• vypravěč
  **

  Strašlivě obsazená motoristická komedie. Shluk dobových reálií souvisejících s nabytím, údržbou a správou automobilu probarvují meditace o partnerském soužití, soudružské podpoře, zaměstnanecké loajalitě a spolubydlení. Stereotypy se na té přesvětlené scéně proměňují v pohádku, které nejlépe okouzlí po maďarském povstání… netřeba povstat, postačí vsadit se a jet…(2.3.2019)

 • lucascus
  ***

  Nějak ty filmy z přelomu padesátých a šedesátých let nemám rád - působní dneska nechtěně komicky a velmi zastarale (takový archaický pocit nemám ani u sledování u filmů prvorepublikových a protektorátních, kde se dá nalézt větší spojitost s dnešní dobou - holt kapitalismus je kapitalismus). Film, kde je hlavní postavou auto, to se mohlo natočist opravdu jenom na sklonku padesátých let - která jakoby najednou chtěla splatit divákům dluhy, nadělané budovatelskými filmy, kde všichni jenom pracovali a budovali naši milou vlast. Ovšem ani tento automobilový film, ani jiné (třeba velmi podobně laděná "Slečna od vody", "Štěňata", "Nebo páté kolo od vozu") se do dějin československé kinematografie nezapsaly. Prostě jenom přišly, zaujaly svou generaci a odešly. Je smutné koukat na štěky kdysi prvořadých áčkových herců - Gollové, Ferbasové, Nezvala, rovněž tak je smutné koukat na impotentní herectví Palce a Panýrkové, ovšem na druhou stranu můžeme sledovat i první závany herectví později oblíbeného Kodeta či Menšíka. A abych nezapomněl, třetí hvězdičku dávám za hereckou roli (sotva desetiminutovou) Valentiny Thielové - kterou jsem tak půvabnou ještě nikde neviděl. Byl to kus ženské, takové tajemné a dráždivé, jaké jsme mohli vídat o nějakých patnáct let dříve. Ano, právě ona zářila na přelomu těchto dvou dekád, a žádná jiná. Rybářová už totiž nebyla, Kačírková moc příležitostí nedostávala a Brejchová se teprve rozkoukávala. Ovšem k lepšímu hodnocení by film potřeboval právě ještě více Thielové, už tak je tři hodně.(7.3.2014)

 • slunicko2
  **

  Intelektuálně silně deficitní prodavač ve fotopotřebách v Bílé labuti a hladná Pravuše aneb Filmové bizarnosti jako předzvěst konce budovatelské epochy. 27letý Jiří Suchý zpívá Dívku z měsíce. Přihodíme pěkné záběry z nábřeží u Národního divadla v Praze i odjinud a ty dvě hvězdičky s odřenýma ušima to hodí.(10.9.2016)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá komedie o nečekané výhře v loterii, s níž je nakonec víc komplikací jak užitku. Výhercem automobilu Škoda Spartak se stal mladý prodavač František Havelka (mírně zmatený a submisivní I. Palec), jehož od převzetí vozidla čekají pouze výdaje a starosti. Snímek je v některých okamžicích docela zajímavý a vtipný, střídají se komické situace (potíže s garáží, zbavení se rachotiny) a jedná se o vyloženě odpočinkovou záležitost, jež se soudruhům docela povedla. Ve vedlejších rolích se představila Havelkova snoubenka (neznámá J. Panýrková), jeho kolega (začínající V. Menšík), vedoucí prodejny J. Bek a tradičně nepřehlédnutelný ředitel podniku J. Pivec. Velmi zajímavou roli vyzývavé zlatokopky zde sehrála tehdejší krasavice V. Thielová. Kromě těchto zmíněných herců však ve filmu vystupuje mnoho dalších známých jmen, bohužel často jen v epizodních rolích. Domnívám se, že režisér Novák v nelehkém období tání natočil průměrnou, nikoli špatnou, komedii na jednoduché lákavé téma.(4.11.2014)

 • MickeyStuma
  ****

  Příjemná oddechová barevná veselohra o problémech způsobující výhra automobilu Spartak. Každý by rád něco vyhrál, třeba i auto, ale nikdo už si neuvědomí, co takové auto přináší za starosti a vydání peněz. A tím vším si prochází hlavní postava tohoto filmu. Oddechovka, která si na nic nehraje a na svou dobu vzniku se již obešel bez agitačního moralizování. Jemný humor který neurazí a pražské kulisy vytvářejí příjemnou slunečnou pohodu. Ano, pro pohodu a odpočinek můžu jedině doporučit.(14.1.2014)

 • - Natáčelo se v Praze. Filmový obchodní dům byla ve skutečnosti Bílá labuť. (M.B)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace