Československá komedie o nečekané výhře v loterii, s níž je nakonec víc komplikací jak užitku. Výhercem automobilu Škoda Spartak se stal mladý prodavač František Havelka (mírně zmatený a submisivní I. Palec), jehož od převzetí vozidla čekají pouze výdaje a starosti. Snímek je v některých okamžicích docela zajímavý a vtipný, střídají se komické situace (potíže s garáží, zbavení se rachotiny) a jedná se o vyloženě odpočinkovou záležitost, jež se soudruhům docela povedla. Ve vedlejších rolích se představila Havelkova snoubenka (neznámá J. Panýrková), jeho kolega (začínající V. Menšík), vedoucí prodejny J. Bek a tradičně nepřehlédnutelný ředitel podniku J. Pivec. Velmi zajímavou roli vyzývavé zlatokopky zde sehrála tehdejší krasavice V. Thielová. Kromě těchto zmíněných herců však ve filmu vystupuje mnoho dalších známých jmen, bohužel často jen v epizodních rolích. Domnívám se, že režisér Novák v nelehkém období tání natočil průměrnou, nikoli špatnou, komedii na jednoduché lákavé téma.(4.11.2014)

V době tvrdého komunismu 50 let příjemné osvěžení, které postrádá atributy filmů tehdejší doby, tedy film není ideologicky podbarvený, je veselý a točí se okolo, z dnešního pohledu prosté věci - auta, které hlavní hrdina vyhraje v loterii. Zažívá s ním různé peripetie, vycházející s vyjmečnosti, jaké se tehdy majitélé vozů těšili. Zápletka jue tedy velmi jednoduchá, ale plně dostačující pro tehdejší dobu. Zajímavostí je mladý Vladmír Menšík, který stál na začátku své úspěšné kariéry. Za zmínku stojí i krásné reálie Prahy 50 let v barvách, což jistě potěší oko nejednoho nostalgika ;-)(7.9.2013)

Příjemná oddechová barevná veselohra o problémech způsobující výhra automobilu Spartak. Každý by rád něco vyhrál, třeba i auto, ale nikdo už si neuvědomí, co takové auto přináší za starosti a vydání peněz. A tím vším si prochází hlavní postava tohoto filmu. Oddechovka, která si na nic nehraje a na svou dobu vzniku se již obešel bez agitačního moralizování. Jemný humor který neurazí a pražské kulisy vytvářejí příjemnou slunečnou pohodu. Ano, pro pohodu a odpočinek můžu jedině doporučit.(14.1.2014)

O filmu jsem věděl, že je plnej záběrů z dopravy v Praze a vyskytuje se tam několik historicky zajímavejch dopravních prostředků, tak jsem se na to podíval. Čekal jsem nějakou stupidní agitku ve stylu Dovolená s Andělem nebo něco podobnýho, ale překvapivě ve filmu žádná politika, propaganda ani třídní boj neni. Je to celkem obyčejnej příběh o tom, jak jeden prosťáček získá dílem náhody auto a přináší mu to různý komplikace, závist okolí a podobně. Humor je sice ve většině případů poněkud prostoduchej, ale ani dneska vyloženě neurazí, herecký výkony jsou na slušný úrovni a navíc je to natočeno na celkem kvalitní barevnej film. Podle mě tohle dílo mělo na svou dobu světový parametry (nebo jak to nazvat). V lecčems se to dá přirovnat k francouzskýmu filmu Výhodná koupě z roku 1961. Za povšimnutí stojí maldej floutek Jiří Kodet v nepatrný roličce a na svou dobu opravdu krásná mrcha Valentina Thielová, která hlavního hrdinu se Spartakem pošle do hajzlu, protože právě přijel před restauraci chlápek s Chevroletem. Upřímně řečeno by mě zajímalo, jestli ty, co to tady komentujou, vůbec film viděli, když tady jeden dokonce píše, že je to krimi. 70%(2.9.2012)

Opravdu si nejsem jistý, o čem nám chtěl tento film vyprávět. Prodavač Franta Havelka vyhrál spartaka, nemá garáž, nemá řidičský průkaz, ale zato má před svatbou. Po nečekané výhře mu ovšem trochu stoupne sebevědomí, což se jeho milé nelíbí, takže se vše trochu zkomplikuje. Samozřejmě, že vše dobře dopadne. Tedy dějově, nikoli ovšem k divákově spokojenosti. Tato komedie už nemá, jak bylo v padesátých letech výchovné tendence. Naučili jsme se například skloubit pracovní výkon na 125% s osobním volnem a spoustu dalších užitečných věcí. Naopak námět komedie je neideový a zcela ze současnosti čili může se stát i vám. Ovšem pouhé snímky našich sousedů nemusí být natolik zajímavé, abychom na ně chodili do kina. První české filmy ve stylu cinema-verité měly přijít až za nějakých pět let. Takže zde se tvůrci pokusili naroubovat historku ze života (jako by vypadla z hodně průměrného dílu bakalářů) do podoby celovečerního barevného filmu. Upřímně řečeno moc to nevychází, to co je k smíchu tvůrcům, diváka většinou nudí. Dosti nevýrazně působí i představitelé hlavních rolí, platí i pro začínajícího Menšíka nebo nevýrazného Beka, i když paní Panýrkové to tehdy velmi seklo. Film je pozoruhodný pouze v jednom ohledu, režisér Ivo Novák zde shromáždil velké množství někdejších filmových hvězd ve velmi zanedbatelných rolích – Jan Pivec, Nataša Gollová, Věra Ferbasová, Gustav Nezval, Fanda Mrázek, Eman Fiala(22.2.2004)

• - Natáčelo se v Praze. Filmový obchodní dům byla ve skutečnosti Bílá labuť. (M.B)