu a už sa jej nepustil. ()

johny95

1. SÉRIA: 0101 An Unearthly Child 60% || 0102 The Daleks 40% || 0103 The Edge of Destruction 60% || 0104 Marco Polo 80% (všetky epizódy chýbajú) || 0105 The Keys of Marinus 100% || 0106 Aztecs 70% || 0107 The Sensorites 75% || 0108 The Reign of Terror 90% (chýbajú 2 epizódy) Nové série Doctora Who ma chytili, tak som si povedal, že sa pustím aj do pôvodných sérií. Výsledok po prvej sérii: na Williama Hartnella v roli Doctora si musíte zvyknúť, ale po chvíli sa vám dostane pod kožu. Čo sa týka spoločníkov, tak Ian aj Barbara sú proste výborní, ľahko som si ich obľúbil. Susan, Doktorovu vnučku, som však väčšinu času len trpel, takmer v každom príbehu len otravovala. Epizódy majú scenáristicky celkom vyrovnanú úroveň, stredajú sa diely z budúcnosti a diely z histórie. Veľké sklamanie som zažil len pri epizóde Daleks, pretože som skutočne očakával viac od prvej časti s Doctorovými úhlavnými nepriateľmi (i keď, ako som sa neskôr dozvedel, to boli Dalekovia na konci svojej existencie, takže by sa to dalo celkom ospravedlniť). Marco Polo je jediný kompletne stratený príbeh z prvej série a veru je ho škoda - kostýmy, výprava i scenár sú na veľmi slušnej úrovni a minimálne tých 80% musí človek tomuto príbehu dať, aj keby nechcel. Keys of Marinus je jednoznačným vrcholom série, Reign of Terror mňa osobne bavilo najmä vďaka zasadeniu do prostredia Francúzskej revolúcie (chýbajúce 2 epizódy sú výborne nahradené animovanou verziou). Na to, že je prvá séria v podstate len javisková inscenácia, tak mám z nej veľmi dobrý pocit a idem ďalej. ()