Poslední výstřel Davida Sandela

Předloha:

Jack London (kniha)

Jiří Křižan

Luboš Fišer

Krátký westernový příběh o moci zlata podle povídky Jacka Londona. Výprava je sice téměř nijaká, natočili to v nějakém kamenolomu tak za dvě hodiny, výteční herci (zvláště Zdeněk Kryzánek a Ota Lackovič) však z toho podívanou udělali.(14.10.2006)

Nejakčnější z krátké trilogie... ale ty pistole.. to dostane! :-))(3.7.2012)

Slušná úroveň, je to v duchu Jacka Londona. Chvílemi jsem uvažoval i o čtyřech hvězdičkách.(9.5.2009)

Dramatický příběh souboje dvou dvojic zlatokopů o zlatonosnou žílu. Akcentováno je mužské přátelství a vztahy v drsném prostředí, kde ještě vládnou hory a matka příroda, ale také zlatá horečka.(29.6.2008)

Podobně jako oba zbývající pokusy o londonovský western z triptychu Zdeňka Syrového: povídka o posledním výstřelu Davida Sandela je asi nejsilněji poznamenána svým normalizačním zpracováním. Vedle strašlivého zjevení Zdeňka Kryzánka, je asi nejsmutnějším na této povídce utlumení původní temné grotesknosti příběhu banálním pokusem o akčnost výrazu a podivným, zcela nevěrohodným patosem. Všechny tři výstřely Zdeňka Syrového neminuly jen střed, ale snad i samotný terč.(7.1.2011)

Český western? To byl můj první a asi i poslední, který kdy uvidím. Na naše tehdejší poměry je to klenot v československé kinematografii - 80%.(30.4.2009)

Nejlepší z westernové trilogie, pánové to rozehrávají docela slušně.(22.7.2011)

Neuvěřitelné, že se v Československu točili také jakoby westerny..(26.4.2009)

• Pitryx

To ne že pana Londona nemusím, ale pro hloupý a nelogický děj se zbytečně protaženým koncem.(28.4.2009)