Komentáře uživatelů k filmu (23)

 • gouryella
  **

  Podprůměrná socialistická krimi s průměrnými hereckými výkony se vytratí z paměti jak pára nad hrncem.(26.3.2003)

 • dobytek
  ****

  O filmu jsem věděl, že je plnej záběrů z dopravy v Praze a vyskytuje se tam několik historicky zajímavejch dopravních prostředků, tak jsem se na to podíval. Čekal jsem nějakou stupidní agitku ve stylu Dovolená s Andělem nebo něco podobnýho, ale překvapivě ve filmu žádná politika, propaganda ani třídní boj neni. Je to celkem obyčejnej příběh o tom, jak jeden prosťáček získá dílem náhody auto a přináší mu to různý komplikace, závist okolí a podobně. Humor je sice ve většině případů poněkud prostoduchej, ale ani dneska vyloženě neurazí, herecký výkony jsou na slušný úrovni a navíc je to natočeno na celkem kvalitní barevnej film. Podle mě tohle dílo mělo na svou dobu světový parametry (nebo jak to nazvat). V lecčems se to dá přirovnat k francouzskýmu filmu Výhodná koupě z roku 1961. Za povšimnutí stojí maldej floutek Jiří Kodet v nepatrný roličce a na svou dobu opravdu krásná mrcha Valentina Thielová, která hlavního hrdinu se Spartakem pošle do hajzlu, protože právě přijel před restauraci chlápek s Chevroletem. Upřímně řečeno by mě zajímalo, jestli ty, co to tady komentujou, vůbec film viděli, když tady jeden dokonce píše, že je to krimi. 70%(2.9.2012)

 • Zloděj kol
  ***

  Opravdu si nejsem jistý, o čem nám chtěl tento film vyprávět. Prodavač Franta Havelka vyhrál spartaka, nemá garáž, nemá řidičský průkaz, ale zato má před svatbou. Po nečekané výhře mu ovšem trochu stoupne sebevědomí, což se jeho milé nelíbí, takže se vše trochu zkomplikuje. Samozřejmě, že vše dobře dopadne. Tedy dějově, nikoli ovšem k divákově spokojenosti. Tato komedie už nemá, jak bylo v padesátých letech výchovné tendence. Naučili jsme se například skloubit pracovní výkon na 125% s osobním volnem a spoustu dalších užitečných věcí. Naopak námět komedie je neideový a zcela ze současnosti čili může se stát i vám. Ovšem pouhé snímky našich sousedů nemusí být natolik zajímavé, abychom na ně chodili do kina. První české filmy ve stylu cinema-verité měly přijít až za nějakých pět let. Takže zde se tvůrci pokusili naroubovat historku ze života (jako by vypadla z hodně průměrného dílu bakalářů) do podoby celovečerního barevného filmu. Upřímně řečeno moc to nevychází, to co je k smíchu tvůrcům, diváka většinou nudí. Dosti nevýrazně působí i představitelé hlavních rolí, platí i pro začínajícího Menšíka nebo nevýrazného Beka, i když paní Panýrkové to tehdy velmi seklo. Film je pozoruhodný pouze v jednom ohledu, režisér Ivo Novák zde shromáždil velké množství někdejších filmových hvězd ve velmi zanedbatelných rolích – Jan Pivec, Nataša Gollová, Věra Ferbasová, Gustav Nezval, Fanda Mrázek, Eman Fiala(22.2.2004)

 • NinadeL
  *

  gouryella zase neví, co povídá, žádná krimi! Ledaže by Spartak v hlavní roli dělal takové dějové zvraty...Co usoudí příště? Ve vedlejší roli Věra Ferbasová, že by to byla opereta?(18.2.2009)

 • raroh
  ****

  Poetikou vstupuje film na pole všedního dne, kdy si hrdinové klidně zajedou do vinárny, kde zpívá mladý Jiří Suchý.(7.7.2011)

 • Marthos
  ****

  Spartak v hlavní roli. Vtipná, lehká a barevná veselohra z volnějších časů, také proto, že zde schází obvyklý výchovný prst, vznášející se nad jednáním hlavních hrdinů. Lidé tady a teď. Starosti, radosti, lásky, nelásky. Také konexe bez kterých to zkrátka nejde. Ivan Palec s Jaroslavou Panýrkovou vytvářejí zvlášť sympatickou dvojici, procházející klasickými omyly a nedorozuměními, které jim přinese nečekaná výhra vysněného automobilu. I ve vedlejších a epizodních rolích se vystřídala plejáda vynikajících herců, z nichž největšího zastoupení se dostává generaci předúnorových komiků v konkurenci s těmi, kteří teprve vstupují na pole humoru. Josef Bek zaujme především změnou charakteru, zatímco ještě nesmělý Vladimír Menšík překvapuje svou výřečností a naprosto spontánním projevem. Bonusem se potom nabízí zachycení rodícího se fenoménu jménem Jiří Suchý, který ve filmu zazpíval vlastní píseň Dívka s měsíce. Zlehka se zasmát na konci padesátých let nebylo zcela určitě snadné. V případě Hlavní výhry se o to tvůrci alespoň pokusili. A nikoli neúspěšně.(4.4.2012)

 • slunicko2
  **

  Intelektuálně silně deficitní prodavač ve fotopotřebách v Bílé labuti a hladná Pravuše aneb Filmové bizarnosti jako předzvěst konce budovatelské epochy. 27letý Jiří Suchý zpívá Dívku z měsíce. Přihodíme pěkné záběry z nábřeží u Národního divadla v Praze i odjinud a ty dvě hvězdičky s odřenýma ušima to hodí.(10.9.2016)

 • dr.fish
  **

  Jsem to naprosto nedal. Veselohra, která není veselá. Chlápek vyhraje Spartaka a začnou trampoty. Bezcílné a rozpačité...(11.1.2017)

 • klúčik
  *

  Hlúpa komédia zo strašných politických rokov...10%.(11.9.2010)

 • lucascus
  ***

  Nějak ty filmy z přelomu padesátých a šedesátých let nemám rád - působní dneska nechtěně komicky a velmi zastarale (takový archaický pocit nemám ani u sledování u filmů prvorepublikových a protektorátních, kde se dá nalézt větší spojitost s dnešní dobou - holt kapitalismus je kapitalismus). Film, kde je hlavní postavou auto, to se mohlo natočist opravdu jenom na sklonku padesátých let - která jakoby najednou chtěla splatit divákům dluhy, nadělané budovatelskými filmy, kde všichni jenom pracovali a budovali naši milou vlast. Ovšem ani tento automobilový film, ani jiné (třeba velmi podobně laděná "Slečna od vody", "Štěňata", "Nebo páté kolo od vozu") se do dějin československé kinematografie nezapsaly. Prostě jenom přišly, zaujaly svou generaci a odešly. Je smutné koukat na štěky kdysi prvořadých áčkových herců - Gollové, Ferbasové, Nezvala, rovněž tak je smutné koukat na impotentní herectví Palce a Panýrkové, ovšem na druhou stranu můžeme sledovat i první závany herectví později oblíbeného Kodeta či Menšíka. A abych nezapomněl, třetí hvězdičku dávám za hereckou roli (sotva desetiminutovou) Valentiny Thielové - kterou jsem tak půvabnou ještě nikde neviděl. Byl to kus ženské, takové tajemné a dráždivé, jaké jsme mohli vídat o nějakých patnáct let dříve. Ano, právě ona zářila na přelomu těchto dvou dekád, a žádná jiná. Rybářová už totiž nebyla, Kačírková moc příležitostí nedostávala a Brejchová se teprve rozkoukávala. Ovšem k lepšímu hodnocení by film potřeboval právě ještě více Thielové, už tak je tři hodně.(7.3.2014)

 • vitekpe
  ****

  Ceskej Surik a jeho trampoty s vyhrou automobilu. Hleda parkovani, dela si ridicak, vozi holky k vode, a na veceri (treba Valentinu), a tak... Naprosto bezkonfliktni, krasne barevna, a radostne natocena odpocinkova podivana. Navic Skoda 450... :) 4+(9.4.2015)

 • sator
  ***

  Úsměvné...(4.4.2016)

 • Paity
  *

  Nebyla náhodou Hlavní výhra myšlena jako skrytá reklama na Spartaka? Tak mi to totiž po těch letech přijde.(24.7.2013)

 • spiritus
  ***

  V době tvrdého komunismu 50 let příjemné osvěžení, které postrádá atributy filmů tehdejší doby, tedy film není ideologicky podbarvený, je veselý a točí se okolo, z dnešního pohledu prosté věci - auta, které hlavní hrdina vyhraje v loterii. Zažívá s ním různé peripetie, vycházející s vyjmečnosti, jaké se tehdy majitélé vozů těšili. Zápletka jue tedy velmi jednoduchá, ale plně dostačující pro tehdejší dobu. Zajímavostí je mladý Vladmír Menšík, který stál na začátku své úspěšné kariéry. Za zmínku stojí i krásné reálie Prahy 50 let v barvách, což jistě potěší oko nejednoho nostalgika ;-)(7.9.2013)

 • Kovaja
  ***

  Krásná oddechovka.Mít takového komisaře při závěrečné zkoužce v autoškole,tak ho zabiju!!!:-))(23.3.2012)

 • FOCKE_WULF
  ***

  Hlavní hrdina je neskutečně submisivní jeliman.(3.6.2013)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá komedie o nečekané výhře v loterii, s níž je nakonec víc komplikací jak užitku. Výhercem automobilu Škoda Spartak se stal mladý prodavač František Havelka (mírně zmatený a submisivní I. Palec), jehož od převzetí vozidla čekají pouze výdaje a starosti. Snímek je v některých okamžicích docela zajímavý a vtipný, střídají se komické situace (potíže s garáží, zbavení se rachotiny) a jedná se o vyloženě odpočinkovou záležitost, jež se soudruhům docela povedla. Ve vedlejších rolích se představila Havelkova snoubenka (neznámá J. Panýrková), jeho kolega (začínající V. Menšík), vedoucí prodejny J. Bek a tradičně nepřehlédnutelný ředitel podniku J. Pivec. Velmi zajímavou roli vyzývavé zlatokopky zde sehrála tehdejší krasavice V. Thielová. Kromě těchto zmíněných herců však ve filmu vystupuje mnoho dalších známých jmen, bohužel často jen v epizodních rolích. Domnívám se, že režisér Novák v nelehkém období tání natočil průměrnou, nikoli špatnou, komedii na jednoduché lákavé téma.(4.11.2014)

 • Pitryx
  ***

  Příjemně oddechové, i když ne k popukání smíchy. Na nedělní odpoledne vhodná "pamětnická" zábava. 160920117948/8003(11.2.2014)

 • nwx
  ***

  NEMÁTE TEN FILM NĚKDO? Sháním ho. Líbil se dědovi, ale nemůžu ho nikde sehnat. Nemám kanál CSfilm. :( Díky moc!(24.8.2010)

 • MickeyStuma
  ****

  Příjemná oddechová barevná veselohra o problémech způsobující výhra automobilu Spartak. Každý by rád něco vyhrál, třeba i auto, ale nikdo už si neuvědomí, co takové auto přináší za starosti a vydání peněz. A tím vším si prochází hlavní postava tohoto filmu. Oddechovka, která si na nic nehraje a na svou dobu vzniku se již obešel bez agitačního moralizování. Jemný humor který neurazí a pražské kulisy vytvářejí příjemnou slunečnou pohodu. Ano, pro pohodu a odpočinek můžu jedině doporučit.(14.1.2014)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace