poster

Kolo v Pekingu

 • Česko

  Pekingské bicykly

  (festivalový název)
 • Francie

  Beijing Bicycle

 • Čína

  Shiqi sui de dan che

 • Čína

  十七歲的單車

 • angličtina

  Beijing Bicycle

Drama

Francie / Čína / Tchaj-wan, 2001, 113 min

Režie:

Xiaoshuai Wang

Scénář:

Peggy Chiao
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Deimos
  ***

  TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// +jestli je to natáčené v Pekingu, tak opravdu Peking, můžete si projet jeho uličky, vidět jak se v něm žilo před deseti lety, vaši pozornost upoutá krásná hudba a dvě herečky ve vedlejších rolích, obě velice krásné, dramatický závěr je pak velkou předností snímku -snad až do poloviny filmu mi dělalo problém vyznat se v postavách, nejprve jsem sledoval jednu, pak druhou a pak zase tu první, dokud se ti dva nepotkali měl jsem za to, že se umí jen rychle převlékat, nesmějte se ani vy nepoznáte rozdíl mezi Číňanem s tmavými vlasy a Číňanem s tmavými vlasy/// Důkaz toho jak je "pouhé" kolo nezbytnou a důležitou součástí Čínských obyvatel. Příběh je zajímavý, přesto že zpočátku mu musíte porozumět. Absence většího množství dialogů se může zdát jako nedostatek, ale není tomu tak. Dá to vyniknout atmosféře a nátuře místních obyvatel, kteří moc nedávají najevo emoce a mnohdy mnoho řeknou i bez nich. Jestli že nemáte moc nakoukáno podobných filmů, mohu jedině doporučit./// Celkem 70%///(27.3.2011)

 • igi B.
  ****

  Zajímavý i když ryze filmařsky nikterak výjimečný pohled do života ve městě, kde "zítra" znamenalo dávno už pozítří... A cyklisté dávno dosykali, nesténají... Přesedli a odjeli ve svých vozech směrem Peklo >civilizace< , přičemž od natočení tohohle filmu stačilo jen jedenáct let... . . . Takže ty čtyři hvězdy hlavně za tu >realistickou< syrovost a umanutost hlavního hrdiny i tvůrců natočit ve svých podmínkách nepodbízivý pohled na tehdejší civilizační střety a žití a >problémy< mladých Pekiňanů, za kritický pohled na dobu, kdy bicykl znamenal víc než jen "status"... ;-] - - - P.S. A k těm lokomotivám (ahoj Vášo!) - no podívejte se na vývoj čínských rychlovlaků, tam už se brzo bude všude >motat< tak leda nějaká ta magnetická levitace... A potom postaví ty svoje "maglevy" směrem k zapadajícímu slunci a vyrazí a... Vidím zemi mlékem a strdím a cyklostezkami oplývající... ;o) - - - - - (Poprvé viděno 26.3.2012 na >cyklistickém prostoru< , hodnocení 66., komentář zde jako dvanáctý - 27.3.2012)(27.3.2012)

 • joseee
  ****

  Kultový snímok čínskej kinematografie. Príbeh imigranta z vidieka, ktorý poukazuje na to, že v podstate rozmýšľania obyčajných ľudí sa Čína nezmenila od čias Lao-šeho Rikšiara. Film poukazuje dnešný Peking so svojimi hutongami i bohatstvom, historickú nezmieriteľnú hradbu medzi bohattými a chudobnými, ktorú neodstránila ani veľká kultúrna revolúcia. Tento snímok by si mal IMHO pozrieť každý, kto chce trochu poznať dnešnú Čínu, resp. Peking.(14.11.2008)

 • Mates Hradecky
  ****

  Zloději kol v Pekingu aneb neorealismus po čínsku. Zoufalému mladíkovi z venkova někdo odcizí bicykl coby pracovní nástroj nutný k přežití.Velkým úsilím se mu podaří kolo vypátrat,ale kdo je tu vlastně zloděj? Jedna scéna z tohoto filmu zapsala se nesmazatelně na můj kulovitý hardisk. Okamžik, kdy parta studentů surově ztluče majitele kola a snaží se mu ho vzít-jeho srdceryvný nářek bude dlouho znít v mých uších...(22.7.2012)

 • Slarque
  *****

  Co znamená kolo v Pekingu? Že ho vidlákovi ve velkoměstě čerstvě zaměstnanému jako messenger někdo ukradne, bylo jasné po pár minutách. Ale zajímavější bylo, co se dělo po tom. Kdo z těch dvou byl vlastně větší looser? Neexistuje žádná jednoduchá cesta, jak z toho ven. A možná to opravdu nemohlo skončit dobře... (90%).(21.4.2011)

 • - Snímek se nechal inspirovat klasickým dílem italského neorealismu Zloději kol (1948) (Olík)